https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_2148969468f2fbc7ffacde15b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində Fəlsəfə kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Mübahisələrin alternativ həlli: harmoniya və dialoq fəlsəfəsi” adlı tədbir keçirilib.
Fəlsəfə kafedrasının müdiri, dosent Kəmalə Pənahova “Memarlıq və şəhərsalma ili” çərçivəsində təşkil olunan tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib. O bildirib ki, müasir şəhərlər yalnız fiziki məkan deyil, müxtəlif sosial qrupların maraqlarının toqquşduğu kompleks sistemlərdir. Şəhərsalma prosesində bu maraqların uzlaşdırılması bəzən çətinlik yaradır və mübahisələrə səbəb olur. Bu baxımdan mediasiya sosial balansın və harmoniyanın qorunmasında mühüm rol oynayır. Qeyd olunub ki, davamlı və inklüziv şəhər inkişafı üçün mediasiya mexanizmlərinin şəhərsalma proseslərinə inteqrasiyası vacibdir.
Daha sonra 20 saylı Mediasiya təşkilatının direktoru Nicat İsmayılov və mediator psixoloq Səltənət Həsənova ölkəmizdə mediasiya institutunun formalaşması və mediasiya proseslərinin təşkili barədə məlumat veriblər. Çıxışlarda şəhərsalma mühitində yaranan əmlak mübahisələri, ailədaxili konfliktlər və onların mediatorların vasitəçiliyi ilə qarşılıqlı razılıq əsasında həlli yolları diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, mediasiya məhkəmədənkənar alternativ həll üsulu kimi tərəflər arasında daha sağlam münasibətlərin qurulmasına şərait yaradır və əldə olunan razılaşmalar daha dayanıqlı olur.
Tədbir diskussiya şəraitində davam edib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Sonda çıxış edən fakültə dekanı Rövşən Cavadov mediasiyanın münaqişələrin idarə olunmasında ən perspektivli mexanizmlərdən biri olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan mediasiya modeli tərəflər arasında qarşılıqlı razılığın əldə olunmasına xidmət edir və cəmiyyətdə harmoniya ilə dialoq mühitinin formalaşdırılmasında mühüm əhəmiyyətə malikdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_2148969468f2fbc7ffacde15b_o.jpg
На факультете социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие под названием «Альтернативное разрешение споров: философия гармонии и диалога».
Заведующая кафедрой философии, доцент Камаля Панахова рассказала о важности мероприятия, организованного в рамках «Года архитектуры и градостроительства». Она отметила, что современные города — это не просто физические пространства, а сложные системы, где сталкиваются интересы различных социальных групп. Согласование этих интересов в процессе градостроительства порой создает трудности и приводит к спорам. В этом контексте важную роль в поддержании социального баланса и гармонии играет медиация. Было отмечено, что для устойчивого и инклюзивного градостроительства важно интегрировать механизмы медиации в процессы градостроительства.
Затем директор Организации медиации № 20 Ниджат Исмаилов и психолог-медиатор Салтанат Гасанова представили информацию о создании института медиации и организации процессов медиации. Доклады были посвящены имущественным спорам, возникающим в градостроительной среде, внутрисемейным конфликтам и их разрешению на основе взаимного согласия посредством медиаторов. Было отмечено, что медиация, как альтернативное внесудебное решение, создает условия для построения более здоровых отношений между сторонами, а достигнутые соглашения являются более долговечными.
Мероприятие продолжилось в дискуссионной атмосфере, и были даны ответы на вопросы, представляющие интерес для участников.
В своем заключительном выступлении декан факультета Ровшан Джавадов подчеркнул, что медиация является одним из наиболее перспективных механизмов в урегулировании конфликтов. Он отметил, что модель медиации служит для достижения взаимного согласия между сторонами и имеет большое значение для формирования атмосферы гармонии и диалога в обществе.