https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_85276a905f320c85cb6c8e850_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Danışır təcrübə” layihəsinin növbəti qonağı Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, “APA Holdinq”in prezidenti, Əməkdar jurnalist Vüsalə Mahirqızı olub.
Jurnalistika fakültəsinin dekanı, professor Vüqar Əliyev ölkənin media məkanında xüsusi çəkisi olan jurnalistlərlə silsilə görüşlərin artıq fakültənin ənənəsinə çevrildiyini bildirib. O, "APA Holdinq"in Azərbaycanda onlarla jurnalist üçün məktəb olduğunu bildirib, onun rəhbəri Vüsalə Mahirqızının peşəkar jurnalist, redaktor, işəgötürən kimi iş prinsiplərini tələbələrin diqqətinə çatdırıb. Belə tədbirlərin gənc jurnalistlərin düzgün istiqamətləndirilməsində və peşəkar kadr kimi yetişməsində əvəzsiz rol oynadığını vurğulayıb: “Bugünkü görüşdə də illərin təcrübəsini dinləyəcəyik”.
Jurnalistika fakültəsinin THİK sədri, IV kurs tələbəsi Nurlan Cəbrayılzadə layihə barəsində məlumat verib. Gənc jurnalistlərin peşəkarların praktik fəaliyyəti ilə yaxından tanış ola biləcəyi vahid platformanı formalaşdırmaq məqsədilə keçirilən “Danışır təcrübə” layihəsində tələbələri aktiv olmağa çağırıb.
Daha sonra çıxış edən Əməkdar jurnalist Vüsalə Mahirqızı mediadakı fəaliyyəti ilə bağlı təcrübələrini tələbələrlə bölüşüb. Bildirib ki, xəbər materialında dəqiqlik operativlikdən daha vacibdir, peşəkar jurnalist, media qurumu öz nüfuzunu oxucularına verdiyi dəqiq məlumatlarla qaldırır və saxlayır: “Jurnalistin əsas işi xəbərdir. Onun hadisənin, xəbərin içində olması əsas təcrübəsidir. Bu təcrübə nə qədər çoxdursa, həmin jurnalist və ya media qurumu auditoriyası üçün o qədər qiymətlidir. Yaxşı jurnalistin üstünlüyü yenə də onun işində, qələmində, operativliyində və düzgünlüyündədir. Bu gün həmin meyarlar gözlənilməsə də, oxucu yenə də əldə etdiyi məlumatı dəqiqləşdirmək üçün bizə - yəni, dəqiq olan mənbəsinə müraciət edir. Jurnalisti qiymətli edən budur”.
Rəhbərlik etdiyi media qurumunun Cənubi Qafqazın birincilərindən olduğunu vurğulayan “APA Holdinq”in prezidenti bu uğurun təcrübəyə, peşəkarlığa, dəqiqliyə əsaslandığını deyib: “Bu gün “APA Holdinq”in daxilində "Azəri-Press" Agentliyi (APA) MMC, “Lent.az”, “Vesti.az”, “APASport.az”, “Kulis.az”, APA TV kimi müxtəlif media qurumları fəaliyyət göstərir. Öz sahəsində müxtəlif ilkləri reallaşdıran qurumumuz yeniliklərin tətbiqini də daim əsas götürür. 2024-cü ildə yaradılan “APA Jurnalist Məktəbi” də peşəkar kadr hazırlığı prosesində müasir yanaşmanı ortaya qoyur. Bir zamanlar ailəmizin üzvü olan jurnalistlər, redaktorlar artıq öz müstəqil sayt və agentliklərinin rəhbəridirlər. Bütün bunlar ölkə mətbuatına verdiyimiz töhfənin göstəricisidir”.
Vüsalə Mahirqızı tələbələrə dilimizin imkanlarından düzgün istifadə etməyin jurnalist yazısı üçün əsas tələb olduğundan da söz açıb: “Çünki jurnalistin yazısı, reportajı və müsahibəsi onun əsəridir”.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_85276a905f320c85cb6c8e850_o.jpg
Очередным гостем проекта «Говорит опыт», организованного Комитетом студенческого профсоюза факультета журналистики Бакинского государственного университета (БГУ), стала член правления Совета прессы, президент APA Holdinq, заслуженный журналист Вюсаля Махиргызы.
Декан факультета журналистики, профессор Вугар Алиев отметил, что встречи с журналистами, занимающими особое место в медиапространстве страны, уже стали традицией факультета. Он подчеркнул, что APA Holdinq является школой для десятков журналистов в Азербайджане, и представил студентам её руководителя как профессионального журналиста, редактора и работодателя. По его словам, подобные мероприятия играют незаменимую роль в правильной ориентации молодых журналистов и их становлении как профессиональных кадров: «Сегодня мы послушаем человека, имеющего многолетний опыт работы в журналистике».
Председатель Студенческого профсоюза факультета журналистики, студент Нурлан Джабраилзаде рассказал о проекте, отметив, что он направлен на создание единой платформы, где молодые журналисты смогут ближе познакомиться с практической деятельностью профессионалов, и призвал студентов к активному участию в проекте.
В своём выступлении Вюсаля Махиргызы поделилась опытом работы в медиа. Она подчеркнула, что в новостных материалах точность важнее оперативности, а авторитет журналиста и СМИ формируется и сохраняется благодаря достоверной информации: «Главная работа журналиста связана с информацией. Его главный опыт — быть внутри события. Чем больше этот опыт, тем ценнее журналист или медиа для своей аудитории. Преимущество хорошего журналиста — в его работе, стиле, оперативности и точности. Даже если сегодня эти критерии не всегда соблюдаются, читатель всё равно обращается для уточнения информации к нам, то есть, к надёжному источнику. Именно это делает журналиста ценным».
Она отметила также, что возглавляемое ею медиахолдинг является одним из ведущих на Южном Кавказе, а его успех основан на опыте, профессионализме и точности: «В структуру APA Holdinq входят такие СМИ, как ООО Агентство «Азери-Пресс» (АПА), «Lent.az», «Vesti.az», «APASport.az», «Kulis.az» и APA TV. Наш холдинг, добившийся различных успехов в своей сфере, постоянно применяет новшества. Созданная в 2024 году «Школа журналистики АПА» демонстрирует современный подход к подготовке профессиональных кадров. Журналисты, редакторы, являющиеся нашими бывшими сотрудниками, в настоящее время являются руководителями собственных независимых сайтов и агентств. Всё это – показатель нашего вклада в прессу страны».
Вюсаля Махиргызы также подчеркнула важность грамотного использования возможностей родного языка в журналистике: «Потому что статья, репортаж и интервью журналиста — это его произведение».