https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f47e8eb43b9ebbc0ed6124b87_o.jpg
Spec-Taxi və Spec-Leasing tərəfindən yaradılmış yeni mobillik fintech platforması Leops, Azərbaycanda taksi sürücüləri üçün gəlir əsaslı avtomobil lizinq modelini genişləndirmək məqsədilə 8.3 milyon AZN həcmində investisiya cəlb etdiyini elan edir.
Bu investisiya ölkənin aparıcı sərnişindaşıma platforması Bolt tərəfindən dəstəklənir və Azərbaycanın nüfuzlu maliyyə qurumlarından biri olan Kapital Bank tərəfindən maliyyələşdirilir.
Sürücülər üçün yeni iş imkanları
2018-ci ildə təsis edilən Spec-Taxi, Azərbaycanda rəsmi lisenziya əsasında fəaliyyət göstərən ilk və ən böyük taksi şirkəti olmuşdur və bu sahədə hüquqi və strukturlaşdırılmış xidmətlərə yol açmışdır. Leops platforması ilə şirkət artıq fintech sahəsinə daxil olaraq, sürücülərə həftəlik qazanc əsasında avtomobil icarəsi və mülkiyyətə keçid imkanı təqdim edir.
“Bu layihə təkcə mobilliklə bağlı deyil – biz burada sürücülər üçün əvəzsiz fürsətlər təklif edirik,” – deyə Leops-un təsisçisi və baş direktoru Haşim Əliyev bildirib. “Sürücülərə müasir avtomobilləri qazanca əsaslanaraq əldə etmək imkanı veririk.”
Bu təşəbbüs, Azərbaycan taksi parkını yeniləmək üzrə qəbul olunmuş qanunvericilik aktların və hibrid/elektrik avtomobillərə keçidi təşviq etmək siyasətinin məntiqi davamı kimi özəl sektorda öz əksini tapmsıdır. Leops, bu keçidi sürətləndirmək üçün əhəmiyyətli bir rol oynayacaq.
Leops platformasının əsas üstünlükləri
- Sürücülərin real gəlirinə əsaslanan lizinq modeli
- Rəqəmsal tətbiq ilə avtomobilin idarə olunması, ödənişlərin izlənməsi və sürücü qeydiyyatı
- Avtoparkın genişləndirilməsində ekoloji cəhətdən təmiz – hibrid və elektrik avtomobillərə üstünlük
Cəlb olunan bu kapital sayəsində Leops Bakı və regionlarda fəaliyyətini genişləndirəcək, yüzlərlə yeni sürücünü platformaya qoşacaq və Bolt ekosisteminə daha dərindən inteqrasiya olunacaq. Bu isə tam rəqəmsal, hüquqi tələblərə uyğun və sürücü yönümlü bir təcrübə təqdim edəcək.
Leops haqqında
Leops – Spec-Taxi və Spec-Leasing tərəfindən yaradılmış mobillik fintech platformasıdır. Spec-Taxi 2018-ci ildə yaradılıb və Azərbaycanda ilk lisenziyalı taksi şirkəti kimi fəaliyyətə başlayıb. Bu gün isə şirkət texnologiya, çevik maliyyə həlləri və hüquqi və ekoloji standartlara sadiqliyi ilə sərnişindaşıma sahəsində transformasiyaya liderlik edir.
Bolt haqqında
Bolt dünyanın 50-dən çox ölkəsində fəaliyyət göstərən qlobal mobillik platformasıdır və istifadəçiləri vahid tətbiq vasitəsilə geniş xidmətlər spektri ilə birləşdirir. Bolt taksi şirkəti deyil, müstəqil sürücüləri, kuryerləri, biznesləri və istifadəçiləri bir araya gətirən texnologiya yönümlü platformadır. Sərnişindaşıma, yemək çatdırılması, mikromobillik və korporativ mobillik həlləri vasitəsilə Bolt rəqəmsal alətlər, çeviklik və təhlükəsizlik, səmərəlilik və dayanıqlı şəhər inkişafına güclü fokusla şəhər nəqliyyatını təkmilləşdirməyi hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f47e8eb43b9ebbc0ed6124b87_o.jpg
Новая мобилити-финтех платформа Leops, созданная компаниями Spec-Taxi и Spec-Leasing, объявила о привлечении инвестиций в размере 8,3 млн AZN с целью расширения модели автолизинга, основанной на доходах, для таксистов в Азербайджане.
Данная инвестиция поддержана ведущей платформой пассажирских перевозок Bolt и профинансирована одним из крупнейших финансовых институтов страны - Kapital Bank.
Новые возможности для водителей
Основанная в 2018 году, компания Spec-Taxi стала первой и крупнейшей лицензированной такси-компанией в Азербайджане, открыв путь для более структурированного и регулируемого рынка. С запуском платформы Leops компания выходит в сферу финтеха, предлагая водителям возможность аренды автомобилей с последующим выкупом на основе их еженедельного дохода.
«Этот проект — не только о мобильности, мы создаём уникальные возможности для водителей», — отметил основатель и CEO Leops Хашим Алиев. «Мы даём водителям возможность приобретать современные автомобили на основе их дохода».
Данная инициатива является логичным продолжением государственной политики по обновлению автопарка такси и стимулированию перехода на гибридные и электрические автомобили. Leops сыграет важную роль в ускорении этого перехода.
Ключевые преимущества платформы Leops
- Модель лизинга, основанная на реальном доходе водителей
- Цифровое управление автомобилем, отслеживание платежей и регистрация водителей через приложение
- Приоритет экологичных решений — гибридные и электрические автомобили
Благодаря привлечённому капиталу Leops планирует расширить свою деятельность в Баку и регионах, подключить сотни новых водителей и глубже интегрироваться в экосистему Bolt. Это позволит создать полностью цифровую, соответствующую требованиям законодательства и ориентированную на водителей платформу.
О Leops
Leops — это мобилити-финтех платформа, созданная Spec-Taxi и Spec-Leasing. Компания Spec-Taxi была основана в 2018 году и стала первой лицензированной такси-компанией в Азербайджане. Сегодня она играет ведущую роль в трансформации отрасли, сочетая технологии, гибкие финансовые решения и приверженность юридическим и экологическим стандартам.
О Bolt
Bolt — глобальная платформа мобильности, работающая более чем в 50 странах мира и объединяющая пользователей через единое приложение с широким спектром услуг. Bolt не является такси-компанией, а представляет собой технологическую платформу, которая соединяет независимых водителей, курьеров, бизнесы и пользователей. Через сервисы пассажирских перевозок, доставки еды, микромобильности и корпоративной мобильности Bolt стремится развивать городской транспорт, делая его более безопасным, эффективным и устойчивым.