https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_221420efad052b9f43653da70_o.jpg
Belçika və Niderlandın Nümayəndələr Palataları 2026-cı il aprelin 16-da Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesinə, hər iki ölkənin birgə səyləri ilə regionda sülh və əməkdaşlıq mühitinin formalaşmasına yönəlmiş addımlara zərbə vurmaq məqsədi daşıyan qətnamələr qəbul etmişdir. Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ölkəmizin suveren ərazisinə təhrif edilmiş formada istinad edən, saxta iddialar və əsassız ittihamlar üzərində qurulmuş bu birtərəfli və qərəzli sənədləri kəskin şəkildə qınayır və qətiyyətlə rədd edir.
Azərbaycan və Ermənistan arasında mövcud olmuş münaqişənin tarixini və nəticələrini təhrif edən, ənənəvi anti-Azərbaycan, islamofob dairələrin qeyri-sağlam və irqçi təxəyyülündən irəli gələn bu sənədlər beynəlxalq hüququn və qanunun aliliyinin kobud şəkildə pozulması, regionda davam edən və həssas mərhələdən keçən sülh prosesinə qarşı təxribatdır.
Qeyd edilən sənədlərin xüsusilə, Azərbaycan və Ermənistan parlament sədrlərinin növbəti görüşünün keçirildiyi bir vaxtda qəbul edilməsi bu sənədlərin “təşəbbüskarlarının” regiondakı reallıqlardan uzaq olduğunu, onların əsil niyyətinin sülh və dialoqu təşviq etmək deyil, məhz düşmənçiliyi və qisasçılığı qızışdırmaq olduğunu bariz şəkildə göstərir.
Belçika Nümayəndələr Palatasının qəbul etdiyi sənəddə tarixi Vaşinqton Sülh Sammitinə heç bir istinadın olmaması, Sammitin nəticələrinin, o cümlədən “Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair Saziş”in paraflanmasının qeyd edilməməsi sənədin müəllifləri və onun lehinə səs verənlərin mövzu ilə bağlı “savadlılığının” və xroniki hal almış qərəzliliyinin daha bir əyani nümunəsidir.
Azərbaycan və Ermənistan sərhədində vəziyyəti hərbi baxımdan riskli hesab edən və bunu Avropa İttifaqının Ermənistandakı müşahidə missiyasının davamlı fəaliyyəti üçün əsas kimi qələmə verən sənəd müəlliflərinin qiymətləndirməsi ilk növbədə, Ermənistanın rəsmi şəxslərinin ictimaiyyətə açıqlanan mövqeyi ilə ziddiyyət təşkil edir. Məhz Azərbaycan tərəfinin sülhə yönəlmiş addımları və məsuliyyətli davranışı nəticəsində son iki il sərhəddə hər hansı hərbi insidentin baş vermədiyi ən sakit dövr kimi xarakterizə olunur və bu, Ermənistan tərəfindən də təsdiq edilir.
Müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlər törətdiyi şəffaf və açıq hüquqi proses yolu ilə sübuta yetirilmiş şəxsləri "müharibə əsiri” kimi qələmə vermək və onların azadlığa buraxılmasını tələb etmək, hər şeydən öncə, sözügedən sənədlərdə istinad olunan beynəlxalq hüquq normalarına, insan hüquqlarına və qanunun aliliyinə qarşı qəsddir.
Məhkum edilmiş sözügedən şəxslərin istintaq və mühakimə prosesində bütün hüquqlarının qorunduğu, onlar üzərində məhkəmə prosesinin qanuniliyi müvafiq bitərəf beynəlxalq mexanizmlər tərəfindən təsbit edilmişdir. Bu kontekstdə, həmin şəxslərin azad edilməsi, habelə onların mühakimə prosesi ilə əlaqədar Azərbaycana qarşı tədbirlərin görülməsi ilə bağlı Ermənistan tərəfindən edilmiş müraciətlərin vaxtilə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi tərəfindən bir neçə dəfə rədd edilməsi xüsusilə qeyd edilməlidir.
Eyni qaydada, BMT İnsan Hüquqları Şurasının Əsassız həbslər üzrə İşçi Qrupunun 13 mart 2025-ci il tarixli müvafiq rəyində qeyd olunan şəxslərin Azərbaycan tərəfindən həbsinin və mühakiməsinin qanuniliyi təsbit edilmiş, həmin şəxslərin hüquqlarının pozulmasına dair iddialar təmin edilməmişdir.
Biz qeyd olunan əsassız çağırışların ünvanlandığı aidiyyəti dövlətlərin və Avropa İttifaqının ikitərəfli dialoq vasitəsilə qətiyyətlə irəlilədilən sülh prosesinə pozucu müdaxilədən çəkinəcəyini gözləyir və onları belə təxribatçı addımların təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlər görməyə dəvət edirik.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Belçika və Niderland parlamentlərindən Azərbaycana qarşı nifrət kampaniyasına və regionda sülhün möhkəmləndirilməsi səylərinə zərbə vuran addımlara son qoymağı tələb edir. Bu addımlar hazırkı həssas mərhələdə yalnız sülh əleyhinə fəaliyyət göstərən revanşist qüvvələrin həvəsləndirilməsinə deyil, həm də Avropa İttifaqının regionla bağlı bəyan edilmiş təhlükəsizlik və iqtisadi maraqlarına xələl gətirilməsinə xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_221420efad052b9f43653da70_o.jpg
The Chambers of Representatives of Belgium and The Netherlands passed the resolutions on 16 April 2026 which are designed to strike a blow at the Azerbaijan-Armenia peace process and at the steps also which aim to form an environment of peace and co-operation in the region via the combined endeavours of both countries. The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan condemns and rejects categorically those unilateral and biased documents which refer in a distorted manner to the sovereign territory of our country and are built upon false claims and unfounded accusations.
Those documents, which distort the history and consequences of the conflict that existed between Azerbaijan and Armenia and which are brought forth by the unsound and racist imagination of the traditionally anti-Azerbaijani, Islamophobic circles, constitute a flagrant violation of international law and rule of law as well as they represent a provocation targeting the continuing peace process in the region which is at its sensitive stage currently.
That the aforementioned documents would be passed precisely at the time of another meeting of the Speakers of Parliament of Azerbaijan and Armenia demonstrates with abundant clarity that the ‘originators’ of those documents are far removed from the regional reality and that their true intentions are to instigate enmity and revanchism rather than promote peace and dialogue.
The absence in the document adopted by the Chamber of Representatives of Belgium of any reference to the historic Washington Peace Summit as well as the fact that the document does not mention the outcomes of the Summit including the initialling of the ‘Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between Azerbaijan and Armenia’, is yet another telling example of the ‘competence’ of the authors of the document and those who voted for its adoption, as much as it is of their chronic bias.
The assessment by the authors of the document who consider the situation on the Azerbaijani-Armenian border to be risky militarily and who employ this as a foundation for the continued activity of the European Union monitoring mission in Armenia first and foremost contradicts the publicly stated position of Armenian officials. It is precisely thanks to the peaceful steps and responsible behaviour of the Azerbaijani side that the last two years have been described as the calmest period during which no military border incidents have occurred, as is also confirmed by the Armenian side.
It is, above all, an encroachment upon the norms of international law, human rights and rule of law, all referenced in the above-said documents, to call the persons whose guilt of committing war crimes and crimes against humanity was proved in the course of a transparent and open legal process ‘prisoners of war’ and to demand that they be released.
It is particularly notable that all the rights of the aforementioned convicted persons were protected during the investigation of their cases and their trial and that the legality of the judicial proceedings against them was established by the relevant impartial international mechanisms. In this context, the International Court of Justice rejected on several previous occasions the Armenian side’s requests for the release of these persons as well as for measures to be taken against Azerbaijan in connection with their trial.
By the same token, the relevant 13 March 2025 opinion of the Working Group on Arbitrary Detention of the UN Human Rights Council established the legality of the detention and trial of the aforementioned persons by Azerbaijan, while the claims of violations of those persons’ rights were not upheld.
Expect the concerned states to which the above-said unfounded claims are addressed and the European Union alike to abstain from destructive interference in the peace process, which is being furthered with resolve via dialogue, and we are calling upon them to take necessary action to ensure that no such provocative steps will ever be repeated.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan demands that the Parliaments of Belgium and The Netherlands should put an end to the campaign of hatred of Azerbaijan as well as to steps striking blows to efforts to strengthen peace in the region. At the current sensitive stage, not only those steps serve to encourage the revanchist forces acting against peace but they also harm the declared security and economic interests of the European Union linked to the region.