https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_076889ecdae52bff8613adc68_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin “Mədəniyyət laboratoriyası” layihəsi çərçivəsində Özbəkistanın ali təhsil müəssisələrində azərbaycanlı alimlərin iştirakı ilə mühazirə və ustad dərsləri təşkil olunub.
Layihə çərçivəsində Daşkənd Dövlət Şərqşünaslıq Universitetində bir sıra mühazirələr keçirilib.
Akademik Nizami Cəfərov mühazirəsində Azərbaycan mədəniyyətinin əsas istiqamətləri – dil, ədəbiyyat və tarix kontekstində geniş təqdimatla çıxış edib, bu sahələrin qarşılıqlı əlaqəsini və milli kimliyin formalaşmasındakı rolunu vurğulayıb. O bildirib ki, Azərbaycan mədəniyyəti türk dünyasının ayrılmaz tərkib hissəsi kimi zəngin və çoxşaxəli inkişaf yolu keçib. Akademik eyni zamanda qeyd edib ki, bu irsin öyrənilməsi və təbliği türk xalqları arasında elmi və mədəni inteqrasiyanın daha da güclənməsinə mühüm töhfə verir.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı, filologiya elmləri doktoru, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri Elnarə Akimova ədəbiyyat cərəyanları mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək müxtəlif dövrlərdə formalaşmış ədəbi istiqamətlərin xüsusiyyətləri və onların müasir dövrdəki əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O vurğulayıb ki, ədəbiyyat cərəyanlarının öyrənilməsi milli ədəbiyyatın inkişaf dinamikasının daha dərindən anlaşılmasına imkan yaradır.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, publisist Azər Turan çıxışında Özbək və Azərbaycan ədəbiyyatında türk birliyi ideyasından bəhs edərək ortaq ədəbi düşüncənin formalaşmasında bu amilin rolunu diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, türk xalqlarının ədəbi irsi qarşılıqlı təsir şəraitində inkişaf edərək bu gün də aktual əhəmiyyətini qoruyub saxlayır.
Eyni layihə çərçivəsində Yunus Rəcəbiy adına Özbək Milli Musiqi Sənəti İnstitutunda AMEA Folklor İnstitunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, Aynur İbrahimovanın iştirakı ilə ustad dərsi təşkil edilib. Ustad dərsi zamanı iştirakçılara folklorşünaslıq elmi, qeyri-maddi mədəni irsin qorunması və inkişaf etdirilməsi, eləcə də Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında mədəni əlaqələr barədə ətraflı məlumat verilib. O, folklorun xalqın tarixi yaddaşı kimi mühüm rol oynadığını xüsusi qeyd edib.
Tədbirlərin sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, elmi-praktik tövsiyələr təqdim olunub.
Qeyd olunub ki, bu cür mühazirə və ustad dərsləri Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında elmi-mədəni əməkdaşlığın inkişafına, ortaq dəyərlərin təbliğinə və gənc nəslin bu irslə daha yaxından tanış olmasına xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_076889ecdae52bff8613adc68_o.jpg
В рамках проекта «Лаборатория культуры» Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, в высших учебных заведениях Узбекистана были организованы лекции и мастер-классы с участием азербайджанских учёных.
В рамках проекта в Ташкентском государственном университете востоковедения состоялся ряд лекций.
Академик Низами Джафаров в своей лекции представил развернутый анализ основных направлений азербайджанской культуры — языка, литературы и истории, подчеркнув их взаимосвязь и роль в формировании национальной идентичности. Он отметил, что азербайджанская культура как неотъемлемая часть тюркского мира прошла богатый и многогранный путь развития. Академик также подчеркнул, что изучение и популяризация этого наследия вносит значительный вклад в укрепление научной и культурной интеграции тюркских народов.
Депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, доктор филологических наук, заведующая отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА Эльнара Акимова выступила с докладом на тему литературных направлений, подробно рассказав об особенностях различных литературных течений, сформировавшихся в разные исторические периоды, и их значении в современную эпоху. Она подчеркнула, что изучение литературных направлений позволяет глубже понять динамику развития национальной литературы.
Кандидат филологических наук, публицист Азер Турон в своём выступлении затронул идею тюркского единства в узбекской и азербайджанской литературе, подчеркнув её роль в формировании общего литературного мышления. Он отметил, что литературное наследие тюркских народов развивалось во взаимном влиянии и сохраняет свою актуальность и сегодня.
В рамках того же проекта в Узбекском национальном институте музыкального искусства имени Юнуса Раджаби состоялся мастер-класс с участием ведущего научного сотрудника Института фольклора НАНА, кандидата филологических наук, доцента Айнур Ибрагимовой. В ходе мастер-класса участникам была представлена подробная информация о фольклористике, сохранении и развитии нематериального культурного наследия, а также о культурных связях между Азербайджаном и Узбекистаном. Особо было отмечено, что фольклор играет важную роль как историческая память народа.
В завершение мероприятий были даны ответы на вопросы участников и представлены научно-практические рекомендации.
Отмечено, что подобные лекции и мастер-классы способствуют развитию научно-культурного сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном, популяризации общих ценностей и более глубокому ознакомлению молодого поколения с этим наследием.