https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9e0c5f6271070f62933938517_o.jpg
Türkiyənin İstanbul şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti Parlamentlərarası İttifaqının (PAİ) 152-ci Assambleyasının açılış mərasimində iştirak edib.
Tədbirdə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş, PAİ-nin prezidenti Tulia Akson, PAİ-nin baş katibi Martin Çunqonq və BMT-nin koordinatoru Babatunde Ahonsi çıxış edərək keçiriləcək müzakirələrin aktuallığı barədə fikirlərini bildiriblər, tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
“Gələcək nəsillər naminə ümidin gücləndirilməsi, sülhün təmin edilməsi və ədalətin qorunması” mövzusuna həsr olunan assambleyada parlamentlərin bu istiqamətdə fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinə yönəlmiş təşəbbüslər müzakirə olunacaq, bu sahədə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçiriləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9e0c5f6271070f62933938517_o.jpg
The parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who are in the city of Istanbul of Türkiye have attended the opening ceremony of the 152nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU).
Chairman of the Grand National Assembly of Türkiye Numan Kurtulmuş, IPU President Tulia Ackson, IPU Secretary General Martin Chungong and UN Co-ordinator Babatunde Ahonsi spoke at the event, stating their views as to the relevance of the forthcoming discussions and wishing the event success in its work.
The Assembly themed ‘Nurturing Hope, Securing Peace and Ensuring Justice for Future Generations’ will see discussions of initiatives aiming continued reinforcement of the pertaining work of the Parliaments. They will also review relevant co-operation opportunities.