BDU tələbələri işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki tarixi abidələrin vəziyyəti ilə bağlı məlumatlandırılıb
BDU tələbələri işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki tarixi abidələrin vəziyyəti ilə bağlı məlumatlandırılıb BDU tələbələri işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki tarixi abidələrin vəziyyəti ilə bağlı məlumatlandırılıb
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində “İşğaldan azad edilən ərazilərdə tarixi abidələrin vəziyyəti” adlı tədbir keçirilib.
Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin dekanı Rövşən Cavadov Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın işğalı zamanı xalqımıza məxsus yüzlərlə tarixi, mədəni və dini abidələrin, qəbiristanlıqların dağıdıldığını, mənimsənildiyini və vandalizmə məruz qaldığını bildirib. O qeyd edib ki, hazırda azad Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda bərpa, yenidənqurma, inkişaf, çiçəklənmə dövrüdür. İllərdir düşmənin dağıdaraq viran qoyduğu yurd yerlərimizə indi yeni nəfəs gəlib. Quruculuq işləri çərçivəsində tarixi, mədəni və dini irsimizin də bərpası həyata keçirilir: “Azad edilmiş ərazilərimizdəki tarixi-mədəni irsimizi bərpa etmək və həqiqətləri dünyaya tanıtmaq qarşımızda duran əsas öhdəliklərdəndir. Bu prosesə elm adamları, tələbələr  də öz töhfələrini verməlidirlər”.
Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin əməkdaşı Seyran Quliyev 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan olunmasının Azərbaycanın zəngin memarlıq irsinin yerli və beynəlxalq səviyyədə tanıdılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O, Azərbaycanın Şərq və Qərb memarlıq ənənələrinin qovşağında formalaşan unikal memarlıq məktəblərindən bəhs edib, orta əsrlərdən müasir dövrümüzədək onların inkişaf mərhələlərindən danışıb. Qeyd edib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tarix və mədəniyyət abidələrinin inventarlaşdırılmasına 2020-ci ilin 3 noyabr tarixindən başlanılıb, 2023-cü ilin iyun ayından isə bu prosesin ikinci mərhələsi həyata keçirilir. Hazırda mədəni irs nümunələrinin qorunma mexanizmləri təkmilləşdirilir, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı inventarlaşdırma və mühafizə tədbirləri mərhələli şəkildə icra olunur. Ermənistanın uzunmüddətli işğalı dövründə Azərbaycan ərazilərində yerləşən mədəni irs nümunələrinə ciddi ziyan vurulduğunu, abidələrin dağıdıldığını, muzey  fondlarının qarət olunduğunu deyən Xidmətin əməkdaşı inventarlaşdırma işləri çərçivəsində 11 rayon üzrə tarixi abidələrin mövcud vəziyyətini əks etdirən fakt və vizual materialları tələbələrə təqdim edib, görülən işlərin miqyası və əhəmiyyətindən danışıb.
Sonda azad edilmiş ərazilərdə tarixi abidələrin qeydiyyata alınması və düzgün qiymətləndirilməsi prosesi ilə bağlı tələbələrin sualları cavablandırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ce8efa49cd15031623d6f53b4_o.jpg
На факультете социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ) в рамках «Года градостроительства и архитектуры» состоялось мероприятие под названием «Состояние исторических памятников на территориях, освобожденных от оккупации».
Декан факультета Ровшан Джавадов заявил, что во время оккупации азербайджанских земель Арменией сотни исторических, культурных и религиозных памятников, кладбищ, принадлежащих нашему народу, были разрушены, присвоены и подвергнуты вандализму. Он отметил, что в настоящее время в освобожденном Карабахе и Восточном Зангезуре наступил период восстановления, реконструкции, развития и процветания. В рамках проводимых работ также ведется реставрация нашего исторического, культурного и религиозного наследия: «Восстановление нашего исторического и культурного наследия на освобожденных территориях и донесение реалий до мира — одна из главных наших обязанностей. Ученые и студенты также должны вносить свой вклад в этот процесс».
Сотрудник Государственной службы по охране, развитию и реставрации культурного наследия при Министерстве культуры Сейран Гулиев рассказал об уникальных архитектурных школах Азербайджана, сформировавшихся на стыке восточных и западных архитектурных традиций, и об этапах их развития от средневековья до наших дней. Он отметил, что инвентаризация историко-культурных памятников на освобожденных от оккупации территориях началась 3 ноября 2020 года, а второй этап этого процесса реализуется с июня 2023 года.
В настоящее время совершенствуются механизмы охраны образцов культурного наследия, проводятся инвентаризационные и охранные мероприятия на освобожденных территориях. Отметив, что в ходе оккупации был нанесен серьезный ущерб объектам культурного наследия, были разрушены памятники и разграблены фонды музеев, сотрудник Службы представил студентам факты и визуальные материалы, отражающие текущее состояние исторических памятников в 11 районах, и рассказал о масштабе и важности проделанной работы.
В заключение были даны ответы на вопросы студентов относительно процесса регистрации и надлежащей оценки исторических памятников на освобожденных территориях.