Bakıda Bahar Xeyriyyə Bazarı keçirilib
Bakıda çoxlu sayda şəhər sakinlərinin və qonaqlarının iştirak etdiyi Bahar Xeyriyyə Bazarı keçirilib. Tədbirin təşkilatçıları Bakı Beynəlxalq Qadınlar Klubu (International Women's Club - Baku) və Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi olub.
Bazar Bakıda fəaliyyət göstərən onlarla xarici dövlət səfirlikləri, yerli və xarici şirkətlər, könüllülər tərəfindən dəstək alıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel, xüsusilə dünyada baş verməkdə olan çaxnaşmalar fonunda bu cür tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıb. Diplomat, qarşılıqlı yardım və xüsusilə ehtiyacı olan uşaqlara və qadınlara dəstək bizim sivilizasiya kodumuzun ayrılmaz hissəsi olduğunu qeyd edib. Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev könüllülüyə xüsusi əhəmiyyət verir.
Bakı Beynəlxalq Qadınlar Klubunun Prezidenti Asemgül Bayel bazarı təşkilinə töhfə verən hər kəsə təşəkkürünü bildirib və hər bir ianənin ünvanına çatacağını əlavə edib. Toplanan vəsaitlər şəhid ailələrinin və veteranların, inkişaf xüsusiyyətləri olan uşaqların, yeni başlayan və dəstəyə ehtiyacı olan qadın sahibkarların, tək anaların, uşaq evlərinin dəstəklənməsinə yönəldiləcək. Asemgül Bayel qeyd edib ki, Beynəlxalq Qadınlar Klubunun missiyası ehtiyacı olanlara dəstək göstərmək və müxtəlif mədəniyyətlərdən olan insanlar arasında dialoqu inkişaf etdirməkdir.
Tədbirin açılışında Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri Komitəsinin Sədri Hicran Hüseynova, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirinin Müavini Səadət Yusifova çıxış ediblər. Onlar bu xeyirxah işə görə bazarın təşkilatçılarına təşəkkür ediblər. Qonaqlar qeyd etdilər ki, bakılılar xeyriyyə yarmarkası vasitəsilə qazax mədəniyyəti ilə də daha yaxından tanış olurlar.
Bazar çərçivəsində yerli və xarici ustaların əl işlərinin və sənətkarlıq nümunələrinin, müxtəlif xalqların yeməklərinin satışı təşkil olunub. Həmçinin maraqlı musiqi proqramı və əyləncələr təqdim edilib, lotereya və hədiyyə uduşları keçirilib.
Bakı Beynəlxalq Qadınlar Klubu (International Women's Club - Baku) 30 ildən artıq əvvəl yaradılan qeyri-kommersiya təşkilatıdır və dostluğun möhkəmləndirilməsi, qarşılıqlı anlaşmanın inkişafı, xeyriyyə və sosial layihələrin dəstəklənməsi məqsədilə müxtəlif ölkə və mədəniyyətlərdən olan qadınları birləşdirir. Klubun üzvləri Bakıda akkreditə olunmuş səfirlərin həyat yoldaşları, tanınmış qadın sahibkarlar və ictimai xadimlərdir. 1 fevral 2026-cı il tarixindən etibarən Klubun Prezidenti vəzifəsinə Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirinin həyat yoldaşı Asemgül Bayel seçilib. Vitse-Prezident isə Azərbaycandan olan sahibkar Cəmilə Hüseynovadır.

В Баку прошла Весенняя благотворительность ярмарка, собравшая большое число жителей и гостей города. Организаторами мероприятия выступили Международный женский клуб Баку (International Women's Club – Baku) и Посольство Казахстана в Азербайджане.
Ярмарку поддержали десятки действующих в Баку посольств иностранных государств, местных и зарубежных компаний, волонтеры.
Выступая с приветственным словом, Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель отметил значимость подобных мероприятий, особенно на фоне происходящих в мире потрясений. Дипломат подчеркнул, что взаимопомощь и поддержка нуждающихся, в особенности детей и женщин, являются неотъемлемой частью нашего цивилизационного кода. Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев придает особое значение волонтерству.
Президент Международного женского клуба Баку Асемгуль Байель поблагодарила всех, кто внес свой вклад в организацию ярмарки, добавив, что каждое пожертвование дойдет до адресата. Собранные средства будут использованы для поддержки семей шехидов и ветеранов, детей с особенностями развития, начинающих и нуждающихся в помощи женщин-предпринимателей, матерей-одиночек, детских домов. Асемгуль Байель отметила, что миссией Международного женского клуба является поддержка нуждающихся и развитие диалога между людьми разных культур.
На открытии мероприятия выступили Председатель парламентского комитета по вопросам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова, а также Заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Саадат Юсифова. Они поблагодарили организаторов ярмарки за такое благое дело. Гости обратили внимание, что бакинцы через благотворительную ярмарку также ближе знакомятся с казахской культурой.
В рамках ярмарки были организованы продажа поделок и ремесленных изделий местных и зарубежных мастеров, блюд различных народов. Также была представлена увлекательная музыкальная программа и развлечения, организованы лотерея, розыгрыши призов.
Международный женский клуб Баку (International Women's Club – Baku) — это некоммерческая организация, основанная более 30 лет назад и объединяющая женщин из разных стран и культур с целью укрепления дружбы, взаимопонимания и поддержки благотворительных и социальных проектов. Членами клуба являются супруги аккредитованных в Баку послов, известные женщины-предприниматели и общественные деятели. С 1 февраля 2026 года президентом Клуба избрана супруга Посла Казахстана в Азербайджане Асемгуль Байель. Вице-президентом является азербайджанская предпринимательница Джамиля Гусейнова.