Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstan parlamentinin sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Gürcüstan parlamentinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın İstanbul şəhərində keçirilən Assambleyası çərçivəsində Gürcüstan Parlamentinin sədri Şalva Papuaşvili ilə görüşüb.
Görüşdə Şalva Papuaşvili Gürcüstan Parlamentinin “Şərəf” medalını Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya təqdim edib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan parlamentinin sədri parlamentlərarası əlaqələrin inkişafına, həmçinin, xalqlarımız arasında dostluğun daha da möhkəmlənməsinə verdiyi töhfəyə görə bu ali mükafata layiq görülüb. Vurğulanıb ki, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu medala layiq görülən ilk parlament sədridir.
Söhbət zamanı PAİ Assambleyası kimi beynəlxalq tədbirlərin həm dünya ictimaiyyətini narahat edən məsələlərin və aktual problemlərin müzakirəsi, həm də  qanunvericilik orqanları arasında əməkdaşlığın yenidən nəzərdən keçirilməsi baxımından mühüm imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafında dövlət başçıları arasında mövcud olan əlaqələrin, eləcə də ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin mühüm rol oynadığını qeyd ediblər. Bu çərçivədə Prezident İlham Əliyevin cari ilin aprel ayında Gürcüstana dövlət səfərinin əhəmiyyəti xüsusi qeyd olunub.
Söhbət zamanı parlamentlərarası əməkdaşlığın da yüksək səviyyədə olduğu məmnunluqla vurğulanaraq bildirilib ki, qanunvericilik orqanları həm ikitərəfli əsasda, həm də müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir. Vurğulanıb ki, parlamentlərarası əməkdaşlıq Azərbaycan və Gürcüstan arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli əlaqələrin mühüm istiqamətlərindən biridir və bu sahədə effektiv qarşılıqlı fəaliyyət mexanizmləri formalaşıb.
Parlament sədrləri və deputatlar arasında qarşılıqlı səfərlərin tərəflər arasına dialoqun daha da dərinləşməsinə müsbət töhfələri qeyd olunub. Sahibə Qafarova özünün mart ayında Gürcüstana səfərini xatırlayıb.
Görüşdə bildirilib ki, dostluq qrupları ilə yanaşı, parlament komitələri arasında da səmərəli əməkdaşlıq təcrübəsi mövcuddur. Eyni zamanda, Azərbaycan və Gürcüstan parlamentarilərinin beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı dəstəyi və koordinasiyalı fəaliyyəti xüsusi vurğulanıb.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем парламента Грузии Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем парламента Грузии
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем парламента Грузии Шалва Папуашвили в рамках  проходящей в городе Стамбуле Ассамблеи Межпарламентского Союза.
На встрече Шалва Папуашвили вручил спикеру Милли Меджлиса Сагибе Гафаровой медаль «Почёт» Парламента Грузии. Отмечалось, что спикер азербайджанского парламента удостоена этой высшей награды за вклад в развитие межпарламентских связей и в дальнейшее укрепление дружбы между нашими народами. Как было подчёркнуто, спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова является первым спикером парламента, удостоенным этой медали.
В ходе беседы отмечалось, что такие международные мероприятия, как Ассамблея МПС, создают значительные возможности как для обсуждения волнующих мировую общественность вопросов и актуальных проблем, так и для рассмотрения заново сотрудничества между законодательными органами.
Собеседники подметили важную роль в развитии отношений на высоком уровне связей между главами государств, а также встречных визитов на высшем и высоком уровне. Особо отмечалось значение в этом контексте государственного визита Президента Ильхама Алиева в Грузию в апреле текущего года.
В беседе с удовлетворением говорилось о том, что межпарламентское сотрудничество тоже находится на высоком уровне, и было также сказано, что законодательные органы успешно сотрудничают как на двусторонней основе, так и в различных международных организациях. Как подчёркивалось, межпарламентское сотрудничество является одним из важных направлений как двусторонних, так и многосторонних связей между Азербайджаном и Грузией, и в этой сфере сформированы механизмы эффективного взаимодействия.
Встречные поездки спикеров и депутатов парламентов благотворно влияют на дальнейшее углубление диалога между сторонами, было отмечено на встрече Сагиба Гафарова упомянула собственный визит в Грузию в марте.
На встрече отмечалось, что наряду с группами дружбы имеется положительный опыт сотрудничества также и между парламентскими комитетами. В то же время, особо были отмечены взаимная поддержка и скоординированная деятельность азербайджанских и грузинских парламентариев на международных площадках.