https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b6861dcf0aa3cb85bf9182ea0_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İstanbulda keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 152-ci Assambleyası çərçivəsində Dominikan Respublikası Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının sədri Alfredo Paçeko ilə görüşüb.
Görüş zamanı parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı perspektivləri və digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı ölkələrimizin Parlamentlərarası İttifaq, BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığının əhəmiyyəti qeyd olunub, bunun ümumi mənafelərə xidmət etdiyi vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanın beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, parlament diplomatiyasının təşviqinə xüsusi önəm verdiyini bildirib. Spiker qeyd edib ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə üzv dövlətlər arasında həmrəyliyin gücləndirilməsi, o cümlədən kiçik ada dövlətlərinin maraqlarının müdafiəsi üçün qarşılıqlı dəstəyin təşviqi və qlobal çağırışlara birgə cavab verilməsi istiqamətində mühüm təşəbbüslərlə çıxış edib. O, həmçinin bildirib ki, COP29-a sədrliyi çərçivəsində Azərbaycan kiçik ada dövlətlərin narahatlıqlarını daim diqqətdə saxlayıb, onların üzləşdiyi problemlərin həlli istiqamətində beynəlxalq səylərin birləşdirilməsinə xüsusi önəm verib. Bu məqsədlə COP29 çərçivəsində həmin dövlətlərin problemlərinə həsr olunmuş xüsusi sammit keçirilib. Sahibə Qafarova, eyni zamanda, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasının və institusional inkişafının çoxtərəfli parlament əməkdaşlığı baxımından önəmli platformaya çevrildiyini vurğulayıb.
Alfredo Paçeko ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişlənməsində maraqlı olduğunu bildirərək, parlamentlər arasında təmasların artırılmasının münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyini qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b6861dcf0aa3cb85bf9182ea0_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with Speaker of the Chamber of Deputies of the National Congress of the Dominican Republic Alfredo Pacheco on the sidelines of the 152nd Assembly of the Inter-Parliamentary Assembly (IPU) held in Istanbul.
There was an exchange of views about the growth prospects of the inter-parliamentary connections and about other matters during the meeting.
The importance of our countries’ co-operation in the Inter-Parliamentary Union, UN and other international organisations was high-lit in the conversation; it was stressed that the co-operation served common interests.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova spoke of the special importance that Azerbaijan attaches to broadening international co-operation and promoting parliamentary diplomacy. The Speaker mentioned Azerbaijan’s having come up with significant initiatives during the country’s chairmanship of the Non-Aligned Movement to strengthen the Member States’ solidarity, including promotion of mutual support in defence of the interests of the small island developing states as well as to respond to global challenges jointly. She proceeded to say also that as part of the COP29 chairmanship Azerbaijan kept the concerns of the small island developing states in her view and gave special importance to uniting efforts internationally to solve the problems they face. A special summit dedicated to the problems of the small island developing states was held to this end in the format of COP29. At the same time, Sahiba Gafarova underlined the establishment of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and its having become, consequent to institutional evolution, a platform of importance for multilateral parliamentary co-operation.
Alfredo Pacheco stated his country’s being interested in expanding the ties with Azerbaijan and said that intensification of the contacts between the Parliaments would provide for the relations’ development.