https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_59389da1db7166eba85b9fe41_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsində “Süni intellekt alqoritmləri vasitəsilə rəqsdə milli elementlərin aşkarlanması” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Fakültənin elmi işlər üzrə dekan müavini Kəmalə Nəcəfova mövzunun aktuallığından danışaraq, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 19 mart 2025-ci il tarixində təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”ndan irəli gələn məsələlərə diqqət çəkib. O, tarix, etnologiya, arxeologiya və antropologiya sahələrində süni intellekt texnologiyalarının tətbiqinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Məruzəçi, Arxeologiya və etnoqrafiya kafedrasının “Mədəni antropologiya” ixtisası üzrə qiyabi doktorantı Elmira Hacıyeva çıxışında süni intellekt texnologiyalarının, xüsusilə hərəkət analizi, kompüter görməsi və maşın öyrənməsi metodlarının rəqslərdə jest, ritm və milli üslub xüsusiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsindəki rolunu izah edib. O, Türkiyə və Çin təcrübəsinə istinad edərək, bu sahədə tətbiq olunan alqoritmik yanaşmaların qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasında mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Gənc tədqiqatçı çıxışı zamanı CNN, YOLO, LSTM və RGNN modelləri barədə məlumat verərək bildirib ki, rəqsin həm məkan, həm də zaman xüsusiyyətlərinə malik olması səbəbindən hibrid modellərin (məsələn, CNN+LSTM və ya YOLO+RGNN) istifadəsi daha yüksək dəqiqliklə nəticə əldə etməyə imkan yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_59389da1db7166eba85b9fe41_o.jpg
На историческом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Выявление национальных элементов в танце с помощью алгоритмов искусственного интеллекта».
Говоря об актуальности темы, заместитель декана факультета Камаля Наджафова обратила внимание на вопросы, возникающие в связи с «Стратегией искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025–2028 годы». Она подчеркнула важность применения технологий искусственного интеллекта в области истории, этнологии, археологии и антропологии.
Докладчик, докторантка кафедры археологии и этнографии Эльмира Гаджиева в своем выступлении объяснила роль технологий искусственного интеллекта, особенно анализа движений, компьютерного зрения и методов машинного обучения, в определении особенностей жестов, ритма и национального стиля в танцах. Ссылаясь на опыт Турции и Китая, она отметила, что алгоритмические подходы, применяемые в этой области, играют важную роль в защите нематериального культурного наследия.
Исследователь предоставила информацию о моделях CNN, YOLO, LSTM и RGNN и отметила, что, поскольку танец обладает как пространственными, так и временными характеристиками, использование гибридных моделей (например, CNN+LSTM или YOLO+RGNN) позволяет получить результаты с более высокой точностью.