https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_62046e334a7f4467fc2264d55_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, aidiyyəti tənzimləyici qurumlar və dövlət müəssisələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə Azərbaycan və Beynəlxalq Nəqliyyat Forumu (BNF) arasında əməkdaşlığa həsr olunan məlumat sessiyası keçirilib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyat siyasəti şöbəsinin müdiri Fariz Əliyev çıxışında bildirib ki, Azərbaycanın 2025 – 2026-cı illər üzrə BNF-yə sədrliyi ölkəmizin qlobal nəqliyyat siyasətinə aktiv töhfə verdiyini nümayiş etdirir. BNF ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan həm beynəlxalq təcrübə və analitik alətlərdən faydalanır, həm də rəqəmsallaşma, nəqliyyatın idarə edilməsi və infrastrukturun inkişafı sahəsində təcrübəsini bölüşür.
BNF-nin İnstitusional əlaqələr və sammit üzrə rəhbəri Mary Crass Azərbaycanın yalnız iştirakçı kimi deyil, həm də təşəbbüskar və lider tərəfdaş kimi nümunəvi mövqe nümayiş etdirdiyini deyib. Bildirib ki, sədrlik çərçivəsində müəyyənləşdirilən prioritetlər artıq konkret addımlara və real nəticələrə çevrilir.
Sessiya çərçivəsində BNF-nin fəaliyyət istiqamətləri və əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verilib. Həmçinin Azərbaycanın aidiyyəti qurumlarının BNF-nin tədqiqat layihələrinə qoşulması, məlumat və təcrübə mübadiləsi, ekspert müzakirələrində iştirakı kimi konkret istiqamətlər xüsusi vurğulanıb.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycanın sədrliyi çərçivəsində formalaşmış müsbət dinamikanın qorunması və milli qurumlar arasında koordinasiyanın daha da gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_62046e334a7f4467fc2264d55_o.jpg
An information session dedicated to cooperation between Azerbaijan and the International Transport Forum (ITF) was held with the participation of representatives of the Ministry of Digital Development and Transport, relevant regulatory bodies, and state-owned enterprises.
Fariz Aliyev, Head of the Transport Policy Department of the Ministry of Digital Development and Transport, stated that Azerbaijan’s chairmanship of the ITF for 2025–2026 demonstrates the country’s active contribution to global transport policy. Within the framework of cooperation with the ITF, Azerbaijan not only benefits from international experience and analytical tools, but also shares its own expertise in digitalization, transport management, and infrastructure development.
Mary Crass, Head of Institutional Relations and Summit at the ITF, noted that Azerbaijan demonstrates an exemplary position not only as a participant, but also as a proactive and leading partner. She stated that the priorities defined within the framework of the chairmanship are already being translated into concrete actions and tangible results.
During the session, information was also provided on ITF’s areas of activity and cooperation opportunities. In addition, particular emphasis was placed on the engagement of relevant Azerbaijani institutions in ITF research projects, as well as in data and experience exchange and participation in expert discussions.
It was also noted that it is important to maintain the positive momentum generated under Azerbaijan’s chairmanship and to further strengthen coordination among national institutions.