https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1953a80c6546ef04f8261263f_o.jpg
“AzerGold” QSC və Regional İnkişaf İctimai Birliyinin (RİİB) birgə təşəbbüsü və təşkilatçılığı, eləcə də Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Daşkəsən rayonunda silsilə ağacəkmə aksiyaları keçirilib.
“AzerGold” QSC və Regional İnkişaf İctimai Birliyinin fəaliyyətinin 10 illiyi çərçivəsində təşkil edilən ağacəkmə aksiyaları 22 aprel – Beynəlxalq Yer Gününə həsr edilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi, yaşıllıq sahələrinin genişləndirilməsi və ekoloji tarazlığın qorunmasına töhfə vermək məqsədilə təşkil edilən genişmiqyaslı aksiyada səhmdar cəmiyyətinin, rayon icra hakimiyyətinin, eləcə də Regional İnkişaf İctimai Birliyinin əməkdaşları və könüllülər fəal iştirak ediblər.
Aksiyanın ilk günündə “Çovdar” qızıl mədəninin ətrafında, ümumilikdə 1,5 hektar sahədə yerli iqlim şəraitinə uyğun 1400-dən çox vələs tingi əkilib, onlara aqrotexniki qulluq göstərilib. Ekoloji aksiyanın növbəti günü isə Daşkəsən Şəhidlər Xiyabanının ətrafında 300 ədəd həmişəyaşıl şam ağacı əkilib. Aksiya çərçivəsində Daşkəsən şəhərinin müxtəlif ərazilərində isə 1000-dən artıq ağac tingi torpağa basdırılıb.
Qeyd edək ki, həyata keçirilən bu cür davamlı təşəbbüslər regionlarda ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına, yaşıllıq zonalarının genişləndirilməsinə və biomüxtəlifliyin qorunmasına xidmət edir. “AzerGold” QSC və Regional İnkişaf İctimai Birliyinin tərəfindən gələcəkdə də ətraf mühitin mühafizəsinə yönəlmiş layihələrin davam etdirilməsi planlaşdırılır. Cari il ərzində “AzerGold” QSC-nin 10 illiyi çərçivəsində Daşkəsən və Göygöl rayonlarında ümumilikdə 10 000 ağacın əkilməsi nəzərdə tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1953a80c6546ef04f8261263f_o.jpg
В Дашкесанском районе по совместной инициативе и при организации ЗАО «AzerGold» и Общественного объединения «Региональное развитие» (RİİB), а также при поддержке Исполнительной власти Дашкесанского района, прошла серия акций по посадке деревьев.
Акции по озеленению, организованные в рамках 10-летия деятельности ЗАО «AzerGold» и Общественное объединение «Региональное развитие», были приурочены к 22 апреля – Международному дню Земли.
В масштабной кампании, направленной на охрану окружающей среды, расширение зеленых зон и вклад в сохранение экологического баланса, приняли активное участие сотрудники Акционерного Общества, исполнительной власти района, Общественное объединение «Региональное развитие», а также волонтеры.
В первый день акции вокруг золотого рудника «Човдар» на общей площади 1,5 гектара было высажено более 1400 саженцев граба, соответствующих местным климатическим условиям, и проведен их агротехнический уход. В следующий день экологической акции вокруг Аллеи Шехидов в Дашкесане было посажено 300 вечнозеленых сосен. В рамках кампании на различных территориях города Дашкесан в почву было посажено более 1000 саженцев деревьев.
Отметим, что подобные устойчивые инициативы служат улучшению экологической ситуации в регионах, расширению зеленых зон и защите биоразнообразия. ЗАО «AzerGold» и Общественное объединение «Региональное развитие» планируют и в будущем продолжать проекты, направленные на защиту окружающей среды. В текущем году в рамках 10-летия ЗАО «AzerGold» в Дашкесанском и Гейгельском районах в общей сложности планируется посадка 10 000 деревьев.