Spiker Sahibə Qafarova Türkiyə Respublikasına işgüzar səfərə gəlib Spiker Sahibə Qafarova Türkiyə Respublikasına işgüzar səfərə gəlib
Milli Məclisin sədri  Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ-nin) 152-ci Assambleyasında və Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin 5-ci Konfransında iştirak etmək üçün Türkiyənin İstanbul şəhərinə işgüzar səfərə gəlib.
İstanbul Atatürk Beynəlxalq hava limanında spiker Sahibə Qafarovanı Azərbaycanın Türkiyədəki səfiri Rəşad Məmmədov, ölkəmizin İstanbul şəhərindəki baş konsulu Nərminə Mustafayeva və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın tədbirdə iştirak edən parlament nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə bir sıra görüşləri nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ea8097830e65accdde0552897_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has arrived in the city of Istanbul of Türkiye on a working visit to take part in the 152nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union and the 5th Conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement.
Speaker Sahiba Gafarova was welcomed at the Ataturk International Airport of Istanbul by Azerbaijan’s Ambassador to Türkiye Rashad Mammadov, our country’s Consul General in the city of Istanbul Narmina Mustafayeva and other officials.
The itinerary of the visit of Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova includes a number of meetings she will have with the heads of the parliamentary delegations taking part in the event.