https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_bf764ebf949948403a6fd500e_o.jpg
Mərakeş şəhərində Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) 5-ci “Qlobal icra dəstəyi simpoziumu”nun açılış mərasimi olub. “Regional həllər, qlobal faydalar” mövzusunda keçirilən tədbirdə Azərbaycan rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Bu tədbir “ICAO”nun uzunmüddətli strateji məqsədlərinə nail olmaq, ümumi icra problemlərini aradan qaldırmaq və dayanıqlı aviasiyanı təşviq etmək üçün platforma rolunu oynayır.
Simpozium çərçivəsində 40-dan artıq ölkənin nümayəndələrinin iştirakı ilə nazirlərin dəyirmi masası keçirilib. Həmçinin Ələt Azad İqtisadi Zonasında yerləşən “Silk Way Cargo Village” və Hava Limanı layihəsinin yaşıl sertifikatlaşdırılması məqsədilə “ICAO”nun Ələt Hava Limanı İdarəsinə dəstəyi barədə razılaşma imzalanıb. Həmçinin yüksəksəviyyəli görüşdə üzv dövlətlərin nümayəndələri tərəfindən aviasiyanın davamlı, dayanıqlı inkişafına dair fəaliyyətə çağırış “Call to Action” sənədi qəbul olunub.

The 5th Global Implementation Support Symposium of the International Civil Aviation Organization (ICAO) has officially opened in Morocco. Held under the theme “Regional Solutions, Global Benefits,” the event is being attended by a delegation from Azerbaijan led by Samir Mammadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport.
This event serves as a platform to advance ICAO’s long-term strategic goals, address common implementation challenges, and promote sustainable aviation.
Within the framework of the symposium, a ministerial roundtable was held with the participation of representatives from more than 40 countries. An agreement was also signed on ICAO’s support to the Alat Airport Authority for the green certification of the “Silk Way Cargo Village” and airport project in the Alat Free Economic Zone. In addition, at a high-level meeting, a “Call to Action” document on advancing sustainable and resilient aviation development was adopted by representatives of the member states.