https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f00f033ecbc3526ed26fc6b15_o.jpg
Qırmızı Ürəklər Fondu 2021-ci ildən etibarən I və II Qarabağ müharibəsi zamanı şəhid olan qəhrəman oğullarımızın əziz xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədi ilə ölkənin bir sıra şəhər və rayonlarında ağacəkmə aksiyaları həyata keçirir. Layihə çərçivəsində rayon və şəhər üzrə şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəmanların xatirəsinə eyni sayda ağaclar əkilir. Layihə, həmçinin Azərbaycanın ekoloji mühitinə töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Budəfəki ağacəkmə aksiyası “PAŞA Holding”in dəstəyi ilə Göygöl şəhərində həyata keçirilib. Göygöl Rayon İcra Hakimiyyəti tərəfindən aksiya üçün ayrılan xüsusi ərazidə şəhidlərin xatirəsinə 175 ədəd həmişəyaşıl ağac əkilib. “Qəhrəmanlar bağı” aksiyasında şəhid ailələri, qazilər, rayon və şəhər ictimaiyyətinin nümayəndələri, həmçinin Kapital Bank-ın Göygöl filialının və Qırmızı Ürəklər Fondunun əməkdaşları iştirak ediblər. Aksiya Göygöl Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə baş tutub.
Bununla da ölkə ərazisində “Qəhrəmanlar bağı”nın sayı 30-a çatıb. Əkilən ağaclara qulluq olunması, suvarlanması və digər lazımi tədbirləri isə yerli İcra Hakimiyyəti orqanları tərəfindən həyata keçirir.
Qeyd edək ki, “Red Hearts” – Qırmızı Ürəklər Fondu 2020-ci ildə Kapital Bank-ın bir qrup əməkdaşı tərəfindən könüllü qrupu olaraq fəaliyyətə başlayıb. Həmin ildə dövlət qeydiyyatına alınan fond ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına xidmət edir. Ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpası, təhsil, təlim-tədris, maarifləndirmə kimi cəmiyyətin həssas və vacib mövzularına dair sosial təşəbbüslərlə çıxış edən “Red Hearts”ın ali məqsədi yardımsevər insanları xeyriyyəçilik mədəniyyəti ətrafında birləşdirməkdir. “Qırmızı Ürəklər Fondu”nun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq və ianə edərək sözügedən mövzularda dəstək olmaq üçün https://redhearts.az saytına daxil ola bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f00f033ecbc3526ed26fc6b15_o.jpg
С 2021 года Фонд Red Hearts реализует в различных городах и районах страны акции по посадке деревьев, посвящённые увековечению светлой памяти героических сынов Азербайджана, павших в I и II Карабахской войнах. В рамках проекта в каждом городе и районе высаживается количество деревьев, соответствующее числу шехидов, поднявшихся на вершину героизма. Инициатива также направлена на внесение вклада в улучшение экологической среды Азербайджана.
Очередная акция по посадке деревьев состоялась в городе Гёйгёль при поддержке PAŞA Holding. На специально выделенной Гёйгёльской районной исполнительной властью территории в память о шехидах было высажено 175 вечнозеленых деревьев. В акции «Qəhrəmanlar bağı» (Сад героев) приняли участие семьи шехидов, ветераны, представители общественности района и города, а также сотрудники Гёйгёльского филиала Kapital Bank и Фонда Red Hearts. Мероприятие прошло при поддержке Гёйгёльской районной исполнительной власти.
Таким образом, число «Qəhrəmanlar bağı» по всей стране достигло 30. Уход за высаженными деревьями, их полив и другие необходимые мероприятия обеспечиваются местными органами исполнительной власти.
Следует отметить, что Фонд «Red Hearts» был создан в 2019 году по инициативе сотрудников Kapital Bank. Фонд, зарегистрированный государством в 2020 году, служит формированию культуры благотворительности в нашей стране. Фонд активно участвует в решении таких актуальных и важных вопросов, как охрана окружающей среды, восстановление экологического баланса, образование, обучение и просвещение, принимая участие в различных социальных инициативах. Чтобы узнать больше о деятельности фонда и поддержать упомянутые сферы, сделав пожертвование, достаточно посетить сайт https://redhearts.az.