https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_edb5c8a28c6c293133a8dbcf1_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı Səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Özbəkistan Respublikasının “Hunarmand” Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Daşkənddə “Naxışların dili – ortaq mirasın səsi” adlı tədbir keçiriləcək.
İki gün davam edəcək tədbir çərçivəsində Azərbaycan və Özbəkistanın zəngin dekorativ-tətbiqi sənət ənənələrini əks etdirən konfrans, ustad dərsləri və sərgi proqramı təşkil olunacaq.
Tədbir çərçivəsində “Ornamentlərdə kodlaşmış mədəniyyət” adlı konfrans keçiriləcək. Konfransda ornamentlərin semantikası, onların mədəni yaddaşda rolu, milli ənənələrin qorunması və nəsildən-nəslə ötürülməsi məsələləri müzakirə olunacaq.
Eyni zamanda proqram çərçivəsində “Ornamentin dili” adlı ustad dərsləri təşkil olunacaq. Ustad dərslərində Azərbaycan dekorativ-tətbiqi sənətinə aid şəbəkə sənəti, həndəsi ornamentlər, eləcə də miniatür və ebru sənəti üzrə təqdimatlar keçiriləcək. Bununla yanaşı, ağac üzərində oyma və keramika sənəti istiqamətləri üzrə praktiki məşğələlər təşkil olunacaq, həmçinin Özbək kaşı motivlərinin xüsusiyyətləri nümayiş etdiriləcək və iştirakçılara bu sahələrin incəlikləri əyani şəkildə izah olunacaq.
Tədbirdə Azərbaycan və Özbəkistanın tanınmış sənətkarları iştirak edərək konfrans, ustad dərsləri və sərgi proqramında öz yaradıcılıqlarını təqdim edəcəklər.
Proqramın ikinci günündə sərginin açılışı baş tutacaq. Açılış mərasimində təşkilatçı qurumların nümayəndələri çıxış edəcək, qonaqlar hər iki ölkənin sənətkarlarının əl işlərindən ibarət ekspozisiya ilə tanış olacaqlar. Sərgidə Azərbaycan və Özbəkistanın dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri, milli ornamentlər və ənənəvi sənət əsərləri nümayiş olunacaq ki, bu da ortaq mədəni irsin zənginliyini əyani şəkildə əks etdirəcək.
Tədbirin bədii hissəsində Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin “Qarabağ zəfəri” rəqs ansamblı və “Xarıbülbül” teatr truppasının üzvləri tərəfindən musiqili və səhnə proqramı təqdim olunacaq.
Qeyd olunub ki, bu kimi layihələr Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında mədəni əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə, türk dünyasının ortaq irsinin qorunması və təbliğinə xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_edb5c8a28c6c293133a8dbcf1_o.jpg
В Ташкенте состоится мероприятие под названием «Язык орнаментов — голос общего наследия», организованное совместно Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, и Ассоциацией «Hunarmand» Республики Узбекистан.
В рамках двухдневной программы будут организованы конференция, мастер-классы и выставка, отражающие богатые традиции декоративно-прикладного искусства Азербайджана и Узбекистана.
В рамках мероприятия состоится конференция на тему «Закодированная в орнаментах культура», в ходе которой будут обсуждены семантика орнаментов, их роль в культурной памяти, вопросы сохранения национальных традиций и их передачи из поколения в поколение.
Одновременно в программе предусмотрены мастер-классы под названием «Язык орнамента». В ходе мастер-классов будут представлены такие направления азербайджанского декоративно-прикладного искусства, как искусство шебеке, геометрические орнаменты, а также миниатюра и эбру. Наряду с этим будут организованы практические занятия по резьбе по дереву и керамике, продемонстрированы особенности узбекских керамических орнаментов (каши), а участникам наглядно разъяснены тонкости данных видов искусства.
В мероприятии примут участие известные мастера Азербайджана и Узбекистана, которые представят свои работы в рамках конференции, мастер-классов и выставочной программы.
На второй день программы состоится открытие выставки. В ходе церемонии открытия выступят представители организующих структур, после чего гости смогут ознакомиться с экспозицией, включающей изделия мастеров обеих стран. На выставке будут представлены образцы декоративно-прикладного искусства, национальные орнаменты и традиционные художественные произведения Азербайджана и Узбекистана, наглядно отражающие богатство общего культурного наследия.
В художественной части мероприятия выступят танцевальный ансамбль «Карабах зафери» и участники театральной труппы «Харыбюльбюль» Азербайджанского культурного центра, представив музыкально-сценическую программу.
Отмечено, что подобные проекты способствуют дальнейшему укреплению культурных связей между Азербайджаном и Узбекистаном, а также сохранению и популяризации общего наследия тюркского мира.