https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b6861dcf0aa3cb85bf9182ea0_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İstanbulda keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 152-ci Assambleyası çərçivəsində Dominikan Respublikası Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının sədri Alfredo Paçeko ilə görüşüb.
Görüş zamanı parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı perspektivləri və digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı ölkələrimizin Parlamentlərarası İttifaq, BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığının əhəmiyyəti qeyd olunub, bunun ümumi mənafelərə xidmət etdiyi vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanın beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, parlament diplomatiyasının təşviqinə xüsusi önəm verdiyini bildirib. Spiker qeyd edib ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə üzv dövlətlər arasında həmrəyliyin gücləndirilməsi, o cümlədən kiçik ada dövlətlərinin maraqlarının müdafiəsi üçün qarşılıqlı dəstəyin təşviqi və qlobal çağırışlara birgə cavab verilməsi istiqamətində mühüm təşəbbüslərlə çıxış edib. O, həmçinin bildirib ki, COP29-a sədrliyi çərçivəsində Azərbaycan kiçik ada dövlətlərin narahatlıqlarını daim diqqətdə saxlayıb, onların üzləşdiyi problemlərin həlli istiqamətində beynəlxalq səylərin birləşdirilməsinə xüsusi önəm verib. Bu məqsədlə COP29 çərçivəsində həmin dövlətlərin problemlərinə həsr olunmuş xüsusi sammit keçirilib. Sahibə Qafarova, eyni zamanda, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasının və institusional inkişafının çoxtərəfli parlament əməkdaşlığı baxımından önəmli platformaya çevrildiyini vurğulayıb.
Alfredo Paçeko ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişlənməsində maraqlı olduğunu bildirərək, parlamentlər arasında təmasların artırılmasının münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyini qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b6861dcf0aa3cb85bf9182ea0_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Палаты Депутатов Национального Конгресса Доминиканской Республики Альфредо Пачеко в рамках проходящей в Стамбуле 152-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС).
В ходе встречи был произведён обмен мнениями о перспективах развития межпарламентских связей и об иных вопросах.
В беседе отмечалась важность сотрудничества наших стран в Межпарламентском Союзе, ООН и иных международных организациях, и было подчёркнуто, что оно служит общим интересам.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила об особом значении, которое Азербайджан придаёт расширению международного сотрудничества и продвижению парламентской дипломатии. Как отметила спикер, в срок председательства Азербайджана в Движении Неприсоединения страна выступила со значительными инициативами укрепления солидарности государств-членов, в том числе, пропаганды взаимоподдержки в защиту интересов малых островных государств, а также совместного реагирования на глобальные вызовы. Она сказала также, что в рамках председательства в COP29 Азербайджан постоянно держал затруднения малых островных государств в поле зрения и придавал особое значение объединению усилий на международном уровне для решения проблем, с которыми они сталкиваются. С этой целью в рамках COP29 был проведён особый саммит, посвящённый проблемам малых островных государств. Одновременно, Сагиба Гафарова акцентировала внимание на создании Парламентской Сети Движения Неприсоединения и её превращении по итогам институционального развития в важную для многостороннего парламентского сотрудничества платформу.
Альфредо Пачеко заявил о заинтересованности своей страны в расширении связей с Азербайджаном и заметил, что наращивание контактов между парламентами поспособствует развитию взаимоотношений.