https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_bf764ebf949948403a6fd500e_o.jpg
Mərakeş şəhərində Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) 5-ci “Qlobal icra dəstəyi simpoziumu”nun açılış mərasimi olub. “Regional həllər, qlobal faydalar” mövzusunda keçirilən tədbirdə Azərbaycan rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Bu tədbir “ICAO”nun uzunmüddətli strateji məqsədlərinə nail olmaq, ümumi icra problemlərini aradan qaldırmaq və dayanıqlı aviasiyanı təşviq etmək üçün platforma rolunu oynayır.
Simpozium çərçivəsində 40-dan artıq ölkənin nümayəndələrinin iştirakı ilə nazirlərin dəyirmi masası keçirilib. Həmçinin Ələt Azad İqtisadi Zonasında yerləşən “Silk Way Cargo Village” və Hava Limanı layihəsinin yaşıl sertifikatlaşdırılması məqsədilə “ICAO”nun Ələt Hava Limanı İdarəsinə dəstəyi barədə razılaşma imzalanıb. Həmçinin yüksəksəviyyəli görüşdə üzv dövlətlərin nümayəndələri tərəfindən aviasiyanın davamlı, dayanıqlı inkişafına dair fəaliyyətə çağırış “Call to Action” sənədi qəbul olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_bf764ebf949948403a6fd500e_o.jpg
В Марракеше состоялась церемония открытия 5-го Глобального симпозиума по поддержке внедрения Международной организации гражданской авиации (ICAO). На мероприятии на тему «Региональные решения, глобальные выгоды» Азербайджан представлен делегацией во главе с заместителем министра цифрового развития и транспорта Самиром Мамедовым.
Данное мероприятие играет роль платформы для достижения долгосрочных стратегических целей ICAO, устранения общих проблем внедрения и продвижения устойчивой авиации.
В рамках симпозиума состоялся министерский круглый стол с участием представителей более 40 стран. Также было подписано соглашение о поддержке ICAO Управления аэропорта Алят в целях зеленой сертификации проекта Silk Way Cargo Village и аэропорта в Свободной экономической зоне Алят. Кроме этого, на встрече высокого уровня представителями государств-членов был принят документ «Призыв к действию» (Call to Action), касающийся устойчивого и стабильного развития авиации.