https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_f3fd9377e86a64d32e3661a3a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində “BDU könüllüləri” təşkilatı və “Azərbaycan Uşaqları” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş “Bir işıq - min ümid” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirilib.
BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov Zərifə xanım Əliyevanın Azərbaycanda oftalmologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, göz xəstəliklərinin uğurlu müalicəsində böyük əzmi və fəaliyyəti olan akademik Zərifə Əliyevanın sayəsində o dövr üçün aktual olan bir çox tibbi problemlər tamamilə həll olunub. Akademik Zərifə Əliyeva böyük alim, nüfuzlu ictimai xadim olmaqla yanaşı, örnək bir ana və sadiq ömür-gün yoldaşı kimi xalqımızın yaddaşında əbədi iz qoyub.
“Azərbaycan Uşaqları” İctimai Birliyinin sədri Kəmalə Ağazadə görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın həyatının və elmi irsinin hər bir gənc üçün nümunə olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu gün ölkəmizdə uşaq hüquqlarının qorunması üçün dövlət səviyyəsində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir. Bu sahədə ali təhsil ocaqlarının da üzərinə mühüm vəzifələr düşür: “BDU uşaqların hüquqlarının təmin edilməsi və müdafiəsi istiqamətində daim imkanlarını səfərbər edən nümunəvi təhsil ocaqlarındandır. Gələcəyimiz olan uşaqları yaxşı təhsil verməklə yanaşı, sevgi və qayğı ilə əsl vətəndaş kimi yetişdirə bilərik".
Daha sonra BDU tələbələri və İctimai Birliyin üzvləri “İncə bellim”, “Nağara”, “İgidlər”, “Qavalla rəqs”, “Zəfər”, “Gürcü” rəqsləri, "Ey həyat, sən nə qəribəsən”, “Gəl, ey səhər”, “Dilbərin ariyası”, “Məsafələr” kimi musiqi nömrələri ifa ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_f3fd9377e86a64d32e3661a3a_o.jpg
В Бакинском государственном университете прошло литературно-художественное мероприятие «Bir işıq - min ümid», посвященное 103-летию со дня рождения академика Зарифы Алиевой. Мероприятие было организовано совместно организацией «Волонтеры БГУ» и Общественным объединением «Дети Азербайджана».
Руководитель отделом гуманитарных вопросов и молодежной политики БГУ Рамин Самедов отметил вклад Зарифы Алиевой в развитие офтальмологической науки. Он отметил, что благодаря академику Зарифе Алиевой, проявившей огромную целеустремленность и активность в лечении глазных болезней, многие актуальные для того времени медицинские проблемы были полностью решены. Академик Зарифа Алиева, помимо того, что была большим ученым и влиятельной общественной фигурой, оставила неизгладимый след в памяти народа как образцовая мать и верная спутница жизни.
Председатель Общественного объединения «Дети Азербайджана» Кямаля Агазаде подчеркнула, что жизнь и научное наследие академика Зарифы Алиевой являются примером для каждого молодого человека. Она отметила, что в стране на государственном уровне принимаются различные меры по защите прав детей. Высшие учебные заведения также несут важную ответственность в этой области: «БГУ — одно из образцовых учебных заведений, которое постоянно мобилизует свои возможности для обеспечения и защиты прав детей. Помимо предоставления детям хорошего образования, мы любовью и заботой можем воспитать их как настоящих граждан».