https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_29ed8952dc43a55f166c2dc15_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, meteor yağışının maksimum aktivliyi 5-6 may tarixlərinə təsadüf edəcək.
Meteorlar təxminən 66 km/saat sürətlə Yer atmosferinə daxil olur və yüksək sürətləri səbəbindən səma boyunca uzun və parlaq izlər buraxır. Dolça (Aquarius) bürcü istiqamətindən gəlirmiş kimi göründüyünə görə bu meteor yağışı “Eta Aquarid” adlandırılır.
“Eta Aquarid” meteor yağışının mənbəyi Günəş sisteminin ən məşhur periodik kometlərindən biri olan Halley kometi ilə bağlıdır. Halley kometi qədim dövrlərdən müşahidə olunsa da, onun periodik təbiəti ilk dəfə Edmond Halley tərəfindən müəyyən edilib. O, 1682-ci ildə müşahidə etdiyi kometin 1531 və 1607-ci illərdə qeydə alınmış kometlə təxminən 76 illik dövrə malik eyni obyekt olduğunu hesablayıb. 1758-ci ildə kometin yenidən görünməsi bu hesablamanı təsdiqləyib və komet onun şərəfinə adlandırılıb. Günəşə yaxınlaşma zamanı kometin səthindəki buz və toz maddələri sublimasiya edir və orbital trayektoriya boyunca geniş və uzun iz buraxır. Yer bu izlə ildə iki dəfə qarşılaşır və nəticədə may ayında “Eta Aquarid”, oktyabr ayında isə “Orionid” meteor yağışları müşahidə olunur.
Bakı şəhərindən “Eta Aquarid” meteor yağışının müşahidəsi mümkündür, lakin bəzi məhdudiyyətlər mövcuddur. Şimal yarımkürəsində yerləşdiyinə görə meteorların radiant nöqtəsi üfüqdən çox yüksək qalxmır. Bunun üçün də müşahidə olunan meteorların sayı Cənub yarımkürəsi ilə müqayisədə daha az olur. Buna baxmayaraq, əlverişli hava şəraitində və şəhər işıq çirklənməsindən uzaq ərazilərdə səhərə yaxın saatlarda (saat 02:16-dan 05:01-ə qədər) müşahidə aparmaqla saatda 10–20 meteor görmək mümkündür. Xüsusilə Abşeron yarımadasından kənar, daha qaranlıq səma şəraitinə malik ərazilər müşahidə üçün əlverişli hesab olunur.
“Eta Aquarid” meteor yağışı yalnız estetik baxımdan deyil, həm də elmi tədqiqatlar üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir. Meteorların spektral müşahidələri onların kimyəvi tərkibini müəyyən etməyə imkan verir, bu məlumatlar komet materialının ilkin xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi üçün istifadə olunur. Meteorların Yer atmosferinə daxil olması zamanı baş verən ionlaşma və enerji ötürülməsi prosesləri yüksək enerjili hissəciklərin atmosferlə qarşılıqlı təsir mexanizmlərini araşdırmağa imkan yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_29ed8952dc43a55f166c2dc15_o.jpg
По данным кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), максимальная активность метеорного потока придется на 5-6 мая. Метеоры входят в атмосферу Земли со скоростью приблизительно 66 км/ч и оставляют длинные и яркие следы на небе из-за своей высокой скорости. Этот метеорный поток называется «Эта Аквариды», потому что он кажется исходящим из направления созвездия Водолея (Aquarius).
Источник метеорного потока Эта Аквариды связан с кометой Галлея, одной из самых известных периодических комет в Солнечной системе. Хотя комета Галлея наблюдалась с древних времен, ее периодичность впервые была определена Эдмондом Галлеем. Он рассчитал, что комета, которую он наблюдал в 1682 году, была тем же объектом с периодом обращения приблизительно 76 лет, что и комета, зарегистрированная в 1531 и 1607 годах. Повторное появление кометы в 1758 году подтвердило этот расчет, и комета была названа в его честь. При приближении к Солнцу лед и пыль на поверхности кометы сублимируются, оставляя широкий и длинный след вдоль ее орбитальной траектории. Земля сталкивается с этим следом дважды в год, что приводит к метеорным потокам Эта Аквариды в мае и Ориониды в октябре.
Метеорный поток Эта Аквариды можно наблюдать из Баку, но есть некоторые ограничения. Поскольку он расположен в Северном полушарии, радиант метеоров не поднимается очень высоко над горизонтом. По этой причине количество наблюдаемых метеоров меньше, чем в Южном полушарии. Тем не менее, при благоприятных погодных условиях и в районах, удаленных от городского светового загрязнения, при наблюдении в ранние утренние часы (с 02:16 до 05:01) можно увидеть 10–20 метеоров в час. Для наблюдений благоприятны районы с более темным небом, особенно за пределами Апшеронского полуострова.
Метеорный поток Эта Аквариды имеет большое значение не только с точки зрения эстетики, но и для научных исследований. Спектральные наблюдения метеоров позволяют определить их химический состав, который используется для изучения исходных свойств кометного материала. Процессы ионизации и переноса энергии, происходящие при входе метеоров в атмосферу Земли, позволяют изучать механизмы взаимодействия высокоэнергетических частиц с атмосферой.