https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ca3d3296fd985f26cb05662e7_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova aprelin 7-də qurumlararası əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikası Ali Məhkəməsinin Baş prokuroru Muhsin Şentürkün rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamına uyğun, dostluq və qardaşlıq əsasında inkişaf etdiyi qeyd olunub. Həmçinin, strateji müttəfiqlik xarakteri daşıyan dövlətlərarası münasibətlərdən bəhs edilərək, Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin inkişafında dövlət başçıları arasındakı qardaşlıq münasibətlərinin xüsusi rolu vurğulanıb.
Söhbətdə iki ölkənin qanunverici orqanları arasındakı münasibətlərə diqqət yönəldilərək, parlamentarilər, o cümlədən İşçi qrupları arasında səmərəli əməkdaşlığın mövcudluğundan məmnunluq ifadə olunub. Həmçinin, Azərbaycan və Türkiyə parlamentlərinin müxtəlif parlament əməkdaşlıq platformalarındakı birgə fəaliyyətinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bildirilib ki, bu platformalar regionda sülh, sabitlik və əməkdaşlığa töhfə verirlər.
İki qardaş ölkənin müvafiq qurumları arasında səmərəli əməkdaşlıqdan söz açan Spiker Sahibə Qafarova 2021-ci ildə hər iki ölkənin Baş prokurorluqları arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. Eyni zamanda, çoxtərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində yaradılmış Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş Prokurorları Şurasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Türkiyə Respublikası Ali Məhkəməsinin Baş prokuroru Muhsin Şentürk iki ölkə arasında əlaqələrin ölkə başçılarının müəyyən etdiyi ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinə uyğun inkişaf etdiyini və bütün istiqamətləri əhatə etdiyini bildirib.
Dünyada və regionda cərəyan edən proseslərə toxunan qonaq Türkiyə və Azərbaycan liderlərinin rolundan bəhs edərək, onların həm xalqları və dövlətləri üçün, həm də beynəlxalq sülh, əmin-amanlıq və əməkdaşlığın təmin olunmasında etibarlı lider və vasitəçi rolunu vurğulayıb.
Görüşdə qonağa Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Baş Prokurorluq arasındakı səmərəli əməkdaşlıq barədə də məlumat verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ca3d3296fd985f26cb05662e7_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met on 7 April with a delegation led by Prosecutor General of the Supreme Court of the Republic of Türkiye Muhsin Şentürk, currently visiting in our country to discuss inter-institutional co-operation issues.
It was remarked during the meeting noted that the Azerbaijani-Turkish relations are advancing on the basis of friendship and brotherhood, all in keeping with the ‘One nation, two states’ dictum of National Leader Heydar Aliyev. The interstate relations, which are of a strategic alliance nature, were broached and the special role of the brotherly relations between the Heads of State in the progress of the Azerbaijani-Turkish ties was emphasised as well.
The relationship between the legislative bodies of the two countries was addressed in the conversation; also, contentment was expressed with the existing effective co-operation between the Parliaments, especially so, between the Working Groups. The importance of the joint activities of the Parliaments of Azerbaijan and Türkiye upon various parliamentary co-operation platforms was high-lit. it was said that such platforms contributed to peace, stability and collaboration in the region.
As she touched upon the fruitful co-operation between the corresponding bodies of the two fraternal countries, Speaker Sahiba Gafarova placed a great emphasis on the significance of the Memorandum of Co-operation which had been signed between the Prosecutor Generals’ Offices of the two countries in 2021. She also lauded highly the endeavours of the Council of Prosecutors General of the Organisation of Turkic States, established in the format of multilateral c-operation.
Thanking for the warm reception given him, Prosecutor General of the Supreme Court of the Republic of Türkiye Muhsin Şentürk remarked that the relations of the two countries were developing in alignment with the bilateral co-operation agenda defined by the Heads of State, and encompassed every area and vector.
Addressing the processes unfolding globally and regionally, the guest told of the roles of the Leaders of Türkiye and Azerbaijan, stressing whilst doing so their dependable parts as leaders and intermediaries of their nations and states as well as in the context of ensuring international peace, security and co-operation.
The guest was also informed at the meeting of the effective co-operation between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Prosecutor General’s Office.