https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_4c4a07e9469eac9396f1be319_o.jpg
Unibank KB 2026-cı ilin birinci rübünün maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Bank əsas maliyyə göstəriciləri üzrə müsbət nəticələr əldə edib.
Hesabat dövründə bankın məcmu gəlirlərinin cəmi 105 milyon manata çatıb. Bu əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 20 milyon manat artım deməkdir. Bu dövrə əməliyyat mənfəəti 11 milyon manat, xalis mənfəət isə 8,1 milyon manat təşkil edib.
Bankın kapital və aktiv bazasında yüksək artım qeydə alınıb. Məcmu kapital 33 % artaraq, 240 milyon manata çatıb. Aktivlərin həcmi isə 393 milyon manat artaraq 2,2 milyard manata yaxınlaşıb.
Son bir il ərzində bank kapital adekvatlılığı əmsalını xeyli yüksəldib. Bu göstərici 31 mart 2026-cı il tarixə 14,32 % təşkil edib.
Unibank KB ASC-nin İdarə Heyəti sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Heybət Qədirov bildirib ki, bank 2026-cı ilin ilk rübünü əhəmiyyətli nəticələrlə başa vurub: “Bu ilin ilk rübü bizim üçün yeni strateji mərhələnin başlanğıcı oldu. Əldə etdiyimiz nəticələr seçdiyimiz inkişaf istiqamətinin düzgün olduğunu təsdiqləyir. 2026-cı il yeni 3 illik strategiyanın ilk ilidir və biz daha çevik, daha rəqəmsal və müştəriyönümlü bank kimi mövqeyimizi gücləndirməyə fokuslanmışıq. Bu il bankımız üçün həm də transformasiya ilidir. Qarşıdakı dövrdə həm məhsul xəttimizi genişləndirmək, həm də real iqtisadiyyata töhfəmizi artırmaq əsas prioritetlərimiz olacaq.”
Hesabat dövründə nağdsız əməliyyatların həcmində və sayında yüksək artım qeydə alınıb. Əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə nağdsız əməliyyatların həcmi 22%, sayı isə 34 % artıb. Birinci rübün sonuna nağdsız əməliyyatların həcmi 3,9 milyard manatı, sayı isə 133 milyonu ötüb.
Bankın müştəri bazası ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 13 % artdığı üçün ümumi müştəri sayı 2,3 milyon nəfəri keçib. 2025-cı ilin birinci rübü ilə müqayisədə sahibkar müştərilərin sayı 36 %, hüquqi şəxslərin sayı isə 13 %-dək artıb.
Dövr ərzində depozit portfeli də sabit artım nümayiş etdirib və ümumi depozit portfelinin həcmi 1 milyard 378 milyon manatı ötüb.
Hesabat dövründə Bankın strateji hədəflərinə uyğun olaraq biznes kreditlərinin həcmi əhəmiyyətli dərəcədə artaraq, ümumi kredit portfelində payını yüksəltməkdə davam edib. Belə ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə biznes kreditlərinin həcmi 36%-dən çox artaraq, 622 milyon manatı ötüb. Biznes portfelin tərkibində kiçik biznesə verilmiş kreditlərin də payında ciddi artım olub. 2025-ci ilin 1-ci rübü ilə müqayisədə mikro kreditlərin portfeldəki payında 131 milyon manat artım qeydə alınıb. Ümumilikdə isə biznes kreditlərinin ümumi kredit portfelində həcmi 45 %-i keçib.
Bankın ümumi kredit portfelində əvvəlki ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə qeydə alınan artım isə 203 milyon manat təşkil edib və kredit portfeli 1,3 milyard manatı ötüb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_4c4a07e9469eac9396f1be319_o.jpg
Unibank KБ опубликовал финансовые результаты за первый квартал 2026 года. Банк продемонстрировал положительную динамику по ключевым финансовым показателям.
По итогам отчетного периода совокупные доходы банка достигли 105 млн манатов, что на 20 млн манатов больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Операционная прибыль составила 11 млн манатов, чистая прибыль — 8,1 млн манатов.
Банк зафиксировал значительный рост капитала и активов. Совокупный капитал увеличился на 33% и достиг 240 млн манатов. Объем активов вырос на 393 млн манатов, приблизившись к 2,2 млрд манатов.
За последний год банк существенно повысил коэффициент достаточности капитала, который на 31 марта 2026 года составил 14,32%.
Исполняющий обязанности председателя правления Unibank KБ ОАО Гейбат Гадиров отметил, что банк завершил первый квартал 2026 года с значительными результатами: «Первый квартал этого года стал для нас началом нового стратегического этапа. Достигнутые результаты подтверждают правильность выбранного направления развития. 2026 год является первым годом новой трехлетней стратегии, и мы сосредоточены на укреплении позиций как более гибкого, более цифрового и клиентоориентированного банка. Этот год также является для нас годом трансформации. В предстоящий период основными приоритетами станут расширение продуктовой линейки и увеличение вклада в реальную экономику».
В отчетном периоде был зафиксирован значительный рост объемов и количества безналичных операций. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем безналичных операций увеличился на 22%, а их количество — на 34%. По итогам первого квартала объем безналичных операций превысил 3,9 млрд манатов, а их количество — 133 млн.
Клиентская база банка увеличилась на 13% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и превысила 2,3 млн человек. По сравнению с первым кварталом 2025 года число предпринимателей выросло на 36%, а количество юридических лиц — на 13%.
В течение отчетного периода депозитный портфель банка также демонстрировал стабильный рост и превысил 1 млрд 378 млн манатов.
В соответствии со стратегическими приоритетами банка значительно увеличился объем бизнес-кредитов, продолжив рост их доли в общем кредитном портфеле. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем бизнес-кредитов вырос более чем на 36% и превысил 622 млн манатов. В структуре бизнес-портфеля также значительно увеличилась доля микрокредитов — рост составил 131 млн манатов по сравнению с первым кварталом 2025 года. В целом доля бизнес-кредитов в общем кредитном портфеле превысила 45%.
Общий кредитный портфель банка увеличился на 203 млн манатов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и превысил 1,3 млрд манатов.