https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cf1a1343df1b4f52a7b2813d6_o.jpg
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyində (DDLA) Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Nəqliyyat Baş İdarəsinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə DDLA-nın fəaliyyətinə dair təqdimat nümayiş olunub. Qurumun keçdiyi inkişaf yoluna nəzər salınıb. Həmçinin son illər ərzində dənizçilərin sertifikatlaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən islahatlardan bəhs olunub.
Agentliyin İdarə heyəti sədrinin müavini Eldar Məcidov ötən il Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Nəqliyyat Baş İdarəsi arasında “Dənizçilərin hazırlanmasına, onlara diplom verilməsinə və növbə çəkməyə dair Beynəlxalq Konvensiya”nın I/10 qaydasına uyğun olaraq sertifikatların qarşılıqlı tanınmasına dair bağlanmış Anlaşma Memorandumunu xatırladıb. Qeyd edib ki, sözügedən sənəd hər iki ölkənin dənizçiləri üçün olduqca əhəmiyyətlidir.
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Nəqliyyat Baş İdarəsinin Dənizçilərlə iş departamentinin direktoru Osama Almehmadi görüşün yüksək səviyyədə təşkilinə görə minnətdarlığını ifadə edib. Nümayəndə heyəti dənizçilərin sertifikatlaşdırılması sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığı, o cümlədən müvafiq sahədə təcrübə mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə DDLA-nın dənizçi sənədlərinin rəqəmsal idarə olunması üçün istifadəyə verdiyi “My Cabinet” platforması, vahid informasiya sistemi, dəniz nəqliyyatı sahəsində kadr potensialının gücləndirilməsi, beynəlxalq konvensiyalardan irəli gələn öhdəliklərin icrası ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Sonda Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının nümayəndə heyəti Agentliyin inzibati binasında dənizçilər üçün yaradılan beynəlxalq standartlara uyğun imtahan proqramı və müasir texniki avadanlıqlarla təchiz edilən imtahan zalı ilə tanış olub.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cf1a1343df1b4f52a7b2813d6_o.jpg
A meeting was held at the State Maritime and Port Agency (SMPA) with the delegation of the Transport General Authority of the Kingdom of Saudi Arabia, currently on an official visit to Azerbaijan.
During the meeting, a presentation on the activities of the SMPA was delivered. The presentation highlighted the Agency’s development path since its establishment, as well as the reforms implemented in recent years in the field of seafarer certification.
Deputy Chairman of the Board of the Agency, Eldar Majidov, spoke about the steadily developing friendly relations between the two countries. Referring to the Memorandum of Understanding signed last year between the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and the Transport General Authority of the Kingdom of Saudi Arabia on the mutual recognition of certificates pursuant to Regulation I/10 of the International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers (STCW Convention), he noted that the document is of great importance for the seafarers of both countries.
Director of the Seafarers Affairs Department of the Transport General Authority of the Kingdom of Saudi Arabia, Osama Almehmadi, expressed gratitude for the high-level organization of the meeting. The delegation emphasized the importance of mutual cooperation in the field of seafarer certification, including the exchange of experience between the two countries in the relevant area.
The meeting also included discussions on the “My Cabinet” platform launched by the SMPA for the digital management of seafarer documents, the unified information system, strengthening human resource capacity in the maritime sector, and the implementation of obligations arising from international conventions.
At the end of the meeting, the delegation of the Kingdom of Saudi Arabia visited the Agency’s examination hall established for seafarers in accordance with international standards and equipped with modern technical facilities and examination software.
It should be noted that meetings of the visiting delegation at educational, training, and medical centers are also planned during the visit to Azerbaijan.