https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ad413a11be71cae1241b9f00c_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Ziraat Bank Azərbaycan ASC arasında müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə Enerji effektivliyi fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və Ziraat Bank Azərbaycan ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Selçuk Demir imzalayıblar.
Samir Axundov Enerji effektivliyi fondunun fəaliyyəti barədə danışaraq, enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə güzəştli kreditlərin verilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Ölkənin aparıcı bankları ilə əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalandığını diqqətə çatdıran Samir Axundov əlaqələrin inkişafından məmnunluğunu ifadə edib.
Selçuk Demir Ziraat Bank Azərbaycan haqqında məlumat verərək, bankın tarixindən və fəaliyyətindən söz açıb. O, Türkiyədə bank sistemi, eləcə də dayanıqlıq sahəsində olan təcrübələrinin Azərbaycanda da tətbiq edildiyini bildirib. Enerji effektivliyi üzrə layihələrin həyata keçirilməsində birgə fəaliyyətə marağını ifadə edən Selçuk Demir qarşılıqlı əməkdaşlığın təcrübə mübadiləsi baxımından da əlverişli olacağını qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ad413a11be71cae1241b9f00c_o.jpg
The Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and Ziraat Bank Azerbaijan OJSC have signed a cooperation agreement on the provision of preferential loans from the Energy Efficiency Fund through an authorized credit institution.
The agreement was signed by Samir Akhundov, Chairman of the Board of AERA, and Selçuk Demir, Chairman of the Board of Ziraat Bank Azerbaijan OJSC.
Speaking about the operations of the Energy Efficiency Fund, Samir Akhundov stated that preferential loans are intended to be issued through authorized credit institutions to encourage energy efficiency measures. Pointing out that cooperation agreements have been signed with the country’s leading banks, Samir Akhundov expressed his satisfaction with the development of relations.
Selçuk Demir provided information about Ziraat Bank Azerbaijan, as well as the bank’s history and activities. He noted that Turkey’s expertise in the banking system and sustainability is also being applied in Azerbaijan. Expressing interest in joint activities for the implementation of energy efficiency projects, Selçuk Demir noted that mutual cooperation would be beneficial in terms of exchange of experience.