VTB (Azərbaycan) 2026-cı ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqladı
VTB (Azərbaycan) 2026-cı ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqladı VTB (Azərbaycan) 2026-cı ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqladı
VTB (Azərbaycan) ASC 2026-cı ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Hesabata əsasən, bankın aktivləri ilin əvvəlindən 6% artaraq 323,97 milyon manata çatıb. Bankın xalis mənfəəti isə 1,73 milyon manat təşkil edib.
Məlumata görə, kredit portfelinin ümumi həcmi 254 milyon manatı ötüb. Birinci rübdə biznes kreditləri portfeli 72 milyon manatı keçərək ilin əvvəlindən 7,3% artım nümayiş etdirib. Pərakəndə kredit portfeli isə 6% yüksələrək 117,63 milyon manata çatıb.
Bankın depozit portfeli də artım göstərib. 2026-cı ilin ilk üç ayı ərzində depozitlərin ümumi həcmi 7%-lik artımla 108,64 milyon manata yüksəlib. Hesabat dövründə hüquqi şəxslərin yığımları 15%, fiziki şəxslərin depozitləri isə 4% artıb.
Hesabatda bildirilir ki, bankın məcmu kapitalı 102,3 milyon manatı keçib ki, bu da Azərbaycan Mərkəzi Bankının minimal tələbindən 52,3 milyon manat çoxdur.

VTB (Azerbaijan) has released its financial results for the first quarter of 2026
VTB (Azerbaijan) has released its financial results for the first quarter of 2026 VTB (Azerbaijan) has released its financial results for the first quarter of 2026
VTB (Azerbaijan) has released its financial results for the first quarter of 2026. According to the report, the bank’s assets increased by 6% since the beginning of the year, reaching 323.97 million manats. VTB’s net profit for the period amounted to 1.73 million manats.
The total loan portfolio exceeded 254 million manats. In the first quarter, the business lending portfolio surpassed 72 million manats, marking a 7.3% increase compared with the start of the year. The retail loan portfolio grew by 6% and reached 117.63 million manats.
The bank’s deposit portfolio also demonstrated growth. By the end of the first quarter of 2026, total deposits rose by nearly 7% to 108.64 million manats. Savings of corporate clients increased by 15%, while deposits of individuals grew by 4%.
The report notes that the bank’s total capital exceeded 102.3 million manats, which is 52.3 million manats above (more than double) the minimum regulatory requirement set by the Central Bank.