https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_13929715f2115afb742d72abe_o.jpg
Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın kreditləşməsi bazarının lideri olan AccessBank, 2026-cı ilin 1-ci rüb üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayır.
Bank, 2026-cı ilin 1-ci rübün nəticələrinə görə 13.0 milyon manat xalis mənfəət əldə edib. Eyni göstərici 2025-ci ilin 1-ci rübündə 10.0 milyon manat təşkil edib. 2026-cı ilin 1-ci rüb ərzində Bankın məcmu kapitalı 2025-ci ilin sonu ilə müqayisədə 5.9% və ya 13.8 milyon artaraq 248.2 milyon manata yüksəlmişdir ki, bu da requlyativ tələbdən 5.0 dəfə çoxdur.
Sözügedən artımın drayverləri kimi kredit portfelinin, xüsusən biznes kreditlərinin artımı, depozitorların banka inamının artması, habelə yeni beynəlxalq kreditlərin cəlb edilməsi qeyd oluna bilər. Belə ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə:
- Kredit portfeli 13.1% və ya 155.1 milyon manat artıb və hesabat dövrünün sonuna cəmi kredit portfeli 1 341.3 milyon manat təşkil edib.
- Kredit portfelinin 76.0%-i biznesə ayrılmış kreditlər təşkil edir və biznes portfelinin həcmi 1 019.5 milyon manatdır.
- Depozit portfeli 3.4% və ya 36.4 milyon manat artıb və hesabat dövrün sonuna 1 096.5 milyon manat təşkil edib.
- Eyni zamanda, AccessBank cari ilin 1-ci rübündə beynəlxalq nüfuzlu xarici kreditorlardan 46.8 milyon manat həcmində kredit cəlb etmişdir. Bu da əhali və bizneslər üçün maliyyə əlçatanlığını təmin etməyə etibarlı zəmin yaradır.
- Bankın aktivləri 1.8 milyard manata çatır, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 12.4% çoxdur.
- Faiz gəlirləri ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 17.8% artaraq 69.5 milyon manat təşkil edib. Xalis faiz gəlirləri isə 4.8 milyon artaraq 41.0 milyon manat təşkil edir.
- Əlavə olaraq, rüb ərzində qeyri-faiz gəlirləri 4.4 milyon manat olub.
- Nəticədə, Xalis əməliyyat mənfəəti 2026-cı ilin 1-ci rübündə 19.9 milyon manata çatıb.
- Bankın likvidlik mövqeyi dayanıqlıdır və likvidlik əmsalı 88.2% təşkil edir ki, bu da AMB-ın tələb etdiyi minimum normadan 2.9 dəfə yüksəkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_13929715f2115afb742d72abe_o.jpg
AccessBank, the leading bank in Azerbaijan’s micro, small, and medium enterprise (MSME) lending market, announces its financial results for the first quarter of 2026.
According to the results of the 1st quarter of 2026, the Bank earned a net profit of 13.0 million manat. The same figure amounted to AZN 10.0 million in the first quarter of 2025. In the first quarter of 2026, the Bank’s total capital increased by 5.9%, or AZN 13.8 million, compared to the end of 2025, reaching AZN 248.2 million, which is 5.0 times higher than the regulatory requirement.
The key drivers behind this growth include the expansion of the loan portfolio - particularly business lending and increase in depositors’ confidence to the Bank, as well as the attraction of new international funding. Specifically, compared to the corresponding period of the previous year:
- The loan portfolio grew by 13.1% or AZN 155.1 million, reaching a total of AZN 1,341.3 million by the end of the reporting period.
- Business loans account for 76.0% of the total loan portfolio, with the business loan portfolio totaling AZN 1,019.5 million.
- The deposit portfolio grew by 3.4%, or AZN 36.4 million, to AZN 1,096.5 million as of the end of the reporting period.
- At the same time, in the first quarter of the current year, AccessBank attracted AZN 46.8 million in funding from reputable international creditors. This creates a solid foundation for ensuring access to finance for both individuals and businesses.
- The Bank’s assets reaches AZN 1.8 billion, which is 12.4% higher compared to the same period of the last year.
- Interest income increased by 17.8% compared to the corresponding period of the previous year, reaching AZN 69.5 million. Net interest income increased by AZN 4.8 million, totaling AZN 41.0 million.
- In addition, non-interest income totaled AZN 4.4 million for the quarter.
- As a result, the Bank’s net operating profit amounted to AZN 19.9 million in the first quarter of 2026.
- The Bank’s liquidity position remains strong, with a liquidity ratio of 88.2%, which is 2.9 times higher than the minimum requirement set by the Central Bank of Azerbaijan.
*AccessBank CJSC operates under license No. 245 dated 25 October 2002, issued by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan. The bank's Head Office is located at 3 Tbilisi avenue, Yasamal district, Baku