https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1953a80c6546ef04f8261263f_o.jpg
“AzerGold” QSC və Regional İnkişaf İctimai Birliyinin (RİİB) birgə təşəbbüsü və təşkilatçılığı, eləcə də Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Daşkəsən rayonunda silsilə ağacəkmə aksiyaları keçirilib.
“AzerGold” QSC və Regional İnkişaf İctimai Birliyinin fəaliyyətinin 10 illiyi çərçivəsində təşkil edilən ağacəkmə aksiyaları 22 aprel – Beynəlxalq Yer Gününə həsr edilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi, yaşıllıq sahələrinin genişləndirilməsi və ekoloji tarazlığın qorunmasına töhfə vermək məqsədilə təşkil edilən genişmiqyaslı aksiyada səhmdar cəmiyyətinin, rayon icra hakimiyyətinin, eləcə də Regional İnkişaf İctimai Birliyinin əməkdaşları və könüllülər fəal iştirak ediblər.
Aksiyanın ilk günündə “Çovdar” qızıl mədəninin ətrafında, ümumilikdə 1,5 hektar sahədə yerli iqlim şəraitinə uyğun 1400-dən çox vələs tingi əkilib, onlara aqrotexniki qulluq göstərilib. Ekoloji aksiyanın növbəti günü isə Daşkəsən Şəhidlər Xiyabanının ətrafında 300 ədəd həmişəyaşıl şam ağacı əkilib. Aksiya çərçivəsində Daşkəsən şəhərinin müxtəlif ərazilərində isə 1000-dən artıq ağac tingi torpağa basdırılıb.
Qeyd edək ki, həyata keçirilən bu cür davamlı təşəbbüslər regionlarda ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına, yaşıllıq zonalarının genişləndirilməsinə və biomüxtəlifliyin qorunmasına xidmət edir. “AzerGold” QSC və Regional İnkişaf İctimai Birliyinin tərəfindən gələcəkdə də ətraf mühitin mühafizəsinə yönəlmiş layihələrin davam etdirilməsi planlaşdırılır. Cari il ərzində “AzerGold” QSC-nin 10 illiyi çərçivəsində Daşkəsən və Göygöl rayonlarında ümumilikdə 10 000 ağacın əkilməsi nəzərdə tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1953a80c6546ef04f8261263f_o.jpg
A series of tree-planting campaigns have been conducted in the Dashkasan district through the joint initiative and organization of “AzerGold” CJSC and the Regional Development Public Union (RİİB), with the support of the Dashkasan District Executive Power.
Organized as part of the 10th anniversary of both “AzerGold” CJSC and Regional Development Public Union, the tree-planting events were dedicated to April 22 – International Earth Day.
Employees of the Closed Joint-Stock Company, the district executive power, Regional Development Public Union, as well as volunteers, actively participated in the large-scale campaign aimed at contributing to environmental protection, expanding green areas, and preserving ecological balance.
On the first day of the campaign, more than 1,400 hornbeam saplings suitable for the local climate were planted and provided with agrotechnical care over a total area of 1.5 hectares around the "Chovdar" gold mine. On the following day of the ecological action, 300 evergreen pine trees were planted around the Dashkasan Martyrs' Alley. Additionally, more than 1,000 tree saplings were planted in various areas of Dashkasan city as part of the campaign.
It should be noted that such sustainable initiatives serve to improve the ecological situation in the regions, expand green zones, and protect biodiversity. “AzerGold” CJSC and Regional Development Public Union plan to continue projects aimed at environmental protection in the future. Within the framework of the 10th anniversary of “AzerGold” CJSC, a total of 10,000 trees are planned to be planted in the Dashkasan and Goygol districts during the current year.