https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_3b65b4f3df9aad7414a89fe60_o.jpg
Aprelin 16-da Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasının (AOA) təsis olunmasının 30 illiyi münasibətilə onlayn tədbir keçirilib.
Türkiyə, Pakistan, Çin, Özbəkistan, Qırğızıstan, Yaponiya, Tailand və digər ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbər və nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), AOA-nın vitse-prezidenti Səbinə Əliyeva iştirakçıları Assosiasiyanın təsis olunmasının otuzilliyi münasibətilə təbrik edib, AOA-nın ötən müddət ərzində bir sıra mühüm nailiyyətlər əldə etdiyini bildirib və işini yüksək qiymətləndirib.
Müvəkkil Assosiasiya çərçivəsində biznes və insan hüquqları, əlilliyi olan şəxslərin hüquqları, korporativ məsuliyyət və digər aktual mövzularda tədbirlərin keçirildiyini və müsbət nəticələrin əldə olunduğunu qeyd edib.
S.Əliyeva Azərbaycanın Ombudsman təsisatının Assosiasiyanın fəal üzvü olduğunu, ölkəmizin AOA-nın İdarə Heyətinin iclası kimi əhəmiyyətli tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini diqqətə çatdırıb.
Müvəkkil AOA çərçivəsində biznes və insan hüquqları sahəsində beynəlxalq platformanın yaradılması təşəbbüsünün digər üzv ölkələrin ombudsman təsisatları tərəfindən müsbət qarşılandığını xatırladaraq, bu sahədə işçi qrupun yaradılmasının müntəzəm məlumat mübadiləsinə və birgə fəaliyyətlərin əlaqələndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə çərçivəsində ombudsmanlar müsbət təcrübələrini paylaşaraq, Assosiasiya çərçivəsində birgə əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsi aparıblar. Həmçinin AOA üzvləri arasında qurumun gələcək fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_3b65b4f3df9aad7414a89fe60_o.jpg
On 16 April 2026, the Asian Ombudsman Association (AOA) held an online event to mark its 30th anniversary.
Ombudspersons and heads and representatives of national human rights institutions (NHRIs) from Türkiye, Pakistan, China, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Japan, Thailand, and other countries joined this online event. During the event, the Ombudsman of Azerbaijan and AOA Vice-President, Sabina Aliyeva, delivered a speech.
She congratulated the participants on the 30th anniversary of the association and highly commended its work, highlighting a number of significant accomplishments achieved over the years.
The Azerbaijani Ombudsman also noted the successful efforts in holding events focused on business and human rights, the rights of persons with disabilities, corporate responsibility and other highly relevant topics within the activities of the association.
S.Aliyeva emphasized that, as an active member of the Association, the Azerbaijan Ombudsman Institution hosts important events, including the AOA Meeting of the Board of Directors.
The Ombudsman recalled that the initiative to establish an international platform in the field of business and human rights within the framework of the AOA was welcomed by the ombuds institutions of other member countries and emphasized that the establishment of a relevant working group would make a significant contribution to the regular exchange of information and coordination of joint activities.
During the event, ombudspersons shared their positive experiences and exchanged views on the development of joint cooperation within the association. AOA members also exchanged views on the organization's future directions of activity.