https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ad413a11be71cae1241b9f00c_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Ziraat Bank Azərbaycan ASC arasında müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə Enerji effektivliyi fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və Ziraat Bank Azərbaycan ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Selçuk Demir imzalayıblar.
Samir Axundov Enerji effektivliyi fondunun fəaliyyəti barədə danışaraq, enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə güzəştli kreditlərin verilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Ölkənin aparıcı bankları ilə əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalandığını diqqətə çatdıran Samir Axundov əlaqələrin inkişafından məmnunluğunu ifadə edib.
Selçuk Demir Ziraat Bank Azərbaycan haqqında məlumat verərək, bankın tarixindən və fəaliyyətindən söz açıb. O, Türkiyədə bank sistemi, eləcə də dayanıqlıq sahəsində olan təcrübələrinin Azərbaycanda da tətbiq edildiyini bildirib. Enerji effektivliyi üzrə layihələrin həyata keçirilməsində birgə fəaliyyətə marağını ifadə edən Selçuk Demir qarşılıqlı əməkdaşlığın təcrübə mübadiləsi baxımından da əlverişli olacağını qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ad413a11be71cae1241b9f00c_o.jpg
Агентство по регулированию энергетических вопросов (AERA) и ОАО «Ziraat Bank Azerbaijan» подписали соглашение о сотрудничестве по предоставлению льготных кредитов через уполномоченную кредитную организацию за счет средств Фонда энергоэффективности.
Соглашение подписали председатель Правления AERA Самир Ахундов и председатель Правления ОАО “Ziraat Bank Azerbaijan” Сельчук Демир.
Рассказывая о деятельности Фонда энергоэффективности, Самир Ахундов отметил, что в целях поощрения мер по энергоэффективности предусмотрена выдача льготных кредитов через уполномоченные кредитные организации. Отметив, что соглашения о сотрудничестве подписаны с ведущими банками страны, Самир Ахундов выразил удовлетворение развитием отношений.
Сельчук Демир предоставил информацию о Ziraat Bank Azerbaijan, рассказав об истории и деятельности банка. Он отметил, что опыт, накопленный в банковской системе Турции, а также в сфере устойчивого развития, применяется и в Азербайджане. Выразив заинтересованность в совместной деятельности по реализации проектов по энергоэффективности, Сельчук Демир отметил, что взаимное сотрудничество будет полезным и с точки зрения обмена опытом.