https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_b3b5df352076c9374b2b2c907_o.jpg
Bakıda Qazaxıstan-Azərbaycan birgə “TurAn” (TourAN) turoperatorunun rəsmi təsis edilməsi mərasimi keçirilib. Bu təşəbbüs Qazaxıstan və Azərbaycan arasında turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafına yönəlib.
Layihənin təşəbbüskarları turizm bazarında təcrübəyə malik olan və beynəlxalq layihələr həyata keçirən “Discover Jetisu” (Qazaxıstan) və “Smile Azerbaijan Tour” MMC (Azərbaycan) şirkətləridir. Təsis sənədləri Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinin binasında imzalanıb.
Yeni turoperatorun nizamnamə kapitalı tərəflər arasında bərabər bölüşdürülməklə 100 min ABŞ dolları təşkil edir. Şirkətin fəaliyyəti ekoturizm, mədəni və qastronomik turlar, həmçinin tibbi və işgüzar turizm daxil olmaqla geniş turizm xidmətlərini əhatə edəcək.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel, vahid turoperatorun yaradılmasının ikitərəfli əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə və regionun vahid turizm istiqaməti kimi beynəlxalq cəlbediciliyinin artmasına töhfə verəcəyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, son illərdə qarşılıqlı turist mübadiləsində müsbət dinamika müşahidə olunur və bu cür təşəbbüslərin həyata keçirilməsi turist axınının daha da artırılmasına yönəlib.
Diplomat xatırladıb ki, 2024–2025-ci illərdə Qazaxıstanın Bakıdakı Səfirliyi tərəfindən sahəvi əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş iki Qazaxıstan-Azərbaycan turizm forumu təşkil olunub. Üçüncü forum 2026-cı ildə Türkistanda keçiriləcək.
Hazırda Qazaxıstan və Azərbaycan arasında inkişaf etmiş hava nəqliyyatı əlaqəsi mövcuddur. Birbaşa reyslər Air Astana, FlyArystan və Azerbaijan Airlines aviaşirkətləri tərəfindən Bakı–Astana, Almatı, Aktau, Atırau və Şımkent marşrutları üzrə həyata keçirilir. Həftəlik reyslərin ümumi sayı 30-u keçir.
“TourAN”ın təsis edilməsi iki ölkənin turizm sahəsinin inkişafında mühüm addım olacağı, investisiya fəallığının artmasına və beynəlxalq bazarlarda birgə turizm məhsullarının yaradılmasına töhfə verəcəyi gözlənilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_b3b5df352076c9374b2b2c907_o.jpg
В Баку состоялась официальная церемония запуска совместного казахстанско-азербайджанского туроператора «ТурАн» (TourAN), направленного на развитие туристического сотрудничества между Казахстаноми Азербайджаном.
Инициаторами проекта выступили компании Discover Jetisu (Казахстан) и Smile Azerbaijan TourLLC (Азербайджан), обладающие опытом работы на туристических рынках и реализующие международные проекты. Учредительные документы были подписаны в здании Посольства Казахстана в Азербайджане.
Уставный капитал нового туроператора составил 100 тыс. долларов США с равным распределением долей между сторонами. Деятельность компании будет охватывать широкий спектр туристических услуг, включая экотуризм, культурные и гастрономические туры, а также медицинский и деловой туризм.
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель отметил, что создание единого туроператора будет способствовать дальнейшему укреплению двустороннего сотрудничества и повышению международной привлекательности региона как единого туристического направления. По его словам, в последние годы наблюдается позитивная динамика взаимного туристического обмена, и реализация подобных инициатив направлена на дальнейшее увеличение туристических потоков.
Дипломат напомнил, что в 2024-2025 годах Посольством Казахстана в Баку были организованы два казахско-азербайджанских туристических форума, направленных на развитие отраслевого взаимодействия. Третий форум пройдет в 2026 году в Туркестане.
В настоящее время между Казахстаном и Азербайджаном действует развитое авиасообщение. Прямые рейсы выполняются авиакомпаниями Air Astana, FlyArystan и AzerbaijanAirlines по маршрутам Баку - Астана, Алматы, Актау, Атырау и Шымкент. Общее количество рейсов превышает 30 в неделю.
Ожидается, что запуск «ТурАн» станет важным шагом в развитии туристической отрасли двух стран, будет способствовать росту инвестиционной активности и созданию совместных туристических продуктов на международных рынках.