https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b9c2e486ead422492f937f71d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin İstanbul şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Mərakeş Krallığı Parlamentinin Müşavirlər Palatasının sədri Mohamed Ould Erraşid ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Mərakeş arasında mövcud əlaqələrin səviyyəsi yüksək qiymətləndirilib, siyasi dialoqun inkişafından, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəylikdən məmnunluq ifadə olunub.
Görüşdə parlamentlərarası əlaqələrin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm alət olduğu qeyd olunub. Bu baxımdan parlament komitələri və dostluq qrupları arasında təmasların genişləndirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər həmçinin parlamentlərarası əməkdaşlıq baxımından Parlamentlərarası İttifaq və Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi kimi platformaların rolunu vurğulayaraq, bu çərçivədə qarşılıqlı fəaliyyətin və koordinasiyanın gücləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Mohamed Ould Erraşidin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin 5-ci Konfransında iştirakını və çıxışını yüksək qiymətləndirib.
Görüşdən sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Mərakeş Krallığı Parlamentinin Müşavirlər Palatası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Anlaşma Memorandumu parlamentlərarası institusional əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, o cümlədən komitələr və dostluq qrupları arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə, beynəlxalq platformalarda fəaliyyətin daha səmərəli əlaqələndirilməsinə imkan verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b9c2e486ead422492f937f71d_o.jpg
As part of her working visit to the city of Istanbul of Türkiye, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with Chairman of the House of Councillors of the Parliament of the Kingdom of Morocco Mohamed Ould Errachid.
The standards set by the links existing between Azerbaijan and Morocco were lauded at the meeting; the parties expressed contentment with the advancement of the political dialogue as well as mutual support and solidarity in international organisations.
It was said at the meeting that the inter-parliamentary ties are an important means of developing the bilateral relations. The significance of expanding contacts between parliamentary committees and friendship groups was highlighted in this regard.
The parties also emphasised the role of platforms such as the Inter-Parliamentary Union and the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement in terms of inter-parliamentary co-operation and pointed up the need to strengthen interaction and co-ordination within these frameworks.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova praised highly Mohamed Ould Errachid’s participation of the 5th Conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and the speech he had delivered there.
A Memorandum of Understanding was signed between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the House of Councillors of the Parliament of the Kingdom of Morocco following the meeting.
Speaker Sahiba Gafarova commented that the Memorandum of Understanding will make it possible to broaden the inter-parliamentary institutional co-operation including strengthening the bounds between the committees and friendship groups, as well as co-ordinate the activities upon international platforms more efficiently.