https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_7e9d4078f2c58807c8250146d_o.jpg
Kaspersky-nin məlumatına görə, 2022-ci ildə axın (streaming) xidmətləri kimi maskalanan zərərli proqramların ən geniş yayılmış növü troyanlar olub. Onlar şəxsi məlumatları və pulları oğurlaya bilər və növündən asılı olaraq əhəmiyyətli dərəcədə fərqli funksiyalara malik ola bilərlər. Təcavüzkarlar zərərli fayllara axın platformalarının adlarını əlavə edir və onları onlayn formada yayırlar.
Yanvarın 1-dən sentyabrın 30-dək məlumat axın platforması kimi gizlədilmiş zərərli və arzuolunmaz proqramlarla qarşılaşan istifadəçilərin 78%-i müxtəlif troyanlar, o cümlədən fidyə proqramları, casus proqramları və zərərli fayl yükləyicilər tərəfindən hücuma məruz qalıblar. Müqayisə üçün qeyd edək ki, istifadəçilərin 15%-i məzmun istehsalçısı kimi maskalanan reklam proqramları ilə qarşılaşıb. Belə ki, naməlum saytdan proqram yükləyən şəxs arzuolunmaz reklamı əldə etmək əvəzinə şəxsi məlumatlarını, hesablara girişi və pulunu itirmək riskinə məruz qalır.
Adları kibercinayətkarlar tərəfindən ən aktiv şəkildə manipulyasiya edilən məşhur platformalar arasında Netflix də var. Axın xidmətləri adı altında təhdidlərlə üzləşən istifadəçilərin demək olar ki 80%-i bu proqramı etibarsız resurslardan yükləməyə çalışıb. Hulu, Disney+, HBO Max-ı təqlid edən zərərli proqramlar da aşkarlanıb.
Zərərli və ya arzuolunmaz proqram ilə yanaşı, təcavüzkarlar həssas məlumatlar və bank kartı məlumatlarını oğurlamaq üçün fişinq səhifələri yaradırlar. Kaspersky tərəfindən aşkar edilən fırıldaq növlərdindən biri guya HBO Max-a bir illik abunə qazanmaq üçün istifadəçilərdən QR kodu skan etmələrini istəyib. Kodu skan etdikdən sonra qurbanlar fişinq səhifəsinə yönləndirilib, orada onlardan şəxsi və ödəniş məlumatlarını, həmçinin axın xidməti hesabı üçün giriş məlumatlarını daxil etmək tələb olunub.
“Bir çox istifadəçilər hələ də “qeyri-qanuni”, yəni ödənişli axın xidmətləri tərəfindən təqdim olunan filmlərə və seriallara pulsuz baxmaq da daxil olmaqla, pirat məzmuna üstünlük verirlər və təbii ki, bu da özü ilə bərabər risklər gətirir. Pula qənaət etmək və ya hər baxışa görə ödəniş etməmək istəyən insanlar alternativ axın saytlarındakı fişinq linklərinə keçid edə və bununla da riskləri daha da artıra bilərlər. Həqiqətən də, bu cür xidmətlərin adı altında təcavüzkarlar ən çox troyan proqramlarını yayırlar", - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov qeyd edir.
Zərərli proqramların və fırıldaqçıların qurbanı olmamaq üçün Kaspersky istifadəçilərə aşağıdakı kibertəhlükəsizlik tədbirlərinə əməl etməyi tövsiyə edir:
- şəxsi məlumatları daxil etməzdən əvvəl saytın həqiqiliyini yoxlayın;
- filmlərə baxmaq və ya onları yükləmək üçün rəsmi resurslardan istifadə edin;
- yüklədiyiniz faylların uzantılarına diqqət yetirin: video faylda .exe və ya .msi uzantısı olmamalıdır;
- Kaspersky Internet Security kimi fişinq səhifəsinə keçməyinizə və ya zərərli proqramları yükləməyinizə mane olacaq etibarlı təhlükəsizlik həllindən istifadə edin.
* 2022-ci il yanvarın 1-dən sentyabrın 30-dək Kaspersky həllərinə edilmiş geridönüşlərin anonimləşdirilmiş statistikasına əsaslanan məlumatlar.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_7e9d4078f2c58807c8250146d_o.jpg
По данным «Лаборатории Касперского»*, в 2022 году самым распространённым типом вредоносного ПО, маскирующимся под стриминговые сервисы, стали троянцы. Эти зловреды могут воровать личные данные и деньги. В зависимости от разновидности такой программы функции могут заметно отличаться. Злоумышленники добавляют названия стриминговых платформ во вредоносные файлы и распространяют их в сети.
С 1 января по 30 сентября 78% пользователей, столкнувшихся с вредоносным и нежелательным ПО под видом стриминговых платформ, были атакованы различными троянскими программами, в том числе шифровальщиками, шпионами, загрузчиками. Для сравнения — с рекламным ПО, замаскированным под производителей контента, столкнулись 15%. Таким образом, скачивая программу с неизвестного сайта, человек с большей долей вероятности рискует потерять личные данные, доступ к аккаунтам и деньги, чем получить нежелательную рекламу.
Среди популярных платформ, названиями которых активнее всего манипулируют злоумышленники, оказался Netflix. Почти 80% пользователей, столкнувшихся с угрозами под видом стриминговых сервисов, пытались скачать с ненадёжных ресурсов это приложение. Встречались также зловреды, мимикрирующие под Hulu, Disney+, HBO Max.
Помимо вредоносных или нежелательных программ, злоумышленники создают фишинговые страницы для кражи конфиденциальной информации и данных банковских карт. В одной из мошеннических схем, обнаруженных «Лабораторией Касперского», пользователям предлагалось отсканировать QR-код, чтобы якобы выиграть годовую подписку на HBO Max. После сканирования кода жертвы перенаправлялись на фишинговую страницу, где их просили ввести личные и платёжные данные, а также данные для входа в аккаунт стримингового сервиса.
«Многие пользователи до сих пор предпочитают пиратский контент, в том числе “нелегально”, то есть бесплатно, смотрят фильмы и сериалы, которые выпускают платные стриминговые сервисы. И это, конечно, сопряжено с рисками. Желая сэкономить средства или вовсе не платить за просмотр, люди могут переходить по фишинговым ссылкам, ведущим на альтернативные стриминговые сайты, тем самым увеличивая риски для себя. Ведь под видом подобных сервисов злоумышленники чаще всего распространяют троянское ПО», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Чтобы не стать жертвой вредоносных программ и мошенничества, «Лаборатория Касперского» рекомендует пользователям соблюдать следующие меры кибербезопасности:
- проверяйте подлинность сайта перед вводом личных данных;
- используйте официальные ресурсы для просмотра или загрузки фильмов;
- обратите внимание на расширения файлов, которые вы загружаете: видеофайл не должен иметь расширения .exe или .msi;
- используйте надёжное защитное решение, которое не даст перейти на фишинговую страницу или загрузить вредоносное ПО, ― например, Kaspersky Internet Security.
* Данные на основе анонимизированной статистики срабатывания решений «Лаборатории Касперского» с 1 января по 30 сентября 2022 года.