https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f1096cbe40af7b273a8df022d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Cümhuriyyəti və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti parlamentlərinin dostluq qruplarının 3-cü iclasının iştirakçıları ilə görüşüb.
Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Məclisinin sədri, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Ziya Öztürklər və Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrımın rəhbərlik etdikləri nümayəndə heyətlərini salamlayan spiker Sahibə Qafarova Prezident İlham Əliyevin "Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır" fikrini xatırladaraq, deyib ki, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında olan münasibətlərin daha da gücləndirilməsinə yönəlmiş addımlar da dövlət başçımızın bu fikrini əks etdirir.
Söhbət zamanı vurğulanıb ki, bu münasibətlər xalqlarımızın təmsilçiləri olaraq, parlamentlər səviyyəsində də uğurla davam etdirilir və qanunvericilik orqanlarımızın həm ikitərəfli əsasda, həm də üçtərəfli formatda əməkdaşlıq etdikləri qeyd olunub. Bu mənada Azərbaycan-Türkiyə-Şimali Kipr parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının üçtərəfli formatının əhəmiyyəti vurğulanaraq, bu əməkdaşlıq formatı çərçivəsində keçirilən mütəmadi görüşlərin parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına, ortaq maraqların müdafiəsinə və həmrəyliyin gücləndirilməsinə xidmət etdiyi diqqətə çatdırılıb. Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, üçtərəfli format çərçivəsində iki gün ərzində Bakıda aparılacaq müzakirələr parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə töhfə verəcək.
Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Məclisinin sədri Ziya Öztürklər Azərbaycanın Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinə göstərdiyi həmrəyliyə, dostluğa, qardaşlığa və dəstəyə görə təşəkkürlərini bildirərək, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində Şimali Kipr ilə dostluq qrupunun yaradılmasını vacib addım kimi dəyərləndirib.
Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin parlament müstəvisində də davam etdirilməsinin vacibliyini bildirərək, üçtərəfli formatda əlaqələrin daha da genşləndirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_f1096cbe40af7b273a8df022d_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с участниками 3-го заседания групп дружбы парламентов Азербайджанской Республики, Турецкой Республики и Турецкой Республики Северного Кипра.
Приветствовав делегации, возглавляемые председателем Меджлиса Турецкой Республики Северного Кипра, руководителем группы межпарламентской дружбы Северный Кипр-Азербайджан Зиёй Озтюрклером и руководителем группы межпарламентской дружбы Турция-Азербайджан Шамилем Айрымом, спикер Сагиба Гафарова привела мысль Президента Ильхама Алиева «Наша семья – Тюркский мир», сказав, что и шаги, направленные на дальнейшее укрепление существующих между нашими странами и народами отношений, отражают эту идею главы нашего государства.
В беседе отмечалось, что эти отношения продолжаются с успехом и на уровне парламентов, являющихся представителями наших народов; упоминалось также сотрудничество между нашими законодательными органами и на двусторонней основе, и в трёхстороннем формате. В этом ключе была подчёркнута важность трёхстороннего формата рабочих групп по межпарламентским связям Азербайджан-Турция-Северный Кипр, и было сказано, что регулярно проводимые в данном формате сотрудничества встречи служат развитию межпарламентского сотрудничества, защите общих интересов и укреплению солидарности. Как заметила спикер Сагиба Гафарова, предстоящие в Баку двухдневные обсуждения в трёхстороннем формате внесут вклад в ещё большее углубление сотрудничества между нашими парламентами.
Председатель Меджлиса Турецкой Республики Северного Кипра Зия Озтюрклер выразил Азербайджану признательность за солидарность, дружбу и братство с Турецкой Республикой Северного Кипра, и за оказываемую поддержку, расценив как важный шаг создание в Милли Меджлисе Азербайджанской Республики группы дружбы с Северным Кипром.
Руководитель группы межпарламентской дружбы Турция-Азербайджан Шамиль Айрым заявил о значимости продвижения взаимоотношений наших дружественных и братских стран также и в парламентском измерении, изложив затем свои мысли о дальнейшем усилении трёхстороннего формата.