https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_ff70c13e135aa85a142afb06b_o.jpg
Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda ilk dəfə olaraq keçiriləcək “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı çərçivəsində 26 – 28 mayda “Take Off Baku” beynəlxalq startap sammiti təşkil olunacaq.
Azərbaycan startapları da daxil olmaqla xarici yenilikçilərin təqdim olunacağı sammitin keçirilməsində əsas məqsəd regionda effektiv sahibkarlıq mühiti yaratmaq, yerli startapların inkişafını dəstəkləmək və ekosistemin əsas oyunçuları arasında davamlı əməkdaşlığı təmin etməkdir.
Yerli və beynəlxalq startapların qatılacağı sammitdə investorlar və Vençur fondların nümayəndələri ən yaxşı innovativ layihələri də dəyərləndirəcək.
Qeyd edək ki, “Take Off Baku” Azərbaycan startaplarının qlobal inteqrasiyasına dəstək istiqamətində beynəlxalq ekspertlər, mentorlar, investorlar və Vençur fondlarla birgə əməkdaşlıq üçün əlverişli mühit formalaşdıracaq. Həmçinin sözügedən sammit Azərbaycanı regionun yeni və cəlbedici innovativ məkanı olaraq beynəlxalq ictimaiyyətə daha yaxından tanıtmış olacaq.
Eyni zamanda bildiririk ki, onlayn qeydiyyatdan keçən startaplar “5 matrix” prinsipinə əsasən təsnifatlaşdırılaraq tədbirdə iştirak etmək hüququ qazanmış olacaqlar. Sammitin şərtlərinə əsasən, ən azı 35 yerli startap olmaqla tədbir iştirakçılarının sayı 50 komanda ilə məhdudlaşdırılacaq.
İlkin təsnifatlaşdırmadan uğurla keçən startaplar tədbirin rəsmi açılış mərasiminə kimi 1 aylıq peşəkar mentorluq dəstəyi ilə təmin olunacaqlar. Sammit çərçivəsində yerli və beynəlxalq tərəfdaşlardan ibarət münsiflər heyəti 50 startap arasından yarım final və final mərhələsinin qaliblərini seçəcəklər.
Qeyd edək ki, sammitdə startapçılara təqdimatla çıxış etmək, B2B formatda görüşlər keçirmək və panel müzakirələrdə iştirak etmək imkanları yaradılacaq.
Sammitin ən həyəcanlı mərhələsi yeni innovativ layihə və həll yolları təklif edən startapların mükafatlandırılması mərasimi olacaq. Mükafat Fondu I yer 15.000 ABŞ dolları, II yer 10.000 ABŞ dolları və III yer üçün isə 5000 ABŞ dolları təşkil edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_ff70c13e135aa85a142afb06b_o.jpg
The Take Off Startup Summit will be held for the first time in Baku on May 26 – 28 this year as part of the TEKNOFEST Azerbaijan Aerospace and Technology Festival, organized jointly by the Turkish Technology Team Foundation (T3 Foundation), the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Industry and Technology of the Republic of Turkey.
The main objective of the summit, which will feature foreign innovators, including Azerbaijani startups, is to create an effective business environment in the region, support the development of local startups and ensure sustainable cooperation among key players in the ecosystem.
It should be noted that Take Off Baku will create a favorable environment for joint cooperation among international experts, mentors, investors and VCs to support the global integration of Azerbaijani startups. The summit will also allow for a closer introduction of Azerbaijan to the world community as a new and attractive innovative space in the region.
At the same time, we would like to inform you that the startups that registered online will be classified according to the 5 Matrix Principle and will be eligible to participate in the event. Under the terms of the summit, the number of participants will be limited to 50 teams.
Startups that successfully pass the initial classification will be provided with 1 month of professional mentoring support before the official opening of the event. During the summit, a jury of local and international partners will select the winners of the semifinals and finals from among 50 startups.
It should be noted that the summit will provide opportunities for entrepreneurs to make presentations, hold B2B meetings, and participate in panel discussions.
The most exciting part of the summit will be the awards ceremony for startups offering new innovative projects and solutions. The prize money to be awarded to the first three teams are $15,000, $10,000, and $5,000 respectively.