https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_3ac76d11eb03c69787582d935_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı Səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli ilə Özbəkistan Dövlət Konservatoriyasında konservatoriyanın rektoru Kamoliddin Urinbayev arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında musiqi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, tələbələrin yaradıcılıq fəaliyyətinə dəstək, elmi və yaradıcılıq sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması, eləcə də birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər musiqi təhsili sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, gənc ifaçılar üçün yeni imkanların yaradılması və gələcəkdə müxtəlif formatlarda birgə tədbirlərin təşkili ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Eyni zamanda Konservatoriyanın Musiqi Alətləri Muzeyində müxtəlif ölkələrin musiqi mədəniyyətini əks etdirən guşələrin mövcudluğu nəzərə alınaraq, burada Azərbaycan musiqi mədəniyyətini və milli musiqi alətlərini əks etdirən “Azərbaycan guşəsi”nin yaradılması ilə bağlı razılıq əldə olunub.
Səfər çərçivəsində qonaqlar həmçinin tələbələrin iştirakı ilə təşkil olunan konsert proqramını izləyib, gənc musiqiçilərin ifaları ilə yaxından tanış olublar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_3ac76d11eb03c69787582d935_o.jpg
Состоялась встреча директора Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан Акифа Марифли с ректором Государственной консерватории Узбекистана Камолиддином Уринбаевым.
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном в сфере музыки, поддержки творческой деятельности студентов, обмена опытом в научной и творческой областях, а также реализации совместных проектов.
Стороны провели обмен мнениями по вопросам развития взаимодействия в сфере музыкального образования, создания новых возможностей для молодых исполнителей и организации в будущем совместных мероприятий в различных форматах.
Кроме того, с учётом наличия в Музее музыкальных инструментов Консерватории экспозиций, отражающих музыкальную культуру различных стран, достигнута договорённость о создании «Азербайджанского уголка», посвящённого музыкальной культуре Азербайджана и национальным музыкальным инструментам.
В рамках визита гости также ознакомились с концертной программой с участием студентов и высоко оценили выступления молодых музыкантов.