https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d9aa792f6f6ddb46a08780a33_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Coğrafiya fakültəsində “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində “Peyk məlumatlarının şəhərsalma və kadastr işində tətbiqi” mövzusunda ustad dərsi keçirilib. Ustad dərsini “Azərkosmos”un Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) Mərkəzinin məhsulun inkişafı üzrə böyük mütəxəssisi Elman Ələsgərov aparıb.
Coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Məqsəd Qocamanov müasir dövrdə şəhərsalma və kadastr işinin təşkilində peyk məlumatlarından istifadənin vacibliyini qeyd edib. O, bu sahədə peyk müşahidəsi, məsafədən zondlama və coğrafi informasiya sistemlərinin tətbiqinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Elman Ələsgərov çıxışında peyk məlumatlarının xüsusiyyətləri, əldə olunmuş təsvirlərin geoinformasiya texnologiyaları vasitəsilə emalı, eləcə də şəhərsalma və şəhərlərin planlaşdırılmasında tətbiqi barədə ətraflı məlumat verib. Müasir peyklərin Yer səthini müşahidə imkanları və real vaxt rejimində təhlillərin aparılmasının üstünlükləri diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, peyk məlumatları şəhərsalma və kadastr sahəsi ilə yanaşı, şəhərlərin ekoloji mühitinin monitorinqi, təbii hadisələrin və fəlakətlərin təsirlərinin öyrənilməsi, həmçinin infrastruktur sıxlığının yaratdığı istilik adaları (UHI) effektinin tədqiqində effektiv vasitədir. Təqdimatda geoməkan texnologiyaları, qlobal və regional peyk naviqasiya sistemləri, kadastr xəritələri və termal təsvirlər barədə də məlumat verilib.
Elman Ələsgərov “Azərkosmos”un müxtəlif istiqamətlərdə peyk məlumatlarından istifadə üzrə həyata keçirdiyi layihələrdən bəhs edib, tələbələrin ixtisasları üzrə təcrübə proqramlarında iştirak imkanlarını diqqətə çatdırıb və qurum tərəfindən hər il təşkil olunan Yerin məsafədən müşahidəsi üzrə müsabiqə haqqında məlumat verib.
Elmi seminarda professor Məqsəd Qocamanov, dosentlər Saleh Nağıyev, Ramiz Əhlimanov, İradə Əliyeva, baş müəllim Mübariz Orucov və digər iştirakçılar mövzunun aktuallığını qeyd edib, təqdim olunan metodik yanaşmanın innovativ xarakter daşıdığını vurğulayaraq bu istiqamətdə elmi tədqiqatların davam etdirilməsini tövsiyə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d9aa792f6f6ddb46a08780a33_o.jpg
В рамках «Года градостроительства и архитектуры» на географическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся мастер-класс на тему «Применение спутниковых данных в градостроительстве и кадастровой работе». Мастер-класс провел специалист из космического агентства «Азеркосмос» Эльман Алескеров.
Декан факультета, профессор Мегсед Годжаманов отметил важность использования спутниковых данных в организации градостроительства и кадастровой работы в современную эпоху. Он подчеркнул значение спутникового наблюдения, дистанционного зондирования и применения географических информационных систем в этой области.
В своем выступлении Эльман Алескеров подробно рассказал о характеристиках спутниковых данных, обработке полученных изображений с помощью геоинформационных технологий, а также об их применении в градостроительстве и городском планировании. Были подчеркнуты возможности наблюдения за поверхностью Земли и преимущества проведения анализа в реальном времени с помощью современных спутников.
Было отмечено, что спутниковые данные являются эффективным инструментом для мониторинга экологической среды городов, изучения воздействия природных явлений и катастроф, а также изучения эффекта городского теплового острова (UHI), вызванного плотностью инфраструктуры. В презентации также была представлена информация о геопространственных технологиях, глобальных и региональных спутниковых навигационных системах, кадастровых картах и тепловых изображениях.
Эльман Алескеров рассказал о проектах, реализуемых «Азеркосмосом» по использованию спутниковых данных, осветил возможности для студентов участвовать в программах стажировки и предоставил информацию о конкурсе по дистанционному наблюдению Земли, организованном учреждением.
На семинаре также выступили доценты Салех Нагиев, Рамиз Ахлиманов, Ирада Алиева и старший преподаватель Мубариз Оруджов.