BDU-da “WUF13 Gənclik Simulyasiyası” BDU-da “WUF13 Gənclik Simulyasiyası”
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) birgə təşkilatçılığı ilə BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) və “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə həsr olunmuş “WUF13 Gənclik Simulyasiyası” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi gənclərin şəhərsalma və ekoloji problemlərin həlli istiqamətində yanaşmalarını nümayiş etdirmək olub.
Simulyasiyada dünyanın müxtəlif ölkələrini (Azərbaycan, ABŞ, Türkiyə, Danimarka, Fransa, Norveç, İtaliya, Almaniya, Çin, Portuqaliya, Birləşmiş Krallıq, Braziliya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Yaponiya, Niderland, Hindistan, Kanada, İsveçrə və İndoneziya) təmsil edən tələbələr iştirak ediblər. Hər bir iştirakçı təmsil etdiyi ölkənin ekoloji problemlərini təhlil edərək, bu problemlərin həlli üçün hazırladıqları şəhərsalma modellərini və layihələri təqdim edib.
Simulyasiya zamanı iştirakçılar qlobal ətraf mühit və şəhərsalma problemləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar. Davamlı şəhər inkişafı, təbii resursların qorunması, təmiz enerji istifadəsi və ekoloji cəhətdən dayanıqlı şəhər infrastrukturlarının qurulması kimi mövzularda müxtəlif yanaşmalar səsləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d0f416f21f8bb6221daf26b3c_o.jpg
The Faculty of Chemistry of Baku State University (BSU) hosted an event titled “WUF13 Youth Simulation,” dedicated to the 13th session of the United Nations World Urban Forum (WUF13) and the “Year of Urban Planning and Architecture.”
The primary aim of the event was to present youth-driven approaches to addressing urban planning and environmental challenges.
Students representing a wide range of countries—including Azerbaijan, the United States, Türkiye, Denmark, France, Norway, Italy, Germany, China, Portugal, the United Kingdom, Brazil, the United Arab Emirates, Japan, the Netherlands, India, Canada, Switzerland, and Indonesia—took part in the simulation. Each participant analyzed environmental challenges specific to their country and presented urban planning models and projects developed to address these issues.
During the simulation, participants exchanged diverse perspectives on global environmental and urban development challenges. Discussions focused on key topics such as sustainable urban development, the protection of natural resources, clean energy solutions, and the development of environmentally sustainable urban infrastructure.