Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov ABŞ Dövlət Departamentinin İqtisadi, Enerji və Biznes Məsələləri Bürosunun baş müşaviri Rebekka Neff ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə ABŞ arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi qeyd edilib, mövcud əməkdaşlıq potensialından daha səmərəli istifadə olunmasının vacibliyi vurğulanıb.
Görüş zamanı Azərbaycan ərazisindən keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri, “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu” (TRIPP) təşəbbüsü, Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının nəqliyyat və süni intellekt istiqamətləri üzrə əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Bununla yanaşı, ölkəmizdə həyata keçirilən nəqliyyat infrastrukturu layihələri, süni intellekt, data mərkəzləri və digər prioritet sahələr üzrə təşəbbüslərdə ABŞ şirkətlərinin iştirak imkanları nəzərdən keçirilib.

Заместитель министра цифрового развития и транспорта Рахман Гумматов встретился с главным советником Бюро по экономическим, энергетическим и деловым вопросам Государственного департамента США Ребеккой Нефф.
На встрече было отмечено, что отношения между Азербайджаном и США поднялись до уровня стратегического партнерства, а также подчеркнута важность более эффективного использования существующего потенциала сотрудничества.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о международных транспортных коридорах, проходящих через территорию Азербайджана, инициативе «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP), возможностях сотрудничества в рамках Хартии стратегического партнерства по направлениям транспорта и искусственного интеллекта.
Помимо этого, были рассмотрены возможности участия американских компаний в реализуемых в Азербайджане проектах транспортной инфраструктуры, инициативах в сфере искусственного интеллекта, дата-центрах и других приоритетных областях.