Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sudan Respublikasının ölkəmizdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ənəs Eltayeb Elqaylani Mustafa ilə görüşüb.
Görüşdə gələn il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 35-ci ildönümünün tamam olacağı qeyd olunaraq, bu gün iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafı üçün imkanların mövcud olduğu bildirilib. Sudan Respublikasının Suveren Keçid Şurasının Sədri Abdel Fattah Al-Burhan Abdelrahman Al-Burhanın 2019 və 2024-cü illərdə ölkəmizə səfərlər etdiyi, ötən il isə Antalya Diplomatik Forumu çərçivəsində ölkə başçıları arasında görüş keçirildiyi vurğulanıb. Bu təmaslar zamanı münasibətlərin inkişafı üzrə istiqamətlərin müəyyən olunduğu bildirilib.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanla Sudanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatında (BMT), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında (İƏT), Qoşulmama Hərəkatında və digər beynəlxalq təşkilatlarda ölkələrimizin uğurla əməkdaşlıq etdiyini və daim bir-birini dəstəklədiyini söyləyib. O, Milli Məclisin də gələcəkdə Sudan tərəfi ilə beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu deyib.
Səfir Ənəs Eltayeb Elqaylani Azərbaycan Milli Məclisinin fəaliyyətini yaxından izlədiyini, ölkəsinin Azərbaycanın beynəlxalq parlamentlərarası dialoq və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində öncül rolunu yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb.
Görüşdə humanitar sahədə də mövcud əlaqələr nəzərdən keçirilib, sudanlı tələbələrə ölkəmiz tərəfindən təhsil təqaüdünün ayrılmasına görə minnətdarlıq ifadə olunub, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of the Sudan in our country Anas Eltayeb Elgailani Mustafa.
The 35th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the countries, due next year, and the existence of opportunities to develop the links between the two countries were mentioned during the course of the meeting. It was emphasised that Chairman of the Transitional Sovereign Council of the Republic of the Sudan Abdel Fattah Al-Burhan Abdelrahman Al-Burhan had paid visits to our country in 2019 and 2024 and that a meeting of the Heads of State was arranged on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum last year. The development vectors of the relationship were defined during those contacts, it was remarked at the meeting.
As the conversation continued, Speaker Sahiba Gafarova addressed the successful co-operation of Azerbaijan and Sudan and the two countries’ permanent mutual support in the United Nations (UN), Organisation of Islamic Co-operation (OIC), the Non-Aligned Movement and other international organisation. She mentioned that, the Milli Majlis, too, is interested on co-operating with the Sudanese side in international parliamentary organisations eventually.
Ambassador Anas Eltayeb Elgailani stressed his following the activities of the Milli Majlis of Azerbaijan closely and praised highly Azerbaijan’s leading role in the development of international inter-parliamentary dialogue and co-operation.
The existing humanitarian links were reviewed at the meeting as well; gratitude was expressed for our country having afforded Sudanese students educational allowances; besides, there was an exchange of opinions concerning other matters of joint interest.