Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi, Nizami adına Özbəkistan Milli Pedaqoji Universiteti və “Özbəkistan–Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə aprelin 7-də Daşkənddə “Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvai paralelləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Nizami adına Özbəkistan Milli Pedaqoji Universitetində baş tutan konfransda hər iki ölkədən yüksək səviyyəli dövlət və ictimai xadimlər, parlament nümayəndələri, akademiklər, tanınmış alimlər və tələbələr iştirak ediblər.
Universitetin rektoru Hilola Umarova çıxışında bildirib ki, Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvai irsi qardaş xalqların ümumi sərvəti olmaqla ədəbi dialoqun etibarlı əsasını təşkil edir və universitet türkologiyanın inkişafına, eləcə də Azərbaycan elmi müəssisələri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə xüsusi diqqət ayırır.
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev çıxışında Azərbaycanın klassik ədəbi irsinin qardaş Özbəkistanda böyük maraqla qarşılandığını bildirib, Nizami Gəncəvi və Məhəmməd Füzuli yaradıcılığına xüsusi maraq olduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Milli Məclisinin sədr müavini, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov öz çıxışında bildirib ki, əsrlər keçəndən sonra da Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvai bu qədər insanı bir yerə yığa bilirsə, bunun da təməlində dayanan bilikdir, elmdir. Mən çox sevinirəm ki, Nizami Gəncəvinin adını daşıyan universitetdə 20 minə yaxın tələbə təhsil alır və onlar sabahın güclü Özbəkistanını, güclü türk dünyasını daha da qüvvətləndirən kadrlar olacaq. İnanıram ki, gələcəkdə Özbəkistanla Azərbaycan arasında dostluğun və əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət edən mühüm dayaqlardan biri elə bu universitet olacaq.
Akademik deyib ki, təxminən XI əsrdən başlayaraq XVIII əsrə qədər Nizami təxəllüsü ilə şeirlər yazan bir çox şairlər olub. Elə Nizami dövründə Nizami Əruzi Səmərqəndi var idi, XIII–XIV əsrlərdə də Nizami təxəllüslü şairlər az olmayıb. Ancaq bütün bu şairlərin arasında Nizami Gəncəvi hamısından yüksəkdə dayanır və Nizami adının yanında həmişə onun nisbəsi, doğulub boya-başa çatdığı şəhərin adı — “Gəncəvi” kəlməsi olub. Akademik vurğulayıb ki, Nizami Gəncəvinin irsinin və adının düzgün şəkildə təqdim olunması, o sıradan elə bu universitetin ünvanında da tam halda göstərilməsi vacibdir.
Daha sonra Rafael Hüseynov “Şərq ədəbiyyatında "Xəmsə" ənənəsi və Nizami-Nəvai səsləşmələri” mövzusunda məruzə edib. O, Nizami Gəncəvinin yaratdığı xəmsəçilik məktəbindən bəhs edərək Nəvainin türkcə dahi gəncəlinin beşliyinə ilk bütöv cavab yazan şair olmasından söz açıb, iki qüdrətli şairin yaradıcılığındakı kəsişmə nöqtələri üzərində dayanıb.
Akademik Nizami Cəfərov çıxışında qeyd edib ki, həm Nizami Gəncəvi, həm də Əlişir Nəvai, türk mədəniyyəti məkanında yalnız mövcud olmamış, eyni zamanda bu məkanı formalaşdırmış böyük şəxsiyyətlərdir. O bildirib ki, Nizami Gəncəvinin əsərləri dil baxımından fərqli olsa da, onun düşüncə tərzi və yaradıcılığı türk mədəniyyətinin dərin izlərini daşıyır və bu irs türk dünyasının ortaq mənəvi sərvəti kimi qiymətləndirilməlidir.
Milli Məclisin deputatı, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova “Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvainin əsərlərində fəlsəfi-humanist ideyalar sistemi” mövzusunda çıxış edərək hər iki mütəfəkkirin yaradıcılığında insan, ədalət və mənəvi dəyərlərin əsas yer tutduğunu qeyd edib. O vurğulayıb ki, bu irs müasir dövrdə də aktual olaraq qalmaqda davam edir və elmi baxımdan geniş şəkildə araşdırılmalıdır.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli bildirib ki, bu cür beynəlxalq konfransların təşkili Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında ədəbi və elmi əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verir. O qeyd edib ki, Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvai kimi dahilərin irsinin birgə şəkildə araşdırılması türk dünyasında ortaq dəyərlərin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Konfrans çərçivəsində Özbəkistan Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutunun bölmə müdiri, filologiya elmləri namizədi Salimaxon Eşonova “Xəmsə”nin banisi Nizami Gəncəvinin Özbəkistan Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutundakı əsərləri, Özbəkistan Milli Pedaqoji Universitetinin professoru, filologiya elmləri doktoru İbrahim Yoldaşev “Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvai: ustad-şagird ənənələri”, universitetin dosenti, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mubara Omonova isə “Nizami Gəncəvi irsinin Əlişir Nəvai yaradıcılığına təsiri” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

7 апреля в Ташкенте состоялась международная конференция на тему «Параллели Низами Гянджеви и Алишера Навои», организованная совместно Азербайджанским культурным центром имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, Национальным педагогическим университетом Узбекистана имени Низами и Обществом дружбы «Узбекистан–Азербайджан».
В конференции, прошедшей в Национальном педагогическом университете Узбекистана имени Низами, приняли участие государственные и общественные деятели высокого уровня, парламентарии, академики, известные учёные и студенты из обеих стран.
Ректор университета Хилола Умарова в своём выступлении отметила, что наследие Низами Гянджеви и Алишера Навои является общим достоянием братских народов и служит прочной основой литературного диалога, подчеркнув, что университет уделяет особое внимание развитию тюркологии и расширению сотрудничества с научными учреждениями Азербайджана.
Посол Азербайджанской Республики в Узбекистане Гусейн Гулиев отметил, что классическое литературное наследие Азербайджана вызывает большой интерес в братском Узбекистане, особо подчеркнув интерес к творчеству Низами Гянджеви и Мухаммеда Физули.
Заместитель Председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, академик Рафаэль Гусейнов в своём выступлении отметил, что если спустя века Низами Гянджеви и Алишер Навои продолжают объединять столь большое число людей, то в основе этого лежат знания и наука. Он выразил удовлетворение тем, что в университете, носящем имя Низами Гянджеви, обучается около 20 тысяч студентов, которые в будущем станут кадрами, способствующими укреплению Узбекистана и всего тюркского мира. Академик выразил уверенность, что данный университет станет одной из важных опор в дальнейшем развитии дружбы и сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном.
Академик также отметил, что, начиная примерно с XI века и вплоть до XVIII века существовало множество поэтов, писавших под псевдонимом Низами, однако среди них Низами Гянджеви занимает особое место. Он подчеркнул, что имя Низами всегда сопровождалось его нисбой — указанием на родной город Гянджу, что имеет важное значение для правильного представления его личности и наследия.
Далее Рафаэль Гусейнов выступил с докладом на тему «Традиция “Хамса” в восточной литературе и созвучия Низами и Навои», рассказав о созданной Низами Гянджеви школе «Хамса» и о том, что Навои стал первым поэтом, давшим полный ответ на «Пятерицу» великого гянджинского поэта на тюркском языке, а также остановился на точках соприкосновения творчества двух великих поэтов.
Академик Низами Джафаров отметил, что Низами Гянджеви и Алишер Навои не только существовали в пространстве тюркской культуры, но и сами формировали это пространство. Он подчеркнул, что, несмотря на языковые особенности, творчество Низами отражает глубокие следы тюркской культурной традиции и должно рассматриваться как общее духовное наследие тюркского мира.
Депутат Милли Меджлиса, доктор филологических наук Эльнара Акимова выступила с докладом на тему «Система философско-гуманистических идей в произведениях Низами Гянджеви и Алишера Навои», отметив, что в творчестве обоих мыслителей центральное место занимают человек, справедливость и нравственные ценности. Она подчеркнула, что это наследие сохраняет свою актуальность и в современную эпоху и требует дальнейшего научного изучения.
Директор Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Акиф Марифли отметил, что проведение подобных международных конференций вносит важный вклад в развитие литературных и научных связей между Азербайджаном и Узбекистаном. Он подчеркнул, что совместное изучение наследия таких выдающихся личностей, как Низами Гянджеви и Алишер Навои, способствует укреплению общих ценностей в тюркском мире.
В рамках конференции также выступили заведующая отделом Института востоковедения Академии наук Узбекистана, кандидат филологических наук Салимахон Эшонова с докладом о произведениях Низами Гянджеви в фондах института, профессор Национального педагогического университета Узбекистана, доктор филологических наук Ибрагим Йолдашев с темой «Низами Гянджеви и Алишер Навои: традиции учитель–ученик», а также доцент университета, доктор философии по филологии Мубара Омонова с докладом о влиянии наследия Низами Гянджеви на творчество Алишера Навои.