Çin Xalq Respublikasının Çendu şəhərində 8-ci Beynəlxalq Təchizat Zənciri və Liman Logistikası sərgisi təşkil edilib.
Tədbirdə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndə heyəti də təmsil olunur. Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan ilə Çin arasında imzalanmış mühüm sənədlər, strateji tərəfdaşlığın inkişaf dinamikası barədə məlumat verilib. Eyni zamanda nəqliyyat və logistika sahəsində mövcud olan sıx əməkdaşlıq xüsusi vurğulanıb.
Nümayəndə heyətimiz, həmçinin sərgi çərçivəsində keçirilən 10-cu Asiya – Avropa Multimodal Nəqliyyatın İnkişafı Konfransında iştirak edib. Toplantıda Azərbaycanın nəqliyyat sistemi, ölkənin beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində, xüsusilə Orta Dəhlizdə rolu və həyata keçirilən infrastruktur layihələri barədə məlumat verilib.

The 8th International Supply Chain and Port Logistics Expo is being held in Chengdu, People’s Republic of China.
Azerbaijan is also being represented at the event by a delegation from the Ministry of Digital Development and Transport. During the opening ceremony of the exhibition, information was provided on key documents signed between Azerbaijan and China, as well as on the dynamics of the development of their strategic partnership. The close cooperation in the field of transport and logistics was also particularly emphasized.
Azerbaijani delegation also participated in the 10th Asia–Europe Multimodal Transport Development Conference, held within the framework of the exhibition. The meeting provided information on Azerbaijan’s transport system, the country’s role in international transport corridors—particularly the Middle Corridor—and ongoing infrastructure projects.
A stand showcasing Azerbaijan’s transport and logistics potential is also being presented at the exhibition.