https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_feb5ad7144911bb7a47be6d2c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Həmkarlar İttifaqı Komitəsi tərəfindən 28 aprel – Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü münasibətilə “Sağlam psixososial iş mühitin yaradılmasını təmin edək” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilib.
BDU-nun Sosial iş kafedrasının müdiri, dosent Üzeyir Şəfiyev Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Gününün iş yerlərində təhlükəsiz və sağlam əmək şəraitinin yaradılmasına ictimaiyyətin diqqətinin artırılması məqsədilə Beynəlxalq Əmək Təşkilatı tərəfindən 2003-cü il aprelin 28-də elan edildiyini bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycanda dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri layiqli əməyin təminatı, iş yerlərində təhlükəsiz və sağlam əmək şəraitinin təmin edilməsidir. O, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının qlobal çağırışları və Azərbaycanın bu istiqamətdə atdığı addımları xatırladaraq, dünyada istehsalat qəzaları və peşə xəstəliyinə görə baş verən bədbəxt hadisələrin statistikasını təhlil edib.
BDU-nun Əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası şöbəsinin müdiri Ruslan Şəmiyev isə qeyd edib ki, müstəqil Azərbaycan Respublikasının Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanan ilk Konstitusiyasında hər kəsin sağlam və təhlükəsiz şəraitdə işləmək hüququ təsbit edilib. 1999-cu ildə isə Azərbaycanda Əmək Məcəlləsi qəbul edilib. Məcəllədə əməyin mühafizəsi normaları, hüquqi, təşkilati, texniki, maliyyə təminatı məsələləri əhatə olunub. Ruslan Şəmiyev BDU-da əmək hüquqlarının qorunması və əməyin mühafizəsi istiqamətində görülən təkmilləşdirmə işləri haqqında da iştirakçıları məlumatlandırıb.
Daha sonra Hüquq fakültəsinin dekan müavini, Əmək və ekologiya hüququ kafedrasının müəllimi Nərmin Həsənli, BDU-nun Psixoloji yardım sektorunun əməkdaşı, psixoloq İlkanə Mənsumova iş prosesində bu sahədə qarşıya çıxan əsas hüquqi və psixoloji problemlər, onların həlli yolları barədə təqdimatla çıxış ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_feb5ad7144911bb7a47be6d2c_o.jpg
Профсоюзный комитет Бакинского государственного университета (БГУ) по случаю 28 апреля – Всемирного дня труда организовал круглый стол на тему «Обеспечим создание здоровой психосоциальной рабочей среды».
Заведующий кафедрой социальной работы БГУ Узеир Шефиев отметил, что Всемирный день труда был провозглашен Международной организацией труда 28 апреля 2003 года с целью повышения внимания общественности к созданию безопасных и здоровых условий труда на рабочих местах. Оратор отметил, что одним из главных направлений государственной политики является обеспечение достойной работы, гарантирование безопасных и здоровых условий труда на рабочих местах. Он напомнил о глобальных задачах Международной организации труда и шагах, предпринятых Азербайджаном в этом направлении, а также проанализировал статистику несчастных случаев и производственных заболеваний в мире.
Заведующий отделом охраны труда и техники безопасности БГУ Руслан Шемиев отметил, что наша первая Конституция установила право каждого на труд в здоровых и безопасных условиях. В 1999 году был принят Трудовой кодекс, который охватывал нормы охраны труда, правовые, организационные, технические и финансовые вопросы. Руслан Шемиев также проинформировал участников о работе, проводимой в БГУ по защите трудовых прав и улучшению охраны труда.
Затем на мероприятии выступили заместитель декана юридического факультета, преподаватель кафедры трудового и экологического права Нармин Гасанли и психолог, сотрудница сектора психологической помощи БГУ Илькане Менсумова.