https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_07b1b77d4c5e9e586ce467d56_o.jpg
100 milyon ABŞ dolları həcmində emissiya edilən, 400 milyon ABŞ dollarına yaxın tələb görən 2-ci SOCAR İstiqrazlarının sayca 4-cü kupon ödənişi 2022-ci il 1 noyabr tarixində baş tutub və növbəti dəfə sahiblərinə 1 milyon 125 min ABŞ dolları məbləğində gəlir qazandırıb.
“SOCAR Capital” şirkətindən verilən məlumata əsasən, nominal qiyməti 1000 ABŞ dolları, tədavül müddəti 5 il, illik gəlirliliyi 4,5% olan və kupon gəlirləri üç aylıq qrafiklərlə ödənilən 2-ci SOCAR İstiqrazlarının 1,125 milyon ABŞ dolları məbləğində rüblük faiz ödənişi artıq istiqraz sahiblərinin hesablarına köçürülüb.
Tədavülə buraxıldığı son bir il ərzində təkrar bazar əməliyyatları həcminin 24 milyon ABŞ dollarını ötməsi, bağlanmış əqd sayının 300-ə çatması, Bakı Fond Birjasında ən çox ticarət olunan korporativ qiymətli kağız statusunu qoruması və alqı–satqı əməliyyatlarının daim nominal qiymətin üzərində olması SOCAR İstiqrazlarına yüksək tələbatın göstəricisidir.
SOCAR İstiqrazlarının sahibləri REPO əməliyyatı vasitəsilə uyğun şərtlərlə qısamüddətli kredit götürə, eyni zamanda istiqrazlarını müvafiq bankda girov qoymaqla, 14–15%-lə Manat kreditləri cəlb edə bilərlər. Belə olan halda, istiqraz sahibləri 4,5%-lik gəlirlərini itirmir və götürdükləri kreditin faktiki faiz dərəcəsi 9–10%-dək enmiş olur.
1 və 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzlərindən, eləcə də Azərbaycanda fəaliyyət göstərən investisiya şirkətlərinə müraciət edərək, əldə edilməsi mümkün olan SOCAR İstiqrazlarının növbəti faiz ödənişi 2023-cü ilin 1 fevral tarixində baş tutacaq, 5 illik müdddətin sonunda investorlara ümumilikdə 22,5 milyon ABŞ dolları məbləğində ödəniş həyata keçirilmiş olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_07b1b77d4c5e9e586ce467d56_o.jpg
The 4th coupon payment of the 2nd SOCAR Bonds, which was issued in the amount of 100 million US dollars and received a demand of about 400 million US dollars, took place on November 1 and brought the owners 1.125 million US dollars.
According to SOCAR Capital, the next coupon payment amounting to 1.125 million US dollars, has already been credited to the holders of the 2nd SOCAR Bonds which has a nominal value of 1,000 US dollars, a maturity period of 5 years, an annual yield of 4.5%, and interest payments on a quarterly schedule.
The volume of transactions in the secondary market exceeding 24 million US dollars, the number of completed transactions reaching 300, retaining its status as the most traded corporate financial instrument on the Baku Stock Exchange, and its price being continually higher than the par value are indicators of high demand for SOCAR Bonds.
SOCAR bondholders can obtain short-term loans through REPO transactions on advantageous terms, as well as raise manat loans at a 15-16% interest rate by pledging bonds in the relevant bank. In this case, bondholders still retain their annual income of 4.5%, and the actual interest rate on the loan they receive is reduced to 9-10%.
The next interest payment on SOCAR bonds, which can be purchased from SOCAR bond kiosks created in ASAN Service centers No 1 and 5, as well as from investment companies carrying out activities in Azerbaijan, will take place on February 1, 2023. At the end of the 5-year period, investors will have been paid funds totaling 22.5 million US dollars.