https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1d6f7138a256741b117635d87_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 26 aprel – Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününə həsr olunmuş “Mədəni irsin qorunması və rəqəmsallaşdırılması: arxiv, muzey və kitabxana resurslarının inteqrasiyası” mövzusunda Respublika elmi konfransı öz işinə başlayıb.
Konfransın açılışında çıxış edən BDU-nun Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin direktoru, kimya elmləri doktoru Farid Nağıyev bildirib ki, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev hər zaman milli adət-ənənələrimizin, milli irsimizin mühafizəsi, yaşadılması və inkişafı üçün müstəsna xidmətlər göstərib. Ulu Öndərin hakimiyyəti illərində bütün sahələrdə olduğu kimi, arxiv, muzey və kitabxana işində də yüksək nailiyyətlər əldə edilib, mədəni irsimizi mühafizə edən bu sosial institutlar hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunub. Bu müdrik siyasət hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilir. Ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva milli-mənəvi dəyərlərimizin yaşadılmasına və qorunmasına əvəzsiz töhfələr verir. Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu bu istiqamətdə misilsiz layihələr həyata keçirir.
Farid Nağıyev bildirib ki, 26 aprel – Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününə həsr olunmuş konfrans özünün aktuallığı ilə seçilir: “Bu əlamətdar gün yaradıcılığın, innovasiyanın və intellektual fəaliyyətin qorunmasının əhəmiyyətini ön plana çıxarır, əqli mülkiyyət institutlarının cəmiyyətin inkişafındakı rolunu bir daha diqqətə çatdırır. Müzakirə etdiyimiz milli irsin rəqəmsallaşdırılması mövzusu da məhz bu kontekstlə sıx bağlıdır. Rəqəmsallaşdırma prosesi milli-mədəni və elmi irsin qorunması ilə yanaşı, onun düzgün idarə olunması, hüquqi tənzimlənməsi və etik çərçivədə istifadəsini tələb edir”.
BDU-da bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrdən bəhs edən natiq qeyd edib ki, Universitetdə Əqli mülkiyyətin qorunması şöbəsi, Əqli mülkiyyət hüququ kafedrası fəaliyyət göstərir. BDU ilə Fransanın Lyon 2 Universiteti arasında imzalanmış müqavilə çərçivəsində “Əqli mülkiyyət hüququ” ixtisası üzrə ikili magistr diplomu proqramı həyata keçirilir: “İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsi də bu proseslərdə fəal iştirak edir. Fakültədə “Əqli mülkiyyət xidmətinin təşkili” fənni tədris olunur, əməkdaşlar tərəfindən bu sahə üzrə monoqrafiyalar, dərs vəsaitləri və məqalələr hazırlanır, buraxılış işləri və dissertasiyalar müdafiə olunur, konfranslar, ustad dərsləri, elmi seminarlar, təlimlər və ekskursiyalar təşkil olunmaqla elmi mühit daim zənginləşdirilir”.
Azərbaycan Milli Arxiv İdarəsinin rəisi, BDU-nun professoru Əsgər Rəsulov, Milli Məclisin deputatı, siyasi elmlər doktoru Rizvan Nəbiyev, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru, fizika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov, Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasının direktoru Mübariz Məmmədli, BDU-nun Əqli Mülkiyyətin qorunması şöbəsinin müdiri Əfsanə Surxaylı, Abdulla Şaiqin ev-muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ülkər Talıbzadə, BDU-nun Əqli mülkiyyət hüququ kafedrasının müəllimi Aydan Məmmədova çıxışlarında konfransın mədəni irsin qorunması və rəqəmsallaşdırılması sahəsinə öz töhfələrini verəcəyini, mədəni irsimizi mühafizə edən sosial təsisatlarla Universitetin institusional əməkdaşlığını inkişaf etdirəcəyini bildiriblər.
Konfransın plenar iclasında BDU-nun Kitabxana-informasiya resurslarının idarə edilməsi kafedrasının müdiri, dosent Sevda Xələfova “Mədəni irsin mühafizəsi: arxiv, muzey və kitabxana resurslarının inteqrasiyası” mövzusunda məruzə edib.
Sonda çıxış edən konfransın Təşkilat Komitəsinin sədri, BDU-nun Sənəd menecmenti kafedrasının müdiri, dosent Nadir İsmayılov elmi tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə Universitet rəhbərliyinə, çıxış edənlərə və iştirakçılara minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, konfrans 2 gün ərzində öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirəcək, bölmə iclaslarında ümumilikdə 40-dan çox məruzə dinləniləcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1d6f7138a256741b117635d87_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) открылась Республиканская научная конференция «Защита и оцифровка культурного наследия: интеграция архивных, музейных и библиотечных ресурсов», посвященная 26 апреля – Международному дню интеллектуальной собственности.
Выступая на открытии конференции, директор Центра организации научной деятельности и инноваций БГУ Фарид Нагиев отметил, что в годы правления великого вождя Гейдара Алиева и в архивной, музейной и библиотечной деятельности были достигнуты высокие результаты, и эти социальные институты, защищающие наше культурное наследие, были обеспечены всесторонней государственной поддержкой. В настоящее время эту политику продолжает Президент Ильхам Алиев. Фонд Гейдара Алиева, возглавляемый Мехрибан Алиевой, реализует уникальные проекты в этом направлении.
Фарид Нагиев отметил, что конференция, посвященная 26 апреля – Международному дню интеллектуальной собственности, отличается своей актуальностью: «Этот знаменательный день подчеркивает важность творчества, инноваций и защиты интеллектуальной деятельности и вновь привлекает внимание к роли институтов интеллектуальной собственности в развитии общества».
Рассказывая о проектах, реализуемых в этом направлении в БГУ, докладчик отметил, что в университете есть отдел защиты интеллектуальной собственности и кафедра права интеллектуальной собственности. В рамках соглашения, подписанного между БГУ и Университетом Лиона 2 Франции, реализуется двойная магистерская программа по специальности «Право интеллектуальной собственности»: «Факультет информации и менеджмента документов также активно участвует в этих процессах - преподается предмет «Организация службы интеллектуальной собственности», готовятся монографии, учебники и статьи в этой области, защищаются дипломные и диссертационные работы, организуются конференции, мастер-классы, научные семинары, тренинги и экскурсии».
Затем на мероприятии выступили руководитель Национального архива, профессор БГУ Аскер Расулов, член парламента, доктор политических наук Ризван Набиев, директор Центральной научной библиотеки НАНА, доктор физических наук Гусейн Гусейнов, директор Республиканской научно-технической библиотеки при Агентстве интеллектуальной собственности Мубариз Мамедли, руководитель отдела защиты интеллектуальной собственности БГУ Афсана Сурхайлы, директор Дома-музея имени Абдуллы Шаига, доцент Улькер Талыбзаде и преподаватель кафедры права интеллектуальной собственности БГУ Айдан Мамедова.
На пленарном заседании конференции заведующая кафедрой управления библиотечными и информационными ресурсами БГУ Севда Халафова представила доклад на тему «Сохранение культурного наследия: интеграция архивных, музейных и библиотечных ресурсов».
Председатель организационного комитета конференции, заведующий кафедрой менеджмента документов БГУ Надир Исмаилов отметил, что мероприятие продолжит свою работу секционными заседаниями, и в общей сложности будет заслушано более 40 докладов.