https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d35fb4089bd37d933c22bbe59_o.jpg
Kaspersky-nin Kibertəhlükəsizlik xidmətləri üzrə mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanan qlobal "Kibertəhdid mənzərəsinin anatomiyası" hesabatına* əsasən, dövlət qurumları və sənaye sahələri təcavüzkarlar üçün ən cəlbedici hədəflər olaraq qalır – 2025-ci ildə ən çox yüksək riskli hücumlar onlara qarşı edilib. İT sektoru da maliyyə sektorunu geridə qoyaraq ən çox hücuma məruz qalan üç sənaye sahəsindən biri olub. Bununla belə, maliyyə qurumları üçün təhlükə ciddiyətini qoruyur və kritik insidentlərin sayındakı azalma onların gördüyü təhlükəsizlik tədbirləri ilə bağlıdır. Bu məlumatlar ikinci illik “Kaspersky Future” konfransında təqdim edilib.
Dövlət qurumlarına hücumlar. 2025-ci ildə dövlət sektorun payına ümumi yüksək riskli hadisələrin 19%-i düşüb. Bunlar arasında ən çox yayılmışı mürəkkəb hədəfli hücumlar (APT) olub – 33%. Bu, təcavüzkarların mürəkkəb hücum metodlarına müraciət etdiyini və avtomatlaşdırılmış müdafiə vasitələrindən yayınmaq üçün onları daim təkmilləşdirdiyini göstərir. Dövlət sektorunda həm də sosial mühəndislik hadisələri geniş yayılıb (19%). Beləliklə, işçilər hücum zəncirində əsas halqa olaraq qalırlar, buna görə də təşkilatlar üçün yalnız texniki təhlükəsizlik tədbirlərini deyil, həm də ümumi kibermədəniyyətləri təkmilləşdirmək olduqca vacibdir. Bundan əlavə, giriş hüquqlarının və imtiyazlarının məhdudlaşdırılması, xüsusən də böyük, şaxəli dövlət qurumlarında hesabların sındırılmasının potensial nəticələrini əhəmiyyətli dərəcədə azalda bilər.
Sənaye. Sənaye sahələri 2025-ci ildə yüksək riskli insidentlərin payına görə ikinci olub (17%). Ən çox yayılmış hücumlar APT-lər (18%), zərərli proqramlardan istifadə ilə baş vermiş insidentlər (15%) və sosial mühəndislik metodları (21%) olub. Bu, sənaye müəssisələrinin geniş çeşiddə kibertəhdidlərlə üzləşdiyini və müxtəlif motivli hücumçuların hədəfində olduğunu göstərir.
İT şirkətləri. 2025-ci ildə bu şirkətlərə düşən yüksək riskli insident payı 15% təşkil edib. Bundan əlavə, İT bütün sənaye sahələri arasında APT hücumlarının ən geniş yayıldığı sahədir – 41%. Buna görə də, İT şirkətləri təchizat zəncirlərini və qarşılıqlı etibara əsaslanan münasibətləri hədəf alan təcavüzkarlar üçün prioritet hədəfdir. Digər ümumi insidentlərə insan tərəfindən idarə olunan keçmiş hücumların qalıqları (17%) və sosial mühəndislik (11%) daxildir.
Maliyyə. Maliyyə sektoru artıq ən çox hücuma məruz qalan üç sahədən biri olmasa da, hücumçular üçün əsas hədəflərdən biri olaraq qalır – 2025-ci ildə yüksək riskli insidentlərin 11%-i onun payına düşüb. Bunlar arasında təhlükəsizlik sınaqları ən böyük payı (36%) təşkil edir. Bu, maliyyə qurumlarının təhlükəsizliyə proaktiv tədbirlər və tənzimləyicilərin tələblərinə əsaslanan kompleks yanaşma tətbiq etdiyini göstərir. Maliyyə qurumlarına qarşı APT hücumlarının payı digər yüksək hücuma məruz qalan sahələrə nisbətən 12% aşağı olub.
2025-ci ildə ən aşağı yüksək riskli hadisələrin sayı KİV-də qeydə alınıb (1%). Mətbuata hücumların sayında artım 2022-ci ildə müşahidə olunub, bundan sonra hücumçuların bu sektora marağı azalıb və 2025-ci ildə əvvəlki kimi 2020-2021-ci il səviyyələrinə qayıdıb. 2025-ci ildə mətbuar ən çox sosial mühəndislik hücumları ilə üzləşib (33%). Bu, təcavüzkarların media şirkətlərinin işçilərini gələcək hücumlar üçün poliqon hədəfi kimi istifadə etməyə çalışdıqlarını göstərir.
“Dövlət sektoru, sənaye və İT sahələri strateji əhəmiyyəti, geosiyasi amilləri və kritik infrastruktur və qlobal təchizat zəncirləri ilə əlaqələri səbəbindən hücumçular üçün xüsusilə cəlbedicidir. 2025-ci ilin məlumatları təsdiqləyir ki, bu təşkilatlara edilən hücumlar kütləvi xarakter almayıb və hədəfli olub və bir çox hallarda bu, sistemə davamlı girişi təmin etmək üçün təşkil edilib. Şirkətlər hədəfli hücumlar planlaşdıran təcavüzkarların gec-tez sistemə daxil olmaq üçün bir yol tapacağını anlamalı, buna görə də insidentlərin erkən aşkarlanmasına, sürətli şəkildə məhdudlaşdırılmasına və təcavüzkarlar üçün fürsət boşluqlarının minimuma endirilməsinə diqqət yetirməlidirlər. Buna görə də, ölçülərindən asılı olmayaraq, bu sahələrdəki təşkilatlar üçün proaktiv təhdid axtarışı, davamlı monitorinq və müntəzəm kompromis qiymətləndirmələri getdikcə daha da aktuallaşır”, - deyə Kaspersky-nin Kibertəhlükəsizlik monitorinqi mərkəzinin rəhbəri Sergey Soldatov bildirib.
"Kibertəhdid mənzərəsinin anatomiyası" hesabatı “Kaspersky Managed Detection and Response”, “Kaspersky Incident Response”, “Kaspersky Compromise Assessment” xidmətlərinin və “Kaspersky SOC Consulting” şirkətinin insident statistikasına əsaslanan geniş qlobal hesabatdır. Burada hücumçular tərəfindən istifadə edilən ən geniş yayılmış taktikalar, üsullar və alətlər, eləcə də aşkar edilmiş insidentlərin xüsusiyyətləri və onların region və sənaye üzrə paylanması göstərilir. Tədqiqat təşkilatlara hansı təhlükəsizlik tədbirlərinin ən təsirli olduğunu anlamağa kömək edir.
Kaspersky-nin Kibertəhlükəsizlik xidməti mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış "Kibertəhdid mənzərəsinin anatomiyası” hesabatının tam versiyası buradan oxuya bilərsiniz.
- “Kaspersky Managed Detection and Response” və “Kaspersky Incident Response” kimi mütəxəssis təcrübələrinə və qlobal təhdid kəşfiyyatına çıxış təmin edən idarə olunan təhlükəsizlik həllərindən istifadə edin. Onlar 24/7 monitorinq təmin edir və aşkarlamadan bərpaya insidentlə mübarizənin tam dövrünü əhatə edərək mürəkkəb kiberhücumlarla qarşı etibarlı qorunma təmin edir.
- mövcud təhlükəsizlik sistemlərinin ilkin quraşdırılması və ya təkmilləşdirilməsi üçün “Kaspersky SOC Consulting” kimi etibarlı İT (SOC) təchizatçılarının konsaltinq xidmətlərindən istifadə edin.
- “Kaspersky Symphony XDR” kimi bütöv infrastrukturun müdafiəsini təmin edən kompleks həllərdən istifadə edin. Bu çoxqatlı kibertəhlükəsizlik platforması mərkəzləşdirilmiş monitorinq və informasiya təhlili, qabaqcıl təhdid aşkarlanması və cavablandırılması imkanlarını, həmçinin təhlükəsizlik hadisələrinin araşdırılması üçün alətləri özündə birləşdirir.
*“Kaspersky Managed Detection and Response”, “Kaspersky Incident Response”, “Kaspersky Compromise Assessment” xidmətlərinin və “Kaspersky SOC Consulting” şirkətinin məlumatlarıns əsasən

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d35fb4089bd37d933c22bbe59_o.jpg
По данным глобального отчёта* «Анатомия ландшафта киберугроз» от экспертов центра сервисов по кибербезопасности «Лаборатории Касперского», государственные учреждения и промышленность остаются самыми привлекательными целями для злоумышленников — в 2025 году на них пришлось больше всего инцидентов высокой критичности. В топ-3 самых атакуемых отраслей также вошёл ИТ-сектор, опередив сферу финансов. Однако угроза для финансовых учреждений по-прежнему серьёзна — сокращение доли критичных инцидентов связано с принимаемыми ими мерами защиты. Такие данные были представлены в рамках второй ежегодной конференции Kaspersky Future.
Атаки на госучреждения. В 2025 году на государственный сектор пришлось 19% всех инцидентов высокой критичности. Среди них наиболее распространены сложные целевые атаки (APT) — их доля составила 33%. Это говорит о том, что злоумышленники прибегают к изощрённым методам атак и постоянно их совершенствуют, чтобы обходить автоматизированные средства защиты. В госсекторе также распространены инциденты с использованием социальной инженерии (19%). Таким образом, сотрудники остаются одним из ключевых звеньев в цепочке атаки — поэтому организациям необходимо не только использовать технические меры защиты, но и повышать общий уровень киберкультуры. Кроме того, ограничение прав доступа и привилегий позволяет существенно снизить возможные последствия взлома учётных записей, особенно в крупных распределённых госструктурах.
Промышленность. Промышленность заняла второе место по доле инцидентов высокой критичности в 2025 году (17%). Наиболее распространены APT-атаки (18%), инциденты с использованием вредоносного ПО (15%), а также методов социальной инженерии (21%). Это говорит о том, что промышленные предприятия сталкиваются с широким спектром киберугроз и становятся целью атакующих, преследующих разные мотивы.
ИТ-компании. В 2025 году на эти компании пришлось 15% инцидентов высокой критичности. При этом в ИТ наблюдается самая высокая доля APT-атак среди всех отраслей — 41%. Таким образом, ИТ-компании являются приоритетной целью для злоумышленников, совершающих атаки на цепочки поставок и доверительные отношения. Среди других распространённых инцидентов — следы прошлых человекоуправляемых атак (17%), а также социальная инженерия (11%).
Финансы. Несмотря на то, что финансовый сектор выбыл из тройки самых атакуемых отраслей, он остаётся одной из ключевых мишеней для злоумышленников — на него пришлось 11% инцидентов высокой критичности в 2025 году. Среди них наибольшую долю занимает тестирование безопасности (36%). Это указывает на то, что финансовые учреждения применяют зрелый подход к обеспечению своей защиты, ориентированный на проактивные меры и соблюдение требований регуляторов. Доля APT-атак составила 12%, что ниже показателей других наиболее атакуемых отраслей.
Наименьшее число инцидентов высокой критичности в 2025 году зафиксировано в СМИ (1%). Всплеск атак на СМИ наблюдался в 2022 году, после чего интерес атакующих к этой отрасли пошёл на спад, и в 2025 году вернулся на уровень 2020-2021 годов. В 2025 году СМИ наиболее часто сталкивались с атаками с использованием социальной инженерии (33%). Это указывает на то, что злоумышленники пытаются использовать сотрудников медиакомпаний в качестве начального вектора для развития будущих атак.
«Государственный сектор, промышленность и ИТ наиболее привлекательны для злоумышленников из-за своего стратегического значения и геополитического фактора, связи с критической инфраструктурой и глобальными цепочками поставок. Данные 2025 года подтверждают, что атаки на такие организации носят не массовый характер, а совершаются целенаправленно — и во многих случаях для того, чтобы обеспечить постоянный доступ к системе. Компании должны учитывать, что злоумышленники, планирующие целевые атаки, рано или поздно смогут найти способ проникнуть внутрь, поэтому необходимо сосредоточить усилия на раннем обнаружении инцидентов, их быстрой локализации и минимизации „окна возможностей” для атакующих. Таким образом, проактивный поиск угроз, непрерывный мониторинг и регулярная оценка компрометации становятся необходимостью для организаций из этих отраслей, независимо от их размера», — комментирует Сергей Солдатов, руководитель центра мониторинга кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
«Анатомия ландшафта киберугроз» — масштабный глобальный отчёт, основанный на статистике инцидентов сервисов кибербезопасности Kaspersky Managed Detection and Response, Kaspersky Incident Response, Kaspersky Compromise Assessment и Kaspersky SOC Consulting. В нём описаны наиболее распространённые тактики, техники и инструменты атакующих, а также характеристики обнаруженных инцидентов и их распределение по регионам и отраслям. Исследование помогает разобраться, какие меры защиты наиболее эффективны для организаций.
Полная версия отчёта «Анатомия ландшафта киберугроз» от экспертов центра сервисов по кибербезопасности «Лаборатории Касперского» доступна по ссылке.
Для защиты от сложных кибератак «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- использовать решения для управляемой защиты, такие как Kaspersky Managed Detection and Response и Kaspersky Incident Response, которые позволяют получить доступ к экспертным знаниям и глобальным данным об угрозах. Они обеспечивают круглосуточный мониторинг и охватывают весь цикл работы с инцидентами — от обнаружения до устранения, что помогает противостоять сложным кибератакам;
- воспользоваться услугами надёжных ИБ-вендоров по SOC-консалтингу, например обратиться к специалистам Kaspersky SOC Consulting для первоначальной настройки или усовершенствования существующих систем безопасности;
- применять решение для комплексной защиты всей ИТ-инфраструктуры, например Kaspersky Symphony XDR. Это платформа многоуровневой кибербезопасности, которая объединяет возможности централизованного мониторинга и анализа информации, продвинутого обнаружения угроз и реагирования на них, а также инструменты исследования событий безопасности.