https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_04ed44d892dc6c4f1266c843c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin (AQUPDK) “Ailəm könüllüləri” proqramı və “BDU könüllüləri” təşkilatının birgə təşəbbüsü ilə Bakı İlahiyyat Kollecinin direktoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Mehman İsmayılovun və AQUPDK-nın baş məsləhətçisi Rafiq Mahmudovun “Ailə: dəyərlər və ənənələr” mövzusunda təlimi keçirilib.
“BDU könüllüləri” təşkilatının baş katibi Qasım Xəlilov bildirib ki, güclü ailə modeli cəmiyyətin əsasını təşkil edir və BDU-nun 2026-cı il sosial tədbirlər planına əsasən bu istiqamətdə maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Rafiq Mahmudov ölkədə və dünyada evlənmə və boşanma hallarına dair statistik göstəriciləri təhlil edərək vurğulayıb ki, son illərdə bu sahədə müşahidə olunan dinamika ailə institutunun möhkəmləndirilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirilməsini zəruri edir. Onun sözlərinə görə, xüsusilə gənclər arasında ailə dəyərlərinin, qarşılıqlı hörmət və məsuliyyət prinsiplərinin təbliği Dövlət Komitəsinin fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biridir. Bu məqsədlə maarifləndirici layihələr, psixoloji dəstək proqramları və sosial təşəbbüslər həyata keçirilir. Qeyd olunub ki, evlilik yalnız hüquqi münasibətlərin qurulması ilə məhdudlaşmır, bu, fərdlərin həyat tərzində, sosial davranışlarında və məsuliyyət anlayışında ciddi dəyişiklikləri ehtiva edən mühüm bir mərhələdir. Ailə institutunun davamlılığının təmin olunması üçün həm dövlət qurumlarının, həm də cəmiyyətin bütün üzvlərinin birgə səyləri xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Bakı İlahiyyat Kollecinin direktoru Mehman İsmayılov qeyd edib ki, sağlam və dayanıqlı ailə modelinin formalaşmasında milli-mənəvi dəyərlərə bağlılıq mühüm rol oynayır. Ailə yalnız sosial institut deyil, həm də cəmiyyətin mənəvi sütunu kimi çıxış edir və bu sütunun möhkəmliyi məhz əsrlər boyu formalaşmış ənənələrin qorunub saxlanmasından asılıdır. Ailə institutunda ənənəyə sadiqlik vacib amil olsa da, müasir dövrün tələbləri nəzərə alınaraq yeniliklərə və inkişaf meyllərinə də açıq olmaq zəruridir. Ənənə ilə innovasiyanın vəhdəti ailədaxili münasibətlərin sağlam şəkildə qurulmasına, nəsillərarası əlaqələrin möhkəmlənməsinə və gənc nəslin düzgün formalaşmasına şərait yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_04ed44d892dc6c4f1266c843c_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) по совместной инициативе Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей (ГКВСЖД) и организации «Волонтеры БГУ» состоялся тренинг на тему «Семья: ценности и традиции». Тренинг проведен директором Бакинского теологического колледжа Мехманом Исмаиловым и главным советником ГКВСЖД Рафигом Махмудовым.
Генеральный секретарь организации «Волонтеры БГУ» Гасым Халилов отметив, что крепкая семейная модель является основой общества, подчеркнул важность проведения тематических мероприятия в соответствии с планом социальных мероприятий БГУ на 2026 год.
Анализируя статистические показатели брака и развода в стране и мире, сотрудник Государственного комитета Рафиг Махмудов подчеркнул, что наблюдаемая в этой области динамика последних лет требует реализации целенаправленных мер по укреплению института семьи. По его словам, одним из приоритетных направлений деятельности Государственного комитета является продвижение семейных ценностей, принципов взаимного уважения и ответственности, особенно среди молодежи. С этой целью реализуются образовательные проекты, программы психологической поддержки и социальные инициативы. Было отмечено, что брак не ограничивается установлением правовых отношений, это важный этап, влекущий за собой серьезные изменения в образе жизни, социальном поведении и понимании ответственности личности. Совместные усилия как государственных органов, так и всех членов общества имеют особое значение для обеспечения устойчивости института семьи.
Директор Бакинского теологического колледжа Мехман Исмаилов отметил, что приверженность национально-нравственным ценностям играет важную роль в формировании здоровой и устойчивой модели семьи. Семья — это не только социальный институт, но и нравственная опора общества, и прочность этой опоры зависит от сохранения традиций, сформировавшихся на протяжении веков. Хотя верность традициям является важным фактором в институте семьи, необходимо также быть открытым к нововведениям и тенденциям развития, учитывая требования современной эпохи. Единство традиций и нововведений создает условия для здоровых семейных отношений, укрепления межпоколенческих связей и правильного формирования молодого поколения.