https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b9c2e486ead422492f937f71d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin İstanbul şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Mərakeş Krallığı Parlamentinin Müşavirlər Palatasının sədri Mohamed Ould Erraşid ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Mərakeş arasında mövcud əlaqələrin səviyyəsi yüksək qiymətləndirilib, siyasi dialoqun inkişafından, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəylikdən məmnunluq ifadə olunub.
Görüşdə parlamentlərarası əlaqələrin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm alət olduğu qeyd olunub. Bu baxımdan parlament komitələri və dostluq qrupları arasında təmasların genişləndirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər həmçinin parlamentlərarası əməkdaşlıq baxımından Parlamentlərarası İttifaq və Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi kimi platformaların rolunu vurğulayaraq, bu çərçivədə qarşılıqlı fəaliyyətin və koordinasiyanın gücləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Mohamed Ould Erraşidin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin 5-ci Konfransında iştirakını və çıxışını yüksək qiymətləndirib.
Görüşdən sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Mərakeş Krallığı Parlamentinin Müşavirlər Palatası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Anlaşma Memorandumu parlamentlərarası institusional əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, o cümlədən komitələr və dostluq qrupları arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə, beynəlxalq platformalarda fəaliyyətin daha səmərəli əlaqələndirilməsinə imkan verəcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b9c2e486ead422492f937f71d_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках рабочего визита в город Стамбул Турции встретилась с председателем Палаты Советников Парламента Королевства Марокко Мохамедом Улдом Эррашидом.
Высокую оценку на стрече получил уровень существующих связей между Азербайджаном и Марокко; выражалось удовлетворение развитием политического диалога, взаимной поддержкой и солидарностью в международных организациях.
На встрече было отмечено, что межпарламентские связи являются важным средством для развития двусторонних отношений. В этой связи была подмечена важность расширения контактов между парламентскими комитетами и группами дружбы.
Собеседники также подчеркнули роль таких площадок, как Межпарламентский Союз и Парламентская Сеть Движения Неприсоединения, с точки зрения межпарламентского сотрудничества, и указали на необходимость усиления взаимодействия и координации в этих рамках.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова высоко оценила участие Мохамеда Улда Эррашида в 5-й Конференции Парламентской Сети Движения Неприсоединения и произнесённую им речь.
После встречи между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Палатой Советников Парламента Королевства Марокко был подписан Меморандум о Взаимопонимании.
Спикер Сагиба Гафарова заявила, что Меморандум о Взаимопонимании позволит расширить межпарламентское институциональное сотрудничество, в том числе и укрепить связи между комитетами и группами дружбы, а также координировать деятельность на международных платформах более эффективным образом.