Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sudan Respublikasının ölkəmizdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ənəs Eltayeb Elqaylani Mustafa ilə görüşüb.
Görüşdə gələn il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 35-ci ildönümünün tamam olacağı qeyd olunaraq, bu gün iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafı üçün imkanların mövcud olduğu bildirilib. Sudan Respublikasının Suveren Keçid Şurasının Sədri Abdel Fattah Al-Burhan Abdelrahman Al-Burhanın 2019 və 2024-cü illərdə ölkəmizə səfərlər etdiyi, ötən il isə Antalya Diplomatik Forumu çərçivəsində ölkə başçıları arasında görüş keçirildiyi vurğulanıb. Bu təmaslar zamanı münasibətlərin inkişafı üzrə istiqamətlərin müəyyən olunduğu bildirilib.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanla Sudanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatında (BMT), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında (İƏT), Qoşulmama Hərəkatında və digər beynəlxalq təşkilatlarda ölkələrimizin uğurla əməkdaşlıq etdiyini və daim bir-birini dəstəklədiyini söyləyib. O, Milli Məclisin də gələcəkdə Sudan tərəfi ilə beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu deyib.
Səfir Ənəs Eltayeb Elqaylani Azərbaycan Milli Məclisinin fəaliyyətini yaxından izlədiyini, ölkəsinin Azərbaycanın beynəlxalq parlamentlərarası dialoq və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində öncül rolunu yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb.
Görüşdə humanitar sahədə də mövcud əlaqələr nəzərdən keçirilib, sudanlı tələbələrə ölkəmiz tərəfindən təhsil təqaüdünün ayrılmasına görə minnətdarlıq ifadə olunub, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с чрезвычайным и полномочным послом Республики Судан в нашей стране Анасом Эльтайебом Эльгайлани Мустафой.
На встрече упоминалось предстоящее в следующем году исполнение 35-летия установления дипломатических отношений между нашими странами, а отмечалось наличие возможностей для развития взаимоотношений двух стран. Было подчёркнуто, что Председатель Суверенного Переходного Совета Республики Судан Абдель Фаттах Аль-Бурхан Абдельрахман Аль-Бурхан нанёс визиты в нашу страну в 2019-м и 2024-м годах, а в прошлом году в рамках Анталийского Дипломатического Форума была проведена встреча глав государств. В ходе этих контактов были определены направления развития отношений, отмечалось на встрече.
Во время беседы спикер Сагиба Гафарова затронула успешное сотрудничество Азербайджана с Суданом и постоянную взаимоподдержку наших государств в Организации Объединённых Наций (ООН), Организации Исламского Сотрудничества (ОИС), Движении Неприсоединения и других международных организациях. Она упомянула заинтересованность и Милли Меджлиса в будущем сотрудничестве с суданской стороной в международных парламентских организациях.
Посол Анас Эльтайеб Эльгайлани подчеркнул, что он внимательно отслеживает деятельность Милли Меджлиса Азербайджана, а также дал высокую оценку ведущей роли Азербайджана в развитии международного межпарламентского диалога и сотрудничества.
Рассматривались на встрече и имеющиеся связи в гуманитарной сфере, и выражалась признательность за предоставление нашей страной образовательных стипендий суданским студентам; кроме того, собеседники обменялись мнениями об иных вопросах, представляющих обоюдный интерес.