https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_c114845a5869d0dd3a1164f3f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) Jurnalistika fakültəsi üzrə üzvlərinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın görkəmli jurnalisti, tanınmış ictimai xadim, professor Nəsir İmanquliyevin 115 illik yubileyinə həsr olunmuş “Professor Nəsir İmanquliyev dərsləri” layihəsinin ilk qonağı Əməkdar jurnalist, yazıçı-publisist Zemfira Məhərrəmli olub. Layihənin ilk dərsi “Mətbuat tariximizdə “Bakı” və “Baku” qəzetlərinin yeri” mövzusunda keçirilib.
Jurnalistika fakültəsinin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Samir Mirzəyev Azərbaycan jurnalistika tarixində mühüm iz qoyan professor Nəsir İmanquliyevin zəngin elmi-pedaqoji irsinin sistemli şəkildə öyrənilməsi, təhlili və gənc jurnalistlər arasında təbliği məqsədilə keçirilən layihə haqqında məlumat verib. Belə təşəbbüslərin birbaşa tələbələrdən gəlməsinin müsbət tendensiyaya çevrildiyini bildirib.
Professor Nəsir İmanquliyevin qəzetdə informasiya yaradıcılığını ən vacib hesab etdiyini deyən Zemfira Məhərrəmli onun uzun illər rəhbəri olduğu “Bakı” - “Baku” axşam qəzetlərinin nəinki Azərbaycan mətbuatında, bütövlükdə mədəniyyət tariximizdə böyük hadisə olduğunu vurğulayıb: “Nəsir İmanquliyev yaddaşlarda jurnalistikamızda yaratdığı peşəkarlıq məktəbi ilə əbədi qalacaq. Bu məktəbin davamçıları isə onun yetişdirdiyi tələbələri, bu gün onlardan dərs alan gənc jurnalistlərdir. Nəsir müəllimin auditoriyadan başlayan seçimi yaradıcılıq laboratoriyası hesab edilən “Bakı” - “Baku” qəzetlərində işə qəbulla nəticələnirdi. Onlardan biri də mən idim. Bu qəzetdə 20 ildən çox çalışmağım həm jurnalistik, həm ədəbi fəaliyyətimdə böyük rol oynayıb. Ustad jurnalistin bu nəşrə gətirdiyi yeniliklərlə Azərbaycanda azad sözə, fikrə daha çox yer ayrılıb, oxucular daim yeni informasiyalarla təmin ediliblər. Qəzetin səhifələrində paytaxtın gözəlliyi, yenilikləri ilə yanaşı, şəhərdə həlli vacib məsələlər də geniş şəkildə işıqlandırılırdı”.
Əməkdar jurnalist Zemfira Məhərrəmli Nəsir İmanquliyevin bugünkü ali jurnalistika təhsilinin simasını müəyyənləşdirdiyini qeyd edib, sevimli müəllimi haqqında xatirələrini bölüşüb: “Nəsir İmanquliyev həm peşəkar redaktor, həm də təcrübəli müəllim kimi tələbə jurnalistlərin yaradıcılığına geniş imkan yaradırdı. Nəsir müəllimin məktəbi bu gün də davam edir. Nəsir İmanquliyevin həyat və yaradıcılığı müasir jurnalistikamız üçün böyük örnəkdir”.
Sonda qonaq tələbələrin professor Nəsir İmanquliyevin həyat və yaradıcılığına dair suallarını cavablandırıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_c114845a5869d0dd3a1164f3f_o.jpg
Первым гостем проекта «Уроки профессора Насира Имангулиева», посвященного 115-летию выдающегося журналиста, общественного деятеля, профессора Насира Имангулиева, на факультете журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) стала заслуженный журналист, писатель и публицист Земфира Магеррамли. Первый урок проекта прошел на тему «Место газет «Bakı» и «Баку» в истории нашей прессы».
Заместитель декана факультета Самир Мирзаев рассказал о проекте, направленном на систематическое изучение, анализ и популяризацию научно-педагогического наследия профессора Насира Имангулиева, оставившего важный след в истории азербайджанской журналистики, среди молодых журналистов.
Земфира Магеррамли, которая сказала, что профессор Насир Имангулиев считал информационное творчество важнейшим аспектом газеты, подчеркнула, что вечерние газеты «Bakı» - «Баку», которые он много лет возглавлял, стали великим событием не только в азербайджанской прессе, но и в нашей истории культуры: «Насир Имангулиев навсегда останется в нашей памяти благодаря школе профессионализма, которую он создал в журналистике. Продолжателями этой школы являются студенты, которых он воспитал, молодые журналисты, которые учатся у них сегодня. Выбор Насир муаллима, начавшийся с аудитории, приводил к работе в газетах «Bakı» - «Баку», которые считаются творческой лабораторией. Я была одной из них. Моя работа в этой газете более 20 лет сыграла важную роль как в моей журналистской, так и в литературной деятельности. Благодаря нововведениям, привнесенным мастером журналистики в это издание, в Азербайджане появилось больше места для свободы слова и мысли, а читатели постоянно обеспечивались новой информацией. Страницы газеты, наряду с описанием красот и новшеств столица, также широко освещала важные вопросы города, которые необходимо решить».
Земфира Магеррамли отметила, что Насир Имангулиев определил облик современного высшего журналистского образования, и поделилась своими воспоминаниями о любимом учителе: «Насир Имангулиев, как профессиональный редактор и опытный преподаватель, создал множество возможностей для творчества студентов-журналистов. Школа Насира существует и сегодня. Жизнь и работа Насира Имангулиева - прекрасный пример для нашей современной журналистики».