Daşkənddə “Azərbaycan nağılları” və “Özbək nağılları” kitablarının təqdimatı keçiriləcək
Daşkənddə “Azərbaycan nağılları” və “Özbək nağılları” kitablarının təqdimatı keçiriləcək Daşkənddə “Azərbaycan nağılları” və “Özbək nağılları” kitablarının təqdimatı keçiriləcək
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Daşkənddə “Uşaq ədəbiyyatı – mədəni dialoqun təməli” şüarı altında “Azərbaycan nağılları” və “Özbək nağılları” kitablarının təqdimatı keçiriləcək.
Nəşrlər Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının birgə layihəsi əsasında hazırlanaraq Azərbaycan nağılları Özbək dilinə, Özbək nağılları isə Azərbaycan dilinə tərcümə olunaraq nəşr edilib.
Kitablarda Azərbaycan və Özbək xalqlarının xalq və müəllif nağılları yer alır. Nağıllarda xeyir və şər, dostluq, dürüstlük və zəhmət kimi dəyərlər bədii süjetlər vasitəsilə təqdim olunur.
Tədbirdə əsasən məktəblilər, gənc oxucular, müəllimlər və kitabsevərlər iştirak edəcəklər.
Təqdimat çərçivəsində Özbəkistandakı Respublika Uşaq Kitabxanasında Azərbaycan ədəbiyyatına həsr olunmuş xüsusi guşənin açılışı nəzərdə tutulur.
Qeyd olunub ki, bu kimi layihələr uşaqlar arasında mütaliə marağının artırılmasına, onların yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafına və Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsinə xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_495484f626e56673aa85c1871_o.jpg
По инициативе Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, в Ташкенте состоится презентация книг «Азербайджанские сказки» и «Узбекские сказки» под девизом «Детская литература — основа культурного диалога».
Издания подготовлены в рамках совместного проекта Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева и Республиканской детской библиотеки имени Ф.Кочарли. В рамках проекта азербайджанские сказки переведены на узбекский язык, а узбекские — на азербайджанский язык.
В книгах представлены народные и авторские сказки азербайджанского и узбекского народов. В них через художественные сюжеты раскрываются такие ценности, как добро и зло, дружба, честность и трудолюбие.
В мероприятии примут участие школьники, юные читатели, педагоги и любители книги.
В рамках презентации также планируется открытие в Республиканской детской библиотеке Узбекистана специального уголка, посвящённого азербайджанской литературе.
Отмечается, что подобные проекты способствуют повышению интереса детей к чтению, развитию их творческих способностей, а также укреплению культурных связей между Азербайджаном и Узбекистаном.