https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1e52148fa1984b65e2317e069_o.jpg
50-yə yaxın ölkədən və beynəlxalq təşkilatdan olan nümayəndə heyətlərindən 130-a yaxın nümayəndənin iştirak etdiyi konfrans "Qoşulmama Hərəkatı regionunda iqlimə davamlı urbanizasiyanın təmin edilməsində parlamentlərin rolu" mövzusuna həsr edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, bu il 1961-ci ilin sentyabrında Belqradda keçirilmiş Birinci Zirvə Konfransında Qoşulmama Hərəkatının yaradılmasının 65-ci ildönümünün qeyd olunduğunu xatırladıb. Onun sözlərinə görə, 65 il keçməsinə baxmayaraq, həmin ilk konfransın dünyada sülhə və təhlükəsizliyə daha effektiv töhfə vermək, xalqlar arasında sülh və əməkdaşlığı təşviq etmək kimi məqsədləri bu gün də aktuallığını itirməyib. Sahibə Qafarova deyib ki, geosiyasi gərginliklər, silahlı münaqişələr, iqtisadi bərabərsizliklər, iqlim dəyişikliyi və digər mürəkkəb qlobal problemlər kimi ciddi çağırışlar bu problemlərlə mübarizə aparmaq üçün birlikdə hərəkət etməyi tələb edir. Bu gün siyasi müzakirələrin əsasən bu məsələlərin həllinə yönəldiyi bir vaxtda, Qoşulmama Hərəkatının əsas prinsipləri və məqsədləri irəliyə doğru addımlamaq üçün əvəzsiz istiqamət göstərir.
Milli Məclisin sədri hazırda Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinə parlament nümayəndələri və tərəfdaş təşkilatlar tərəfindən göstərilən böyük maraqdan məmnunluğunu ifadə edərək, üzv parlament nümayəndələrinin Şəbəkənin fəaliyyətində fəal iştirakının yalnız parlamentarilərin öz hökumətlərinin səylərini tamamlamağa olan qətiyyətini deyil, eyni zamanda Hərəkatın məqsədlərinin həyata keçirilməsində rolunun artdığını da nümayiş etdirdiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində aparılan dialoq və birgə səylər parlament vasitələri ilə sülhə, sabitliyə, inkişafa və rifaha nail olmaq öhdəliyinin sübutudur. Spiker Sahibə Qafarova bu kontekstdə Parlament Şəbəkəsinin institusional mexanizmlərinin və təşkilati strukturunun daha da inkişaf etdirilməsinin və gücləndirilməsinin xüsusi əhəmiyyətini qeyd edib və inamını ifadə edib ki, bu konfransda aparılan müzakirələr və qəbul ediləcək qərarlar onun bütün potensialını üzə çıxarmağa kömək edəcək.
Çıxışda qeyd olunub ki, 2025-ci ilin aprel ayında Daşkənddə keçirilmiş son konfransdan keçən dövrdə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi fəaliyyət dairəsini və beynəlxalq rolunu genişləndirməyə davam edib. Spiker Sahibə Qafarova özünün Parlament Şəbəkəsinin sədri kimi xarici səfərləri, görüşləri və beynəlxalq konfranslardakı çıxışları zamanı təşkilatın rolunun və fəaliyyətinin təşviqini daim prioritet hesab etdiyini və Şəbəkənin mühüm rolunu xüsusi vurğuladığını xatırladıb. Bildirilib ki, 2025-ci ilin aprelindən bu günədək üzv ölkələrin parlament rəhbərləri və hökumət rəsmiləri, eləcə də beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə təxminən 35 görüş keçirilib. Bu görüşlərdə platformanın effektivliyinin daha da artırılması və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələlərinə diqqət yetirilib.
Parlament Şəbəkəsinin beşinci konfransının mövzusunun aktuallığını qeyd edən Milli Məclisin sədri bildirib ki, bu gün dünyada təxminən 3 milyard insan qeyri-qənaətbəxş mənzil şəraitində yaşayır ki, onlardan 1,1 milyarddan çoxu qeyri-rəsmi yaşayış yerlərində məskunlaşıb, 300 milyondan çox insan isə evsizlik problemi ilə üzləşir. Onun sözlərinə görə, qlobal mənzil böhranı sürətlə dərinləşməkdə davam edir, bu isə bütün regionlara, xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələrə təsir göstərir, eyni zamanda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq səylərini zəiflədir.
Çıxışında Sahibə Qafarova Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası haqqında da mıəlumat verib. Bildirilib ki, cari ilin may ayında Bakı şəhərində keçiriləcək sessiya "Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri" mövzusuna həsr olunacaq. Spiker deyib ki, bu Forum sürətli urbanizasiya ilə bağlı problemlərin həlli və bunun şəhərlərə, milli iqtisadiyyatlara və iqlim dəyişikliyinə təsirinin qiymətləndirilməsi məqsədilə yaradılmış yüksək səviyyəli beynəlxalq platformadır. O, həmçinin vurğulayıb ki, COP29-a uğurla ev sahibliyi etdikdən sonra bu qlobal tədbir Azərbaycanın ümumi çağırışlar qarşısında birgə səyləri birləşdirmək bacarığına göstərilən etimadın növbəti təzahürüdür. 2026-cı ilin Azərbaycanda "Şəhərsalma və Memarlıq İli" elan edildiyini xatırladan Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Azərbaycan şəhərsalma sahəsində zəngin təcrübəyə malikdir. Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, bu gün Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əvvəllər işğal altında olmuş və tamamilə dağıdılmış Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda genişmiqyaslı tikinti və bərpa layihələrini həyata keçirir. Həmin ərazilərdə yeni yaşayış məntəqələri, nəqliyyat, enerji və iqtisadi infrastruktur qabaqcıl şəhərsalma prinsipləri əsasında qurulur və burada “yaşıl enerji zonası”, “ağıllı şəhər” və “sıfır tullantı” kimi innovativ konsepsiyalar tətbiq olunur. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Məskunlaşma Proqramı ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində təşkil olunmuş üç milli şəhər forumu təcrübə və yeni təşəbbüslərin paylaşılması üçün mühüm platforma rolunu oynayıb və bu sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə verib.
Qeyd olunub ki, Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası Yeni Şəhər Gündəliyinin icrasının aralıq qiymətləndirilməsi olacaq. Bu tədbirdə son onilliyə nəzər salınacaq və 2036-cı ilə qədər prioritetlər müəyyənləşdiriləcək. Spiker Sahibə Qafarova bütün üzvləri Forumun gündəliyində fəal iştirak etməyə və sürətli urbanizasiya ilə bağlı problemlərin həllində onun nəticələrini diqqətlə nəzərdən keçirməyə çağırıb. Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, kompleks yanaşmanı tətbiq etməklə və mövcud ən yaxşı təcrübələrdən faydalanaraq, parlamentarilər effektiv həllərin formalaşdırılmasına və milli hökumətlər tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərə dəstək göstərməklə mühüm töhfə verə bilər. Bu kontekstdə o, gələcəyin şəhərlərinin inklüziv, dayanıqlı olması və ən əsası, hər bir vətəndaş üçün layiqli yaşayış şəraitinin təmin olunması üçün birgə fəaliyyətə çağırış edib.
Çıxışının sonunda spiker Sahibə Qafarova bir daha əminliyini ifadə edib ki, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi öz fəaliyyəti vasitəsilə parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafında, ümumi dəyərlərin təşviqində, dialoqun və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynamaqda davam edəcək.
Sonra konfransda Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş, Parlamentlərarası İttifaqın Prezidenti Tulia Akson, İttifaqın Baş katibi Martin Çunkonq, Özbəkistan Respubliaksı Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva, Əlcəzair Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğali, Misir Ərəb Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Hişam Badavi, Malavi Milli Assambleyasının sədri Samir Suleman, Maldiv Xalq Məclisinin sədri Abdul Rahim Abdulla, Mərakeş Müşavirlər Palatasının sədri Mohamed Ould Erraşid, Nepal Milli Assambleyanın sədri Narayan Prasad Dahal, Ərəb Parlamentinin Prezidenti Mohamed Ahmed Alyammahi, Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının prezidenti Ahmed Aljarvan, Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının Baş katibi Ramil Həsən, Cənub-Şərqi Asiya Dövlətləri Assosiasiyasının Parlamentlərarası Assambleyasının Baş katibi Çem Vidhya, Liviya Nümayəndələr Palatasının sədr müavini, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin sədr müavini Fouzi Salim, Bəhreyn Şura Məclisi sədrinin birinci müavini Camal Məhəmməd Abdulrəhman Faxro, Belarus Milli Assambleyanın Respublika Şurasının Beynəlxalq məsələlər və milli təhlükəsizlik üzrə daimi komissiyasının sədri Sergey Aleynik, Laos Milli Assambleyasının sədr müavini Soutxon Xayaçak, Qambiya Milli Assambleyanın üzvü Kebba Lanq Fofana və digərləri çıxış edərək, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Azərbaycan Milli Məclisinin sədrliyi ilə institusional inkişafı və təşkilatın beynəxalq nüfuzunun artırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndiriblər.
Çıxış edənlər, həmçinin konfransın həsr olunduğu "Qoşulmama Hərəkatı regionunda iqlimə davamlı urbanizasiyanın təmin edilməsində parlamentlərin rolu" mövzusunun aktuallığı barədə fikirlərini bölüşüblər, təkliflərini səsləndiriblər. Konfransın sonunda İstanbul Bəyannaməsi qəbul olunub.
Tədbirdə, həmçinin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Bakıda qərargahının yaradılması və Ərəb Parlamentinə Parlament Şəbəkəsində müşahidəçi statusunun verilməsi haqqında da qərarlar qəbul olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_1e52148fa1984b65e2317e069_o.jpg
Конференция, прошедшая с участием почти 130-и делегатов в составе делегаций приблизительно 50-и государств и международных организаций, была посвящена теме «Роль парламентов в обеспечении климатической устойчивости урбанизации в регионе Движения Неприсоединения».
Открыв мероприятие вступительным словом, спикер Милли Меджлиса и председатель Парламентской Сети Движения Неприсоединения Сагиба Гафарова приветствовала участников конференции и упомянула отмечаемое в этом году 65-летие основания Движения Неприсоединения на его проведённой в Белграде в 1961-м году Первой Конференции в Верхах. По её словам, хотя прошло 65 лет, по сей день не утратили актуальности такие цели той первой конференции, как обеспечение более эффективного вклада в мир и безопасность в мире, а также продвижение мира и сотрудничества между народами. Сагиба Гафарова отметила, что такие серьёзные вызовы, как геополитическая напряжённость, вооружённые конфликты, экономическое неравенство, изменения климата и иные сложные глобальные проблемы требуют совместных действий для борьбы с ними. Сегодня, когда политические обсуждения, в основном, нацелены на решение этих вопросов, основополагающие принципы и цели Движения Неприсоединения указывают незаменимое направление для шагов вперёд.
Спикер Милли Меджлиса, выразив удовлетворение демонстрируемой ныне парламентскими делегациями и организациями-партнёрами большой заинтересованностью в Парламентской Сети Движения Неприсоединения, подчеркнула, что активная вовлечённость представителей парламентов-участников в деятельность Сети демонстрирует не только решимость парламентов дополнять усилия своих правительств, но и их возросшую роль в достижении целей Движения. По её словам, ведущийся в рамках Парламентской Сети диалог и прилагаемые совместные усилия – доказательство обязательства достичь мира, стабильности, развития и благополучия. Спикер Сагиба Гафарова отметила особую важность в данном контексте ещё большего развития и укрепления институциональных механизмов и организационной структуры Парламентской Сети, и выразила веру в то, что обсуждения на данной конференции и решения, которые будут на ней приняты, будут способствовать задействованию её полнейшего потенциала.
В выступлении отмечалось, что Парламентская Сеть Движения Неприсоединения продолжила расширять охват своей деятельности и повышать свою роль на международной арене со времени проведения последней конференции с Ташкенте в апреле 2025-го года. Спикер Сагиба Гафарова упомянула, что она всегда считала приоритетом продвижение роли и деятельности организации и особо подчёркивала важную роль Парламентской Сети во время своих зарубежных поездок, встреч и выступлений на международных конференциях в качестве председатели Сети. Было упомянуто проведение с апреля 2025-го года по настоящее время около 35 встреч с руководителями парламентов и правительственными чиновниками стран-членов, а также с представителями международных организаций. Внимание на этих встречах было направлено на вопросы дальнейшего повышения эффективности платформы и укрепления взаимовыгодного сотрудничества.
Отмечая актуальность темы пятой конференции Парламентской Сети, спикер Милли Меджлиса сказала, что сегодня в мире около 3 миллиардов человек проживают в неудовлетворительных жилищных условиях, и что более 1,1 миллиарда из них проживают в неформальных поселениях, а более 300 миллионов человек сталкиваются с проблемой бездомности. По её словам, глобальный жилищный кризис продолжает углубляться быстрыми темпами, что оказывает воздействие на все регионы, особенно на развивающиеся страны, одновременно ослабляя усилия по достижению Целей Устойчивого Развития.
В своей речи Сагиба Гафарова также сообщила собранию о предстоящей в Азербайджане 13-й сессии Всемирного Форума по Градостроению. Было сказано, что сессия, которая пройдёт в городе Баку в мае текущего года, будет посвящена теме «Обеспечение жильём для всех: безопасные и устойчивые города и населённые пункты». Как отметила спикер, данный Форум является международной площадкой высокого уровня, созданной для решения проблем, связанных с быстрой урбанизацией, и для оценки её воздействия на города, национальные экономики и изменение климата. Как она затем подчеркнула, после успешного проведения у себя COP29 организация также и этого глобального мероприятия является очередным проявлением доверия к способности Азербайджана объединять совместные усилия перед лицом всеобщих вызовов. Напомнив, что 2026-й год объявлен в Азербайджане «Годом градостроительства и архитектуры», спикер Милли Меджлиса упомянула богатый опыт Азербайджана в сфере градостроительства. Сагиба Гафарова отметила, что Азербайджан ныне под руководством Президента Ильхама Алиева реализовывает широкомасштабные градостроительные и восстановительные проекты в ранее оккупированных и полностью разрушенных Карабахе и Восточном Зангезуре. Новые населённые пункты, транспортная, энергетическая и экономическая инфраструктура строятся на этих территориях по передовым градостроительным принципам, с применением таких инновационных концепций, как «зона зелёной энергии», «умный город» и «нулевые отходы». Три национальных городских форума, организованные в партнёрстве с Программой ООН по Населённым Пунктам, сыграли важную роль в качестве площадок для обмена опытом и новыми инициативами, внеся свой вклад в укрепление сотрудничества в данной области.
Как далее отмечалось, 13-я сессия Всемирного Форума по Градостроению составит промежуточную оценку исполнения повестки «Новый город». На этом мероприятии будет дан обзор последнего десятилетия и определены приоритеты до 2036-го года. Спикер Сагиба Гафарова призвала всех членов активно участвовать в повестке Форума и тщательно учитывать его результаты при решении проблем, связанных с быстрой урбанизацией. Спикер Милли Меджлиса подчеркнула, что, применяя комплексный подход и используя существующие передовые практики, парламентарии могут внести существенную лепту в разработку эффективных решений и поддержку мер, реализуемых национальными правительствами. В этом ключе, она призвала к совместным действиям для того, чтобы города будущего были инклюзивными, устойчивыми и, самое главное, обеспечивали каждого гражданина достойными жилищными условиями.
В завершение своей речи спикер Сагиба Гафарова вновь заявила о своей уверенности в том, что Парламентская Сеть Движения Неприсоединения своей деятельностью и впредь будет играть важнейшую роль в развитии межпарламентского сотрудничества, пропаганде общих ценностей и укреплении диалога и взаимопонимания.
Затем на конференции выступили председатель Великого Национального Собрания Турции Нуман Куртулмуш, Президент Межпарламентского Союза Тулия Аксон, Генеральный секретарь Союза Мартин Чунгонг, Председатель Сената Олий Маджлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, председатель Национальной Народной Ассамблеи Алжира Ибрагим Бугали, председатель Палаты Представителей Арабской Республики Египет Хишам Бадави, председатель Национального Собрания Малави Самир Сулейман, председатель Народного Собрания Мальдив Абдул Рахим Абдулла, председатель Палаты Советников Марокко Мохамед Ульд Эррашид, председатель Национального Собрания Непала Нараян Прасад Дахал, председатель Арабского Парламента Мохамед Ахмед Аль-Яммахи, Президент Глобального Совета по Толерантности и Миру Ахмед Альджарван, Генеральный секретарь Парламентской Ассамблеи Тюркских Государств Рамиль Гасан, Генеральный секретарь Межпарламентской Ассамблеи Ассоциации Государств Юго-Восточной Азии Чем Видхайя, заместитель председателя Палаты Представителей Ливии, заместитель председателя Парламентской Сети Движения Неприсоединения Фузи Салим, первый заместитель председателя Консультативного Совета Бахрейна Джамаль Мохаммед Абдулрахман Фахро, председатель Постоянной комиссии по международным делам и национальной безопасности Совета Республики Национального Собрания Беларуси Сергей Алейник, заместитель председателя Национального Собрания Лаоса Сукхон Хайячак, член Национального Собрания Гамбии Кебба Ланг Фофана и другие. Выступавшие дали высокую оценку работе над институциональным развитием Парламентской Сети Движения Неприсоединения, учреждённой по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева, и повышению международного авторитета организации, ведущейся под председательством Милли Меджлиса Азербайджана.
Кроме того, говорившие поделились мнениями об актуальности темы «Роль парламентов в обеспечении климатической устойчивости урбанизации в регионе Движения Неприсоединения», которой посвящена конференция, и озвучили свои предложения. В окончание конференции была принята Стамбульская Декларация.
На мероприятии также были приняты решения о создании штаб-квартиры Парламентской Сети Движения Неприсоединения в Баку и о предоставлении Арабскому Парламенту статуса наблюдателя в Парламентской Сети.