BDU-da “WUF13 Gənclik Simulyasiyası” BDU-da “WUF13 Gənclik Simulyasiyası”
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) birgə təşkilatçılığı ilə BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) və “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə həsr olunmuş “WUF13 Gənclik Simulyasiyası” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi gənclərin şəhərsalma və ekoloji problemlərin həlli istiqamətində yanaşmalarını nümayiş etdirmək olub.
Simulyasiyada dünyanın müxtəlif ölkələrini (Azərbaycan, ABŞ, Türkiyə, Danimarka, Fransa, Norveç, İtaliya, Almaniya, Çin, Portuqaliya, Birləşmiş Krallıq, Braziliya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Yaponiya, Niderland, Hindistan, Kanada, İsveçrə və İndoneziya) təmsil edən tələbələr iştirak ediblər. Hər bir iştirakçı təmsil etdiyi ölkənin ekoloji problemlərini təhlil edərək, bu problemlərin həlli üçün hazırladıqları şəhərsalma modellərini və layihələri təqdim edib.
Simulyasiya zamanı iştirakçılar qlobal ətraf mühit və şəhərsalma problemləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar. Davamlı şəhər inkişafı, təbii resursların qorunması, təmiz enerji istifadəsi və ekoloji cəhətdən dayanıqlı şəhər infrastrukturlarının qurulması kimi mövzularda müxtəlif yanaşmalar səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d0f416f21f8bb6221daf26b3c_o.jpg
Химический факультет Бакинского государственного университета (БГУ) провел мероприятие под названием «Молодежная симуляция WUF13», посвященное 13-й сессии Всемирного форума ООН по урбанизму (WUF13) и «Году градостроительства и архитектуры».
Главная цель мероприятия заключалась в демонстрации подходов молодежи к решению проблем градостроительства и охраны окружающей среды.
В симуляции приняли участие студенты, представляющие разные страны мира (Азербайджан, США, Турция, Дания, Франция, Норвегия, Италия, Германия, Китай, Португалия, Великобритания, Бразилия, Объединенные Арабские Эмираты, Япония, Нидерланды, Индия, Канада, Швейцария и Индонезия). Каждый участник проанализировал экологические проблемы представляемой им страны и представил разработанные им модели и проекты градостроительства для решения этих проблем.
В ходе симуляции участники обменялись широким кругом мнений по проблемам глобальной экологии и градостроительства. Были высказаны различные подходы к таким темам, как устойчивое городское развитие, защита природных ресурсов, использование чистой энергии и создание экологически устойчивой городской инфраструктуры.