https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_4e7d819116e78781c563d5191_o.jpg
“AzerGold” QSC tərəfindən yerli və beynəlxalq qanunvericiliyə, ətraf mühitin mühafizəsi və dayanıqlı inkişaf prinsiplərinə uyğun olaraq Daşkəsən rayonunun Çovdar kəndinin yaxınlığında yerləşən emal kompleksində rekultivasiya işlərinə başlanılıb.
Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) yerləşən, hazırda istismara yararsız olan və ümumilikdə 88 hektarı əhatə edən boş süxur anbarının 15 hektarlıq hissəsində artıq münbit torpaq qatı bərpa edilib, yamacbərkitmə işləri həyata keçirilib. Növbəti mərhələdə bioloji rekultivasiya tədbirləri çərçivəsində əraziyə 300 kiloqram yonca toxumu səpilib. Görülən işlər torpaq strukturunun yaxşılaşdırılmasına və ekosistemin mərhələli şəkildə bərpasına xidmət edir.
Rekultivasiya tədbirləri üzrə layihə planının növbəti mərhələləri çərçivəsində mədənin digər sahələrində hasilat nəticəsində münbitlik xüsusiyyətləri dəyişmiş torpaqların bərpası işlərinin davam etdirilməsi nəzərdə tutulur. Bu çərçivədə rekultivasiya tədbirləri mədən şirkətlərinin ekoloji məsuliyyətinin ayrılmaz hissəsi olmaqla, qanunvericilik və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC ölkədə rekultivasiya işlərini həyata keçirən ilk dağ-mədən şirkətidir. Şirkət tərəfindən istismarı başa çatmış “Ağyoxuş-1” qızıl mədənində rekultivasiya işləri həyata keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_4e7d819116e78781c563d5191_o.jpg
ЗАО «AzerGold» приступило к рекультивационным работам на перерабатывающем комплексе, расположенном вблизи села Човдар Дашкесанского района, в соответствии с требованиями национального и международного законодательства, а также принципами охраны окружающей среды и устойчивого развития.
На Човдарском интегрированном региональном перерабатывающем участке (ЧИРПУ) на территории отвала пустых пород, в настоящее время непригодного для эксплуатации и охватывающего в общей сложности 88 гектаров, уже проведены работы по восстановлению плодородного слоя почвы и укреплению склонов на участке площадью 15 гектаров. На следующем этапе в рамках биологической рекультивации на данной территории было посеяно 300 килограммов семян люцерны. Выполненные работы направлены на улучшение структуры почвы и поэтапное восстановление экосистемы.
В рамках последующих этапов проектного плана предусмотрено продолжение работ по восстановлению земель на других участках месторождения, где в результате добычи были изменены показатели плодородия почв. В этом контексте рекультивационные мероприятия реализуются как неотъемлемая часть экологической ответственности горнодобывающих компаний в соответствии с законодательством и международными стандартами.
Отметим, что ЗАО «AzerGold» является первой горнодобывающей компанией в стране, реализующей рекультивационные работы. Ранее компанией были успешно проведены работы по рекультивации на отработанном золоторудном месторождении «Агйохуш-1».