https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_221420efad052b9f43653da70_o.jpg
Belçika və Niderlandın Nümayəndələr Palataları 2026-cı il aprelin 16-da Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesinə, hər iki ölkənin birgə səyləri ilə regionda sülh və əməkdaşlıq mühitinin formalaşmasına yönəlmiş addımlara zərbə vurmaq məqsədi daşıyan qətnamələr qəbul etmişdir. Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ölkəmizin suveren ərazisinə təhrif edilmiş formada istinad edən, saxta iddialar və əsassız ittihamlar üzərində qurulmuş bu birtərəfli və qərəzli sənədləri kəskin şəkildə qınayır və qətiyyətlə rədd edir.
Azərbaycan və Ermənistan arasında mövcud olmuş münaqişənin tarixini və nəticələrini təhrif edən, ənənəvi anti-Azərbaycan, islamofob dairələrin qeyri-sağlam və irqçi təxəyyülündən irəli gələn bu sənədlər beynəlxalq hüququn və qanunun aliliyinin kobud şəkildə pozulması, regionda davam edən və həssas mərhələdən keçən sülh prosesinə qarşı təxribatdır.
Qeyd edilən sənədlərin xüsusilə, Azərbaycan və Ermənistan parlament sədrlərinin növbəti görüşünün keçirildiyi bir vaxtda qəbul edilməsi bu sənədlərin “təşəbbüskarlarının” regiondakı reallıqlardan uzaq olduğunu, onların əsil niyyətinin sülh və dialoqu təşviq etmək deyil, məhz düşmənçiliyi və qisasçılığı qızışdırmaq olduğunu bariz şəkildə göstərir.
Belçika Nümayəndələr Palatasının qəbul etdiyi sənəddə tarixi Vaşinqton Sülh Sammitinə heç bir istinadın olmaması, Sammitin nəticələrinin, o cümlədən “Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair Saziş”in paraflanmasının qeyd edilməməsi sənədin müəllifləri və onun lehinə səs verənlərin mövzu ilə bağlı “savadlılığının” və xroniki hal almış qərəzliliyinin daha bir əyani nümunəsidir.
Azərbaycan və Ermənistan sərhədində vəziyyəti hərbi baxımdan riskli hesab edən və bunu Avropa İttifaqının Ermənistandakı müşahidə missiyasının davamlı fəaliyyəti üçün əsas kimi qələmə verən sənəd müəlliflərinin qiymətləndirməsi ilk növbədə, Ermənistanın rəsmi şəxslərinin ictimaiyyətə açıqlanan mövqeyi ilə ziddiyyət təşkil edir. Məhz Azərbaycan tərəfinin sülhə yönəlmiş addımları və məsuliyyətli davranışı nəticəsində son iki il sərhəddə hər hansı hərbi insidentin baş vermədiyi ən sakit dövr kimi xarakterizə olunur və bu, Ermənistan tərəfindən də təsdiq edilir.
Müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlər törətdiyi şəffaf və açıq hüquqi proses yolu ilə sübuta yetirilmiş şəxsləri "müharibə əsiri” kimi qələmə vermək və onların azadlığa buraxılmasını tələb etmək, hər şeydən öncə, sözügedən sənədlərdə istinad olunan beynəlxalq hüquq normalarına, insan hüquqlarına və qanunun aliliyinə qarşı qəsddir.
Məhkum edilmiş sözügedən şəxslərin istintaq və mühakimə prosesində bütün hüquqlarının qorunduğu, onlar üzərində məhkəmə prosesinin qanuniliyi müvafiq bitərəf beynəlxalq mexanizmlər tərəfindən təsbit edilmişdir. Bu kontekstdə, həmin şəxslərin azad edilməsi, habelə onların mühakimə prosesi ilə əlaqədar Azərbaycana qarşı tədbirlərin görülməsi ilə bağlı Ermənistan tərəfindən edilmiş müraciətlərin vaxtilə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi tərəfindən bir neçə dəfə rədd edilməsi xüsusilə qeyd edilməlidir.
Eyni qaydada, BMT İnsan Hüquqları Şurasının Əsassız həbslər üzrə İşçi Qrupunun 13 mart 2025-ci il tarixli müvafiq rəyində qeyd olunan şəxslərin Azərbaycan tərəfindən həbsinin və mühakiməsinin qanuniliyi təsbit edilmiş, həmin şəxslərin hüquqlarının pozulmasına dair iddialar təmin edilməmişdir.
Biz qeyd olunan əsassız çağırışların ünvanlandığı aidiyyəti dövlətlərin və Avropa İttifaqının ikitərəfli dialoq vasitəsilə qətiyyətlə irəlilədilən sülh prosesinə pozucu müdaxilədən çəkinəcəyini gözləyir və onları belə təxribatçı addımların təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlər görməyə dəvət edirik.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Belçika və Niderland parlamentlərindən Azərbaycana qarşı nifrət kampaniyasına və regionda sülhün möhkəmləndirilməsi səylərinə zərbə vuran addımlara son qoymağı tələb edir. Bu addımlar hazırkı həssas mərhələdə yalnız sülh əleyhinə fəaliyyət göstərən revanşist qüvvələrin həvəsləndirilməsinə deyil, həm də Avropa İttifaqının regionla bağlı bəyan edilmiş təhlükəsizlik və iqtisadi maraqlarına xələl gətirilməsinə xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_221420efad052b9f43653da70_o.jpg
16-го апреля 2026-го года Палаты Представителей Бельгии и Нидерландов приняли резолюции, призванные нанести удар по мирному процессу Азербайджан-Армения и по шагам, нацеленным на формирование обстановки мира и сотрудничества в регионе совместными усилиями обеих стран. Милли Меджлис Азербайджанской Республики решительно осуждает и категорически отвергает эти односторонние и предвзятые документы, в искажённой форме ссылающиеся на суверенную территорию нашей страны и выстроенные на ложных утверждениях и необоснованных обвинениях.
Данные документы, искажающие историю и последствия существовавшего между Азербайджаном и Арменией конфликта, и порождённые нездоровым и расистским воображением традиционных антиазербайджанских, исламофобских кругов, представляют собой грубое нарушение международного права и верховенства закона, а также провокацию против продолжающегося и находящегося на чувствительной стадии мирного процесса в регионе.
Принятие упомянутых документов именно во время очередной встречи спикеров парламентов Азербайджана и Армении со всей ясностью демонстрирует, что «инициаторы» этих документов далеки от региональных реалий и что их истинным намерением является не продвижение мира и диалога, а именно разжигание вражды и реваншизма.
Отсутствие в принятом Палатой Представителей Бельгии документе каких-либо упоминаний исторического Вашингтонского Мирного Саммита, как и то, что в документе не упомянуты результаты Саммита, в том числе, парафирование «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией» – очередной наглядный образчик «компетентности» авторов документа и голосовавших за его принятие, как и их хронической предвзятости.
Оценка авторов документа, считающих ситуацию на азербайджано-армянской границе рискованной в военном отношении и использующих это как основание для продолжения деятельности наблюдательной миссии Европейского Союза в Армении, прежде всего, противоречит публично заявленной позиции официальных лиц Армении. Именно благодаря мирным шагам и ответственному поведению азербайджанской стороны последние два года были охарактеризованы как самый спокойный период, в который не произошло ни одного пограничного военного инцидента, что подтверждается и армянской стороной.
Называть «военнопленными» лиц, чья виновность в совершении военных преступлений и преступлений против человечности доказана в ходе прозрачного и открытого правового процесса, и требовать их освобождения, есть, прежде всего, посягательство на нормы международного права, права человека и верховенство закона, на которые ссылаются упомянутые документы.
Следует особо отметить, что в ходе следствия и суда над указанными осуждёнными лицами соблюдались все их права, а законность судебного процесса в отношении них была обеспечена соответствующими беспристрастными международными механизмами. В этом контексте, Международный Суд ООН ранее несколько раз отклонял ходатайства армянской стороны об освобождении этих лиц, а также о принятии мер против Азербайджана в связи с их судебным процессом.
Аналогичным образом, соответствующим заключением Рабочей Группы по Произвольным Задержаниям Совета ООН по Правам Человека от 13-го марта 2025-го года установлена законность задержания и суда над упомянутыми лицами со стороны Азербайджана, в то время как претензии о нарушении прав этих лиц не были удовлетворены.
Мы ожидаем, что соответствующие государства, к которым обращены упомянутые необоснованные призывы, а также Европейский Союз воздержатся от деструктивного вмешательства в мирный процесс, который решительно продвигается посредством диалога, и призываем их принять необходимые меры для недопущения повторения подобных провокационных шагов.
Милли Меджлис Азербайджанской Республики требует от парламентов Бельгии и Нидерландов положить конец кампании ненависти к Азербайджану, как и шагам, наносящим удар по усилиям по укреплению мира в регионе. Эти шаги на нынешнем чувствительном этапе служат не только поощрению действующих против мира реваншистских сил, но также наносят ущерб заявленным интересам безопасности и экономическим интересам Европейского Союза, связанным с регионом.