Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Venesuela Parlamentinin vitse-spikeri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Venesuela Parlamentinin vitse-spikeri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Venesuela Parlamentinin vitse-spikeri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İstanbulda keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 152-ci Assambleyası çərçivəsində Venesuela Parlamentinin vitse-spikeri Qresia Colmenares ilə görüşüb.
Söhbət zamanı parlamentlər arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Görüşdə ölkələrimizin bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığından məmnunluq bildirilib. Qoşulmama Hərəkatında ölkəmizin sədrliyi dövründə Azərbaycan hökuməti tərəfindən irəli sürülən bütün təşəbbüslərin Venesuela tərəfindən dəstəkləndiyi vurğulanıb.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin institusional inkişafı, təşkilatın məqsədlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində görülmüş işlər barədə danışıb. Venesuela Parlamentinin sədr müavini Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, ölkəsinin Şəbəkənin işində fəal iştirak etdiyini söyləyib.

Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova meets with Vice Speaker of Parliament of Venezuela Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova meets with Vice Speaker of Parliament of Venezuela
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with Vice Speaker of the Parliament of Venezuela Grecia Colmenares on the margins of the 152nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) held in Istanbul.
The issues of the co-operation between the Parliaments were reviewed in the conversation.
Satisfaction was expressed during the meeting with our countries’ co-operation in a number of international organisations including UN and the Non-Aligned Movement. It was pointed out that Venezuela has seconded all the initiatives motioned by the Government of Azerbaijan during our country’s chairmanship tenure in the Non-Aligned Movement.
Speaker Sahiba Gafarova told at the conversation about the institutional progress of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, which had been established upon the instance of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, and about also the work done on achieving the Organisation’s goals. The Vice Speaker of the Parliament of Venezuela praised highly the work of the Parliamentary Network, saying that her country is actively involved in its operation.