https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f1096cbe40af7b273a8df022d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Cümhuriyyəti və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti parlamentlərinin dostluq qruplarının 3-cü iclasının iştirakçıları ilə görüşüb.
Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Məclisinin sədri, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Ziya Öztürklər və Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrımın rəhbərlik etdikləri nümayəndə heyətlərini salamlayan spiker Sahibə Qafarova Prezident İlham Əliyevin "Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır" fikrini xatırladaraq, deyib ki, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında olan münasibətlərin daha da gücləndirilməsinə yönəlmiş addımlar da dövlət başçımızın bu fikrini əks etdirir.
Söhbət zamanı vurğulanıb ki, bu münasibətlər xalqlarımızın təmsilçiləri olaraq, parlamentlər səviyyəsində də uğurla davam etdirilir və qanunvericilik orqanlarımızın həm ikitərəfli əsasda, həm də üçtərəfli formatda əməkdaşlıq etdikləri qeyd olunub. Bu mənada Azərbaycan-Türkiyə-Şimali Kipr parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının üçtərəfli formatının əhəmiyyəti vurğulanaraq, bu əməkdaşlıq formatı çərçivəsində keçirilən mütəmadi görüşlərin parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına, ortaq maraqların müdafiəsinə və həmrəyliyin gücləndirilməsinə xidmət etdiyi diqqətə çatdırılıb. Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, üçtərəfli format çərçivəsində iki gün ərzində Bakıda aparılacaq müzakirələr parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə töhfə verəcək.
Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Məclisinin sədri Ziya Öztürklər Azərbaycanın Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinə göstərdiyi həmrəyliyə, dostluğa, qardaşlığa və dəstəyə görə təşəkkürlərini bildirərək, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində Şimali Kipr ilə dostluq qrupunun yaradılmasını vacib addım kimi dəyərləndirib.
Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin parlament müstəvisində də davam etdirilməsinin vacibliyini bildirərək, üçtərəfli formatda əlaqələrin daha da genşləndirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f1096cbe40af7b273a8df022d_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with the participants of the 3rd meeting of the Friendship Groups of the Parliaments of the Republic of Azerbaijan, the Republic of Türkiye and the Turkish Republic of Northern Cyprus.
Welcoming the delegations led by Speaker of the Majlis of the Turkish Republic of Northern Cyprus, Head of the Northern Cyprus-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group Ziya Öztürkler and Head of the Türkiye-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group Şamil Ayrım, Speaker Sahiba Gafarova quoted President Ilham Aliyev’s thought ‘Our family is the Turkic World’, saying then that the steps aimed to strengthen the relations between our countries and peoples further, too, reflect that idea of our Head of State.
It was said as the conversation went on that those relations continue as successfully on the level of the Parliaments – the representatives of our peoples; the co-operation amongst our legislative bodies, both bilaterally and in the trilateral format, was referred to as well. The importance of the trilateral format of the Azerbaijan-Türkiye-Northern Cyprus inter-parliamentary relations Working Groups was brought up in this respect, and it was said that the meetings held in this co-operation format regularly served the progress of inter-parliamentary co-operation, defence of common interests and strengthening of solidarity. Speaker Sahiba Gafarova observed that the two-day trilateral-format deliberations due in Baku will contribute to a continued deepening of the co-operation amongst our Parliaments.
Speaker of the Majlis of the Turkish Republic of Northern Cyprus Ziya Öztürkler thanked Azerbaijan for her solidarity, support and brotherhood with, and support to the Turkish Republic of Northern Cyprus, proceeding to describe the inception of a Friendship Group for Northern Cyprus in the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan as an important step taken.
Head of the Türkiye-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group Şamil Ayrım brought up the significance of fu8rthering the relations between our friendly and brotherly countries also in the parliamentary dimension before stating his views upon strengthening the trilateral format further.