https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9e0c5f6271070f62933938517_o.jpg
Türkiyənin İstanbul şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti Parlamentlərarası İttifaqının (PAİ) 152-ci Assambleyasının açılış mərasimində iştirak edib.
Tədbirdə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş, PAİ-nin prezidenti Tulia Akson, PAİ-nin baş katibi Martin Çunqonq və BMT-nin koordinatoru Babatunde Ahonsi çıxış edərək keçiriləcək müzakirələrin aktuallığı barədə fikirlərini bildiriblər, tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
“Gələcək nəsillər naminə ümidin gücləndirilməsi, sülhün təmin edilməsi və ədalətin qorunması” mövzusuna həsr olunan assambleyada parlamentlərin bu istiqamətdə fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinə yönəlmiş təşəbbüslər müzakirə olunacaq, bu sahədə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9e0c5f6271070f62933938517_o.jpg
Находящаяся в городе Стамбул Турции парламентская делегация во главе со спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой приняла участие в церемонии открытия 152-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС).
На мероприятии выступили председатель Великого Национального Собрания Турции Нуман Куртулмуш, президент МПС Тулия Аксон, генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг и координатор ООН Бабатунде Ахонси, изложив свои соображения касательно актуальности предстоящих дискуссий и пожелав успехов в работе мероприятия.
На ассамблее на тему «Укрепление надежды, обеспечение мира и обеспечение справедливости ради будущих поколений» будут обсуждаться инициативы, нацеленные на дальнейшее усиление деятельности парламентов в этом направлении, а также будут рассмотрены возможности сотрудничества в данной области.