https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_27ef8305eae197f8283f414ac_o.jpg
PAŞA Bank enerji səmərəliliyi layihələrinin maliyyələşdirilməsi istiqamətində daha bir önəmli addım atıb. Bank və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) arasında Enerji Effektivliyi Fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsini nəzərdə tutan əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqavilə PAŞA Bank-ın İdarə Heyəti sədrinin müavini Bəhruz Nağıyev və EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov tərəfindən imzalanıb.
Razılaşmaya əsasən, tərəflər Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi tədbirlərinin təşviqi üçün güzəştli kreditlərin verilməsi üzrə əməkdaşlıq edəcəklər. Bu çərçivədə kreditlərin şərtləri, uçotunun aparılması, təyinatı üzrə istifadəsinə nəzarət mexanizmləri, geri qaytarılması və müvəkkil kredit təşkilatının Agentlik qarşısında hesabatlılığı kimi məsələlər tənzimlənəcək.
Bəhruz Nağıyev qeyd edib ki, Fond vəsaiti hesabına təqdim olunacaq güzəştli kreditlər enerji səmərəliliyi layihələrinin həyata keçirilməsi üçün yeni imkanlar yaradacaq. O, imzalanan müqavilənin tərəflər arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Samir Axundov isə bildirib ki, Fondun vəsaiti hesabına enerji səmərəliliyi layihələrinin təşviqi məqsədilə güzəştli kreditlərin verilməsi nəzərdə tutulur. Bu istiqamətdə ölkənin aparıcı bankları ilə əməkdaşlıq qurulduğunu vurğulayan sədr, PAŞA Bank ilə tərəfdaşlıqdan məmnunluğunu qeyd edib.
Qeyd edək ki, PAŞA Bank 2023-cü ildən etibarən BMT Qlobal Sazişinin üzvü olaraq enerji səmərəliliyi və dayanıqlı inkişaf layihələrini aktiv şəkildə dəstəkləyir. Bankın 2024–2026-cı illəri əhatə edən Korporativ Sosial Məsuliyyət strategiyası da Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun şəkildə formalaşdırılıb. Bu məqsədlər arasında “İqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə” xüsusi yer tutur və Bank bu istiqamətdə fəaliyyətini daha da genişləndirməyi hədəfləyir.
Güzəştli kreditlər vasitəsilə enerji səmərəliliyi layihələrinə investisiyanı təşviq edən PAŞA Bank həm iqtisadi, həm də ekoloji dayanıqlılığa töhfə verir və bu sahədə lider mövqeyini möhkəmləndirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_27ef8305eae197f8283f414ac_o.jpg
PASHA Bank has taken another significant step in financing energy efficiency projects. A cooperation agreement has been signed between the Bank and the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), providing for the issuance of preferential loans funded by the Energy Efficiency Fund.
The agreement was signed by Deputy Head of PASHA Bank Executive Board and Head of AERA Executive Board Samir Akhundov.
Under the agreement, the parties will cooperate in providing concessional loans financed by the Fund to promote energy efficiency measures. Within this framework, key aspects, including loan terms, accounting procedures, mechanisms for monitoring the proper use of funds, repayment conditions, and the authorized credit institution's reporting obligations to the Agency, will be regulated.
Bahruz Nagiyev noted that the concessional loans financed by the Fund will create new opportunities for implementing energy efficiency projects. He expressed confidence that the signed agreement will further strengthen cooperation between the parties.
Samir Akhundov stated that the provision of concessional loans from the Fund is intended to promote energy efficiency projects. He pointed out that cooperation has already been established with leading banks in the country in this area and expressed satisfaction with the partnership with PASHA Bank.
It should be noted that since 2023, PASHA Bank has been a participant of the UN Global Compact and has been actively supporting energy efficiency and sustainable development initiatives. The Bank’s Corporate Social Responsibility strategy for 2024–2026 is also aligned with the Sustainable Development Goals, with “Climate Action” being a key priority. The Bank aims to expand its activities in this direction further.
By encouraging investment in energy efficiency projects through concessional lending, PASHA Bank contributes to both economic and environmental sustainability, strengthening its leadership position in this field.