https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_3a248b9da006d5622c69b5b53_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) Qarabağ filialının Xankəndi şəhərində yerləşən “Xankəndi” Biznes Mərkəzində rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov, Xankəndi şəhəri, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini Səbuhi Qəhrəmanov, Xüsusi nümayəndəliyin və EMTA-nın Qarabağ filialının əməkdaşları iştirak ediblər.
Açılış mərasimində Samir Axundov bildirib ki, Xankəndidə Qarabağ filialının açılması həm tarixi, həm də strateji hadisədir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə II Qarabağ müharibəsindəki şanlı qələbə nəticəsində torpaqlarımız işğaldan azad olunub. Qarabağa qayıdış dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindəndir və bu bölgədə əhalinin yaşayışının təmin olunması, müxtəlif dövlət qurumlarının fəaliyyətinin bərpası əsas vəzifələrdən biridir.
Səbuhi Qəhrəmanov Qarabağa qayıdış çərçivəsində dövlət qurumlarının bölgədə fəaliyyətinin bərpa olunduğunu vurğulayıb. O, işğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışın bu gün də davam etdiyini və respublikanın müxtəlif yerlərində müvəqqəti məskunlaşmış ailələrin doğma yurdlarına qayıtdıqlarını qeyd edib.
Bildirilib ki, filialın ofisinin Xankəndidə açılması həm bu bölgənin sakinləri, həm də burada fəaliyyət göstərən və göstərəcək müəssisələr üçün əlçatan xidmət deməkdir. Bu, dövlət siyasətinin bölgələrdə təhlükəsiz, davamlı və effektiv şəkildə həyata keçirilməsini təmin edir. Xankəndi şəhərində filialın açılması Qarabağa qayıdışın, işğaldan azad olunmuş torpaqlara geri dönən vətəndaşların yaşayışının təmin olunması ilə yanaşı, bölgədə sabitliyin və inkişafın bərqərar olmasının göstəricisidir.
Qeyd edək ki, Qarabağ filialının fəaliyyət ərazisinə Şuşa və Xankəndi şəhərləri, Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl, Xocavənd, Xocalı, Zəngilan, Qubadlı və Laçın rayonları daxildir.
Xatırladaq ki, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 dekabr 2017-ci il tarixli Fərmanı ilə Energetika Nazirliyinin tabeliyində publik hüquqi şəxs statusu ilə yaradılıb. Agentliyin Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Şirvan, Mingəçevir, Xaçmaz, Lənkəran, Kürdəmir, Tovuz, Şəki, Qarabağ olmaqla, ümumilikdə 11 filialı fəaliyyət göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_3a248b9da006d5622c69b5b53_o.jpg
The official opening ceremony of the Garabagh branch of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) was held at the “Khankendi” Business Center located in the city of Khankendi.
The event was attended by Samir Akhundov, Chairman of the Board of AERA, Sabuhi Gahramanov, Deputy Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the city of Khankendi, and the Aghdara and Khojaly districts, as well as employees of the Special Representative Office and the AERA Garabagh branch.
During the ceremony, Samir Akhundov stated that the opening of the Garabagh branch in Khankendi is both a historic and strategic event. He noted that as a result of the glorious victory in the Second Garabagh War under the leadership of President Ilham Aliyev, our lands were liberated from occupation. The return to Garabagh is a top priority of state policy, and restoring the operations of state institutions to support the population’s livelihood in the region remains a primary objective.
Sabuhi Gahramanov emphasized that state institutions are restoring their operations in the region as part of the return to Garabagh. He noted that the Great Return to the liberated territories continues, with families temporarily settled in various parts of the country returning to their native lands.
It was noted that the launch of the Garabagh branch ensures accessible services for both the residents of the region and the enterprises currently operating or planning to operate there. This ensures the safe, sustainable, and effective implementation of state policy in the regions.
The opening of AERA’s branch in the city of Khankendi is an indication of the return to Garabagh, the support of livelihoods for citizens returning to the liberated lands, and the establishment of stability and development in the region.
The Garabagh branch’s operational area includes the cities of Shusha and Khankendi, as well as the Aghdam, Fuzuli, Jabrayil, Khojavand, Khojaly, Zangilan, Gubadli, and Lachin districts.
The Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) was established as a public legal entity under the Ministry of Energy by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, dated December 22, 2017. The Agency operates a total of 11 branches: Baku, Sumgayit, Ganja, Shirvan, Mingachevir, Khachmaz, Lankaran, Kurdamir, Tovuz, Sheki, and Garabagh.